Sledujte také :  Hosting Onlio, a.s. |
 logo český šerm
   | uživatel :guest | zaregistrovat | přihlásit |
   
Aktuální diskuse
FOTKY Z BITEV a jiných šermířských akcí....
(celkem 2045 ) 2045 nových
Dům rytířských ctností kalendář akcí
(celkem 1 ) 1 nový
Vikingové na severu Čech?
(celkem 3 ) 3 nové
Digladior otevírá pobočku v Mladé Boleslavi
(celkem 2 ) 2 nové
Bitva SOEST 2019 2.-4.8.2019
(celkem 3 ) 3 nové
SHŠ Drago - nesmazatelná verze :)
(celkem 26 ) 26 nových
Kornet Moravia šerm Uherské Hradiště
(celkem 1 ) 1 nový
Zbraně do zahraničí
(celkem 1 ) 1 nový
Prodám paví pera
(celkem 3 ) 3 nové
Litoměřické vinobraní 2018
(celkem 1 ) 1 nový

seznam témat -> Kunst des fechtens- blossfechten

Pokud chcete přidat nový příspěvek musíte být zaregistrován  | nové zprávy : dolů
Kain 05. únor 2012 20:01:35
napsal jsem.
Wyki. 02. únor 2012 20:19:55
Kain(02. únor 2012 20:14:28) : Ahoj, napiš mi na wygwam(štrůdl)seznam.cz
Kain 02. únor 2012 19:14:28
Wyki: je na tebe nějaký kontakt? Rád bych k vám někdy dorazil, když jsem se přestěhoval do Ostravy...
Wyki. 30. listopad 2011 21:16:29
stettner(30. listopad 2011 12:33:50) :
Ahoj.. slyšel jsem od kamaráda co na Tyrnhaw byl, že tam něco jako skepse k stylu KdF předváděnému na Bloss turnajích zaznělo...
Myslím, že určítě jsou šermíři, kteří to, že umí používat Zwerch, klidně řeknou.. bohužel se obávám, že to nebude žádný z těch co to skutečně - nebo maximálně možně dobře umí... to už je možná i otázka osobní pokory.
Neříkám, že se KdF, respektive to co se předvádí na Bloss tunajích dá napravit kritizováním nepěkných turnajů, myslílm si ale, že kritika je začátek změn. Dokud není slyšet, že je možná něco špatně nikdo nemá potřebu přemýšlet zda tomu tak je nebo ne. A dokud se neozývá více lidí a to těch co jsou známí a uznávaní pak kritika, byť je veřejná a hlasitá, nemá v širších řadách šermířů váhu.
Otázkou ovšem zůstává jestli Ti, kteří jsou takříkajíc na čelních pozicích, prostě Ti nejznámější:
- mají pocit, že je něco chybně
- pokud ten pocit mají, jestli jsou schopni a ochotni kritizovat ...
- a taky jestli to že nekritizují není vněkterých případech třeba i tím, že možná oni sami stojí a jsou spolutvůrci toho co se na Bloss turnajích nyní předvádí... lajcky řečeno, když budu x let pracovat na hnědé hmotě co má být čokoláda a místo toho budu mít v ruce místo čokolády exkrement a budu to vědět, nebudu určitě ten co o tom bude vykřikovat do světa... ovšem to nechci a nemohu soudit, tohle si musí posoudit a srovnat v sobě každý sám.
Řešení? V první řadě musí začít každý sám u sebe a pak ti co předávají taje KdF a šermu celkově dál.. pedanstvím, drilem, agitací, poukazováním a osvětlováním problémů.. říct jen - je to blbě nestačí, je třeba ukázat proč, co se stane když a to samé ukázat i v případě (v uvozovkách) správného řešení..
Ovšem tohle jen jen můj osobní názor, univerzální pravdu jsem k snídani neměl.
Wyki. 30. listopad 2011 20:47:43
Kamil Pce(30. listopad 2011 14:02:58) :
První věc, která mě napadá, že neexistuje žádná pozice na kterou by se dalo zcela bezpečně lámat... jedno jestli u člověka bojujícího dle KdF a nebo Kamikadze
A druhou otázkou je, zda Albra lámat..
...možná mám jiné zkušenosti než ostatní, ale pro mě Alber byl a stále je celkem nebezpečná a špatně odhadnutelná pozice, proti které bych se měl stavět... blízko ke Schranhutu, není z něj problém krýt na obě strany, navázat binden....
Proto se ptám jestli na tuhle pozici protivníka vůbec reagovat, zda tuto výzvu k útoku přijmout...
... jinak v rámci Versetzenu bych se na Albra pokusil aplikoval Sheitelhau (tak jak píšeš)... ale v rámci Versetzenu, nikoliv tedy, když už je už protivník v Albru pevný a připravený... případně bych na tuto pouzici možná zkusil použit pravilo ala Ansenzen a vnímal to jako odkrytí horního odkrytí... ikdyž to není odkrytí spodním nápřahem... No a další možnost je postavit se taky do Alberu a prostě tu pozici takříkajíc remízovat.

