Sledujte také :  Hosting Onlio, a.s. |
 logo český šerm
   | uživatel :guest | zaregistrovat | přihlásit |
   
Aktuální diskuse
FOTKY Z BITEV a jiných šermířských akcí....
(celkem 2045 ) 2045 nových
Dům rytířských ctností kalendář akcí
(celkem 1 ) 1 nový
Vikingové na severu Čech?
(celkem 3 ) 3 nové
Digladior otevírá pobočku v Mladé Boleslavi
(celkem 2 ) 2 nové
Bitva SOEST 2019 2.-4.8.2019
(celkem 3 ) 3 nové
SHŠ Drago - nesmazatelná verze :)
(celkem 26 ) 26 nových
Kornet Moravia šerm Uherské Hradiště
(celkem 1 ) 1 nový
Zbraně do zahraničí
(celkem 1 ) 1 nový
Prodám paví pera
(celkem 3 ) 3 nové
Litoměřické vinobraní 2018
(celkem 1 ) 1 nový

seznam témat -> Parfémy okolo roku 1300+lahvičky

Pokud chcete přidat nový příspěvek musíte být zaregistrován  | nové zprávy : nahoru
Pyroh 07. duben 2008 13:35:26
příspěvek byl smazán użivatelem Pyroh 07. duben 2008 15:70:6
Pyroh 07. duben 2008 13:37:33
Nuže,
nějaký čas jsem se zabýval voňavkářstvím této doby, a konečně jsem se dostal k praxi. Nicméně, nepodařilo se mi dostatečně dobře zjistit, jak vypadaly tehdejší parfémové lahvičky - mám pár fotek nálezů, ale pořád toho není mnoho. A jde to pochopitelně dodávat v běžných čirých flakónech, nicméně bych časem rád přešel i k zdobeným.

Pokud by někdo případně měl zájem, je možno nějaké parfémy koupit (to jako ode mne :-)) - parfémy jsou jen z přírodních surovin, vyráběné metodou k roku 1300 (ehm, zní to sice dobře, nicméně parfémy se relativně podobně vyrábí už od 7. století n.l. dodnes :-)). Koncentrace jsou standardní (tzn. 25-30% olejů vůči rozpouštědlu). Perzistence je dobrá (v poměrně plné síle cca 3-4 hodiny, stopově přes 24 hodin, i když to může záviset na pleti). Ceny jsou okolo 100-200 Kč/10 ml v závislosti na složkách; vzorky je možno očichat v Praze.
Beths 08. duben 2008 11:56:32
To zní zajímavě,určitě bych si přišla přivonět,protože jsem celkem i zvědavá,jak voní a případně i zakoupit nějaký dobrý parfém.Tak kdyžtak podmínky nebo kontakt napiš do e-meilu Beths@seznam.cz Díky moc.
Random 08. duben 2008 17:16:54
Stránka jednoho známého, který dělá totéž, jen ve větším rozsahu (do XVII. století), snad se v tom nějak rozebereš ....

www.senteursecrete.com...
Pyroh 08. duben 2008 17:32:59
Dík. Tak se mi ta francouzština nakonec přeci jen bude hodit :-)
Random 08. duben 2008 19:49:48
Il y a pas de quoi ;-)

Mimochodem, ty jejich parfémky jsou skutečně moc pěkné, ten Ludvíka Čertvíkolikátého, který byl vyvinut, aby přerazil puch morových mrtvol, se mi líbí asi nejvíc. Teda až na tu cenu, takže ho nemám ...
Katerina_z_Landstejna 09. duben 2008 07:07:02
příspěvek byl smazán użivatelem Katerina_z_Landstejna 09. duben 2008 09:93:7
Katerina_z_Landstejna 09. duben 2008 07:10:23
S lahvičkami, flakonky, na středověké parfémy, to bude dost těžký oříšek. Protože jako žena na tuto oblast pochopitelně také narážím, pozajímala jsem se trochu o to, jak vypadaly nádobky na kosmetické přípravky. Z toho, co jsem zatím zjistila, usuzuji, že vypadaly podobně jako běžné obalové materiály té doby - keramika, kamenina, dřevo, případně kov v podobě misek nebo dóz a kelímků.

V časopise Glassrevue jsem narazila na zmínku o číškách ze 14. století n.l. na růžovou vodu, užívanou k vyplachování úst. Byly baňaté s dlouhým úzkým hrdlem, což umožňovalo dávkování v malých doušcích.
Z toho by se dalo dovodit, že středověcí skláři byli schopni vyrobit lahvičku vhodnou pro uchování parfému. Např. malou baňku, chráněnou opletením ze stříbrného drátku, kovovým pouzdérkem, případně obalem ze silného sametu, brokátu (dostatečně pevné tkaniny), dřeva či kůže, nošená na krku či přivěšená u pasu.

