Sledujte také :  Hosting Onlio, a.s. |
 logo český šerm
   | uživatel :guest | zaregistrovat | přihlásit |
   

GEJŠA A SAMURAJ 03. únor 2011 20:33:00
 
Prostor: Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur, Betlémské nám. 1, Praha 1



Ve dvou přízemních výstavních sálech Náprstkova muzea se vystavuje na 780 předmětů, největší pozornost je věnována čepelím japonských mečů restaurovaných v roce 2009 a výjimečné sbírce mečových záštit, která doposud nebyla jako celek vystavena.

Život gejš se představí předměty pro ozdobu i pro denní potřebu. Gejši svým způsobem určovaly styl ve společnosti. Oblékaly se podle poslední módy, byly vzdělané v různých druzích umění, a protože jejich klienty často bývali hodnostáři politického a veřejného života, uměly konverzovat i na tato témata a znaly mnoho z politického zákulisí.

Slova gejša i samuraj přešla do české slovní zásoby i s českým pravopisem a dodnes navozují atmosféru starého Japonska. Zatímco samurajové, jejichž meče, mečové záštity a další výstroj se představuje v prvním sále, už dnes opravdu existují jenom v historických filmech nebo televizních seriálech, gejši byť v redukovaném počtu stále zůstávají součástí i dnešního Japonska.



Samurajové měli velmi podstatný vliv na japonskou společnost a kulturu po dlouhé období téměř 700 let (1185-1868). Byli to válečníci dvou extrémů – byli vycvičeni k zabíjení na jedné straně ale také k tomu, aby obdivovali krásu básní, květů i myšlenek na straně druhé.

Na rozdíl od samurajů začaly gejši bavit pánskou společnost teprve v polovině 18. století, přesto fenomén gejša dosáhl v zahraničí stejné popularity jako samuraj. Profese gejši se často zaměňuje s profesí prostitutky. Ale úkolem gejš bylo naplňovat jakési romantické představy samurajů, bavit společnost duchaplnou konverzací, zpěvem a tancem a pečovat o pohodlí návštěvníků čajoven zábavních čtvrtí



Doprovodné programy :



Únor



CESTA SRDCE

11. 2. 2011 18:00

Přednáška o filosofii samurajů. Přednáška bude doplněna komentářem přímo ve výstavě Gejša a samuraj. Přednášející: Vladimír Hotovec.

Vstupné: 30 Kč



--------------------------------------------------------------------------------





KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA VÝSTAVOU GEJŠA A SAMURAJ

12. 2. 2010 14:00

Komentovaná prohlídka výstavou Gejša a samuraj. Výstavou návštěvníky provede Mgr. Dita Nymburská.

Vstup na přednášku zdarma k platné vstupence do expozice.



--------------------------------------------------------------------------------





JAPONSKÝ MEČ, HISTORIE JEHO VZNIKU AŽ PO SOUČASNOST

17. 2. 2011 17:00

Přednáška představí návštěvníkům průběžný vývoj metalurgických a konstrukčních změn čepelí a souprav japonského meče v periodách japonských dějin a mečířských škol. Popsány budou i rozdíly mezi klasickým a moderním restaurováním čepelí. Přednášející: profesor Viktor Ono Hasuhana, Bc. Milan Stecker.

Vstupné: 30 Kč



--------------------------------------------------------------------------------





VÝROBA A MALOVÁNÍ VĚJÍŘŮ

19. 2. 2011 14:00

Výtvarná dílna pro děti od 6 do 12 let a rodiče. Rezervace na telefonu: +420 224 497 511 nebo na emailu: lucie_cechova@nm.cz.

Vstupné: 30 Kč



--------------------------------------------------------------------------------





VÝROBA TRADIČNÍHO JAPONSKÉHO RUČNÍHO PAPÍRU

19. 2. 2011 13:00 – 15:00 hod.

a

20. 2. 2011 13:00 – 15:00 hod.



Výtvarná dílna pro děti i dospělé. Návštěvní si se dozvědí informace i tradiční výrobě ručního papíru v Japonsku a následně si sami papír zkusí vyrobit. Výtvarná dílna je pořádána ve spolupráci s česko-japonskou společností. Dílnu povede pan Sato.

Vstupné: 30 Kč.

Rezervace na telefonu: +420 224 497 511 nebo na emailu: lucie_cechova@nm.cz



--------------------------------------------------------------------------------



 
Hodnotit: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 (známky jako ve škole)
zpět
webmaster