Dál se domnívám, že cílem nášeho útoku na Albra, stejně jako na kteroukoliv jinou pozici nemusí být hned primárně zásah protivníka. Výhrou může být už jen to, že protivníka donutíme krýt náš útok, čím se snad dostaneme do Vor.. a tím si při udržení času připravíme teoretickou možnost náš útok dokončit zásahem, ale už ne přímím zlomením Albra.
Tím se ale opět dostáváme k otázce, nakolik je při duelu nutné myslet a připravit si pozici.
Kamil Pce 30. listopad 2011 13:02:58
Kydliman(30. listopad 2011 12:19:07) : Nenapadá mě způsob jak lámat Albera, aniž bych se spoléhal na to, že soupeř nechce zemřít. Scheiteler (jak ho chápu já) by byl proti sebevražednému šermíři neúčinný.
Wyki. 30. listopad 2011 11:43:03
Luděk Hugo Vobořil(30. listopad 2011 11:19:54) : .. podobný systém tzv ultimátních zásahů používá i AF.
stettner 30. listopad 2011 11:33:50
Pani,
ja som sa snazil na Tyrnhawe popisat tuto skepsu, ktoru tu vidiet. A najst aj nejake riesenie.
Osobne si dovolim tvrdit, ze nie je ziaden dobry sermiar KdF, ktory moze povedat: viem POUZIT zwerch, viem POUZIT schiller.

Sucasne turnaje naozaj idu casto do slepej vetvy. Aj napriek tomu som presvedceny, ze clovek, ktory koretkne chape KdF je schopny obstat aj pri takychto skuskach. A teraz hovorim z osobnych skusenosti, ked v podstate bez minimalne sparingovej pripravy sme boli myslim dobre obstat proti polskym mlyncekom na maso.

Dlhodobo sa snazime kritizovat rozne pristupy a sposoby turnajov. Ja si myslim, ze sa HEMA rozdeli, (ak sa to uz nestalo) na 2 prudy. Na turnajovy, kde sa ucastnici porovnavaju, kto ma am vacsie gule/agresivity/testosteron. A druhy, v protivahe k prvemu, sa mozno utiahne viac do teoretickej diskusie. Ja by som bol zato, ak sa ale vytvori smer, ktory bude zdravym rozumom posudzovat oba aspekty.

Absolvoval som jeden turnaj v Hamburgu (gesellschaft-lichtenawers.eu... kde boli pravidla naozaj zaujimave, az revolucne. Za kazdy obdrzany zasah si mal zaporne body. Ak si aj zasiahol ale dostal si tiez pri abzugu. Smola. Zapas koncil ak sa sermiari od seba odtiahli do nezasahovej vzdialenosti. Kazdy zapas teda mohol skoncit uplne bez bodu, alebo fatalnym zasahom oboch.

Vyhral clovek s najmensim poctom zapornych bodov. Samozrejme za tym stal este komplikovanejsi vypoct, ktory pocitala na pozadi nejaka funckia v exceli. Myslienka je jasna. Najlepsi je ten, ktory dostane najmenej zasahov. Teda ten, ktory mal najvacsiu sancu prezit.

Cital som jednu uvahu vojaka, ze je rozdiel ked hra paintball vojak a ked hra civilista. Zatial sermiari sermuju a la civilista s automatickou paintballovou zbranou v plnych chranicoch.

pridavam to aj na forum.tsc.sk...
Ak chcem vytvorit nieco kvalitnejsie, je ten spravny cas.

Neda sa to vsak len kritizovanim nepeknych turnajov. Tym nikoho nepresvedcime. Ano, chyba je aj v pravidlach. Ale ta mensia. Chyba je v prvom rade v sermiaroch, ktory si myslia, ze robia KdF. Opytajte sa akehokolvek sermiara z prvych pozicii na turnajoch v Polskum, ci vo Svedsku. Vsetci budu presvedceny, ze robi KdF v jeho realnej podobe. Diskusiou im to ale nevyvratime.

Kydliman 30. listopad 2011 11:19:07
Kamil Pce(30. listopad 2011 09:28:42) : Zvláštní, mě úmyslné zneužití souzásahu ani nenapadlo, asi jsem starej a naivní. Já jsem stále přesvědčený, že pokud je můj záměr nebýt zasažen, tak tvoje taktika úmyslného souzásahu fungovat nebude, protože s ní budu počítat.

Luděk Hugo Vobořil(30. listopad 2011 11:19:54) :
Já nechci být ani zraněný. Soupeřům musíš dát nějakou motivaci, aby se nehnali do sebevraždy v touze za bodovým ohodnocením. Tou motivací je podle mého nebýt vyloučen za souzásah. Jestli to bude hned, nebo po nasbírání trestných bodů, je už na pořadateli. Mám takovou zkušenost, že když je do "souboje" tohle pravidlo vloženo, přestane člověk kydlit a začne přemýšlet jak zasáhnout a nebýt zasažen, a najednou se to začne přibližovat šermu, chcete li Umění.
Luděk Hugo Vobořil 30. listopad 2011 10:19:54
Kamil Pce(30. listopad 2011 09:28:42) : Kamile, tam by to šlo vyřešit rozdělením zásahů na likvidační a zraňující.Při souzásahu by likvidační měl na vrch.
Kamil Pce 30. listopad 2011 08:28:42
Hark(30. listopad 2011 09:04:11) : S těmi souzásahy je to složité. Jsem přesvědčený, že pokud bude mým cílem dosáhnout souzásahu, budu v úspěšný bez ohledu na schopnosti soupeře (třeba ho seknu do stehna když mi zaútočí na hlavu...). Takto by se dal v soutěži pomocí obětování "bílého koně" vyřadit skvělý šermíř ze soupeřova týmu (školy, skupiny, spolku..) a uvolnit tak cestu k vítězství vlastnímu.
Hark 30. listopad 2011 08:09:15
Wyki - kvalitní a spolehlivá práce nohou je základ, na kterém všechno stojí. Jak zapomeneš na nohy a začneš je mršit, tak je jen otázkou času kdy přijde nějaké zranění.

Jinak co se týče taktiky - jít do akce s plánem a pak přizpůsobovat situaci, o tomhle pěkně píše i Meyer (mít nacvičená komba, použít je na příchod a podle citu a situace plynule přecházet do jiných nacvičených kombinací při práci uprostřed a pak při vzdalování).
Hark 30. listopad 2011 08:04:11
Wyki.(28. listopad 2011 19:53:21) : Problém je v hodnocení.Kdyby se bojovalo na jeden zásah a souzásah by vyřazoval oba, hned by se každý choval jinak.

Pod tenhle Luďkův názor se podepíšu.
Wyki. 29. listopad 2011 22:02:50
Kamil Pce(29. listopad 2011 22:18:36) : .. souhlasím, myslím, že většina z kidí, kteří něco dělají mají po dosažení určité úrovně snahu srovnat - porovnat se s ostatníma.. kor u nás mužských je to patrné v podstatě po celý náš život.. pořád si něco porovnáváme, záminka už se vždy nějaká najde...
V mém případě.. ne že bych si někdy nezkusil volný sparing, nebo neměl tendenci si alespoň nezkusit zda to co dělám opravdu funguje i v předem nepřipravených situacích, mám a v rámci možností zkouším.. bohužel mám jistý drobný problém, týkající se mého podvozku, kvůli kterému se snažím vyhýbat volnému sparingu nebo účasti na nějakém turnaje... protože znám svou soutěživost a vím, že bych pak nedokázal dělat něco na půl plynu.. což by znamenalo pokoušet štěstí... poslední šlápnutíčko vedle mě stálo 1/2 roku spolupráce s ortopedem a chvíli pochyb jestli se k šermu ještě vůbec vrátím. Což mě nutně přivedlo k přemýtání, jestli to nutkání poměřovat se s někým stojí za to... možná to někomu zní jako výmluva, pro mě je snaha dát na svůj podvozek pozor nutnost... ale nezastírám, že i já si někdy zkusím hopknout, jen se snažím do toho nevletět jako náklaďák do zdi a více si připravit pozici k útoku.. ať už třeba prací s mensurou nebo tím, že si (v uvozovkách) naplánuji co chci dělat... například, že útočím oberhau tak, aby byl po přijetí mého útoku soupeřem v Binden silnější a otevřel si tak pozici pro winden - ort, který má přinutít soupeře krýt zeširoka tak, abych pak mohl pokračovat na schnappen... prostě... snažím se jít do akce s nějakým základním plánem, kterému můžu přizpůsobit svůj pohyb (což dává více jistoty mému podvozku) a ne s vidinou, že se uvidí...
Kamil Pce 29. listopad 2011 21:18:36
Myslím že každý, kdo dělá KdF časem (dříve či později) dojde k rozhodnutí zúčastnit se nějaké soutěže. Ať už z touhy dokázat něco ostatním, nebo dokázat něco sobě. Provést přesně techniku je jedna věc doma ve své šermírně proti příteli, a druhá efektivně ji použít proti neznámému soupeři. Myslím, že turnaje v blossfechten mají smysl a budoucnost a pokud budeme mít víru, znalosti a schopnosti v KdF, může to být časem i "koukatelný" bojový sport. .
Wyki. 29. listopad 2011 19:41:43
axi(29. listopad 2011 20:28:30) : .. že bydlíš v Hošťálkách nevím, že působíš v ostravě vím ;).
axi 29. listopad 2011 19:28:30
Wyki.(29. listopad 2011 20:23:12) : Svět je opravdu malý.... já v Hošťalách bydlím :D
Wyki. 29. listopad 2011 19:23:12

Omlouvám se, že jsem to 2x smazal, ale vždycky jak si