Obdobně by bylo možno dovodit, že jestliže byli středověcí skláři schopni vyrobit okenní čočky a menší kusy plochého skla, jistě by tyto polotovary byli schopni spojit a vyrobit z nich lahvičku s hrdélkem. I takové nádobky si lze představit nošené jako užitný šperk.

Při hledání z cizojazyčných zdrojích jsem narazila na syrské flakony ze 2. st. n.l.: www.museesdegrasse.com...
I zde tedy je možno hledat inspiraci.

Protože jsou známy zmínky o vonných kuličkách (pomander, oldano, pomme ambre a další, poohlédla jsem se i po tomto zdroji vůně). Jsou doloženy již ve starověkém Řecku a měly mnoho podob. Jednalo se o oblé kousky dřeva, namočené ve vonných oeljích a nošené na krku jako náhrdelník nebo jeho součást, drcené vonné okvětní lístky, slepené pryskyřicí nebo voskem a vytvarované do podoby korálků.
Později, ve středověku, se užívaly ještě kousky houby, nasycené parfémem a vkládané do perforované schárnky tvaru rolničky nebo jablíčka (šroubovatelné uzavřené nebo polootevřené), nošené na krku, u pasu nebo na čepci. Dále přetrvávaly náplně voskové, dřevěné nebo pryskyřičné.

Jako literaturu doporučuji např. "The New Perfume Handbook" - Nigel Groom. Je dostupná i na netu prostřednictvím Google Book Search.
thorkell 09. duben 2008 08:16:05
Pyroh 07. duben 2008 15:37:33:: Velkou sbírku skla sloužícího k uchovávání parfémů a parfémovaných esencí má Regionální muzeum v Kolíně - jedná se ovšem o sklo z antiky. Všechno mají nafocené, takže by neměl být problém se s nimi domluvit na nahlédnutí do databáze. Nejlépe se obrátit na PhDr. Jarmilu Valentovou, ředitelku. www.kolin.cz...
Katerina_z_Landstejna 09. duben 2008 09:10:23:: Dovozovat cokoliv ze zmínky o číšce ze 14. stol. je více než odvážné, dělat vývody z faktu, že se vyráběly čočky apod. je potom troufalost.
Lepší než odvozovat a teoretizovat o schopnostech je si vyhledat nálezy - nicméně tentokrát vyvozuješ správně :)))
Pyroh 09. duben 2008 11:46:40
Děkuji :-)

Ještě jsem to probral se specialistou na historii skla v archeologickém ústavu, a prý v naší lokalitě z té doby nálezy skleněných lahviček prakticky nejsou (a ty, co jsou, právě nemají oplety - což mě docela překvapilo). Zdá se, že se spíš vůně uchovávaly v keramice - i to je docela cenný poznatek. Pak je pochopitelně možnost obchodu s Blízkým východem, ale nalezeny byly hlavně lahvičky egyptské.

Jojo, vonné kuličky taky mohu vyrábět :-) Osvědčil se mi taky chléb zmačkaný do kuličky, má velmi dobrou pórovitost.

New parfume handbook je určitě dobrý zdroj, ještě lepší ale byla jedna knížka v Londýně, ze které jsem si udělal výpisky s tím, že ji pak dohledám a koupím...bohužel jsem ji už nenašel.
Norman 11. duben 2008 09:45:06
Ahoj, (nejen) z tohoto období se občas objevují miniaturní keramické nádobky, které bývají většinou glazované. Pokud vím, tak si zatím nikdo netroufl interpretovat jejich funkci, ale jeden z předpokladů je, že by se mohlo jednat o nádobky na parfémy. Jsou ovšem i názory, že šlo o hračky, ale dle mého názoru to není zas tak moc pravděpodobné, protože se vždy jedná o kvalitní keramiku s glazurou, tudíž i dražší.
Jinak k vidění jsou momentálně například v Opavském muzeu na výstavě Sága moravských přemyslovců.
Matěj 11. duben 2008 12:53:12
Pár lahviček se dá najít v archivech londýnského muzea, ale pokavaď vím, tak žádná není zdobená. Většinou se jedná pouze o obyčejné flakónky, někdy glazované, někdy ne. Dost skleněných lahviček (celých nebo častěji jako fragmenty) se také dochovalo v českých regionálních muzejích, jak psal Norman. Bohužel nejsou nafocené na internetu, narozdíl od londýnského muzea.
Tady jsou odkazy na stránky, na kterých by něco mohlo být, včetně toho Londýna.
www.potweb.org...
www.museumoflondon.org.uk...
www.iadb.co.uk... -kovové flakónky, které mohly být využívány také na vonné silice. Je to ale jen fabulace, vzhledem k tomu, že tyto a jiné podobné flakónky/nádobky se využívaly hlavně na přenos svěcené vody z poutnických míst.

www.britishmuseum.org...
images.vam.ac.uk...

Snad to zatím bude stačit.
Matěj 11. duben 2008 13:22:28
Jo a ještě tady. Vše pěkně na jednom místě.
www.larsdatter.com...

webmaster