|
seznam témat -> Povrchová úprava keramiky
Pokud chcete přidat nový příspěvek musíte být zaregistrován | nové zprávy : dolů
Padlo 02. prosinec 2007 12:07:56
|
|
Jo, jěště jedna věc, pokud někdo máte informace o tom, jak se upravovala keramika před tím, než se začala používat glazura, docela by mě to taky zajímalo. Nějak se to určitě leštilo nebo tak, jen nemám představu jak a čím. |
Padlo 02. prosinec 2007 12:03:24
|
|
Triss: wow, díky za tak obsáhlou a vyčerpávající odpověď. Docela mě překvapilo, že se keramika liší i na tak malých územích jako jsou malé české kraje, a to dokonce hned o celá staletí. Jde mi totiž o to, že na období, jež jsem uvedl níže nechci dřevěné nádobí, je drahé a vzhledem k tomu, že moje máma dělá keramiku přes 20 let, je pro mě toto nádobí mnohem dostupnější, zase ale nechci tahat na akce keramiku nedobově upravenou, jednak je mi to samotnému blbý a kdo má pak navíc poslouchat ty řeči, že :-)
Jinak můj mail je: mogorin"zavinutec"seznam"tečka"cz
Když se ti bude chtít něco najít a poslat mi to, budu moc rád.
Dík |
Triss 02. prosinec 2007 11:43:59
|
|
Používání glazury na keramice je archeologicky dost zajímavé téma, ale bohužel neznám žádnou ucelenou studii, která by se tomu věnovala. Zřejmě nejstarší glazovaná keramika u nás jsou dlaždice známé z klášterního prostředí a datované nejnověji do poloviny 12. století (viz např. monografie Richter, M.: Hradištko u Davle, městečko ostrovského kláštera). Do 13. století včetně se objevuje glazovaná keramika hodně vzácně, většinou jako import (znalostí??) např. ve formě miniatur a jiných solitérních záležitostí. Glazura se používá tehdy olověná v barvách červené, zelené, hnědé a žluté. Na běžnou kuchyňskou keramiku se začíná glazura používat obecně zhruba od 2. poloviny 14. století a to zřejmě nejdřív na vnitřní stranu trojnožek. Říkám schválně obecně, protože hodně záleží na tom, v jakém regionu Čech nebo celé střední Evropy se právě pohybujeme. Např. v severních a severozápadních Čechách se glazura objevovala dříve než jinde v Čechách, protože to byla oblast, kde se vyráběla převážně méně kvalitní oxidačně pálená keramika (mimochodem dost často zdobená hlinkou ještě před vypálením). V oblastech, kde převažovala kvalitní redukční keramika (jako např. v Plzni) se glazura objevuje později, protože jí prostě není zapotřebí. Opět obecně je možné říct, že od 15. století glazované keramiky přibývá, ale nijak výrazně nepřevažuje. Např. v již zmiňované Plzni je nálezů glazované keramiky z 15. století minimum. V perifernějších lokalitách typu Přeštice je zázrak najít glazuru v souborech datovaných do 16. století. Pořád se jedná o olovnatou glazuru. Od počátku 17. století se u nás objevuje fajáns, kde se používá ciničito olovnatá glazura, ale to už je asi pro tebe příliš pozdní (ovšem na toto téma existují pěkné publikované studie). Pro víc informaci bych ti doporučila prostudovat nějaké publikované keramické soubory. Něco by mohlo být v monografii: Richter, M. - Vokolek, V.: Hradec Králové. Slovanské hradiště a počátky středověkého města. Praha - Hradec Králové 1995, ale tam je tušímže keramika jen do 13. století. Pak bych doporučila ještě J. Klápště (ed). Medievalia Archaeologica 4. Archeologie středověkého domu v Mostě (čp 226) z roku 2002. Jestli si vzpomenu, tak propátrám Památky archeologické, mám totiž ten pocit, že někdy v 70. letech tam vyšel dost obsáhlý článek věnovaný právě středověké keramice, ale nevím, jestli tam bude něco o glazuře. Mohla bych ti ho kdyžtak poslat mailem. |
Padlo 01. prosinec 2007 13:08:50
|
|
Zdar lidi, prosím Vás o radu všechny, kteří mají nějaké zkušenosti s výrobou keramiky nebo o tom mají alespoň nějaké důvěryhodné znalosti. Řeším problém, jak se upravovala keramika v dobách zhruba druhé polovina 14. století až první polovina 15. pokud možno na území střední Evropy a né někde v Číně(pozn. pro vtipálky:-). Povrchovou úpravou se myslí úprava po vypálení, tj. v dnešní době glazování. Zajímalo by mě, kdy se začaly používat první glazury a jaké barvy. Hledal jsem po starých diskusích ale našel jsem jen zmínku o tom, že první glazury byly ve 13. století, jen asi 4 barvy a navíc se používaly jen zřídka.
Jaké úpravy se tedy používaly předtím? A pokud by jste to mohli nějak rozvést, tj. neříct jen název techniky ale i jak se prováděla, budu vám moc vděčný. Jinak, pokud by jste měli materiál i ke starší keramice než v období, co jsem uvedl, určitě to taky uvítám.
Dík. |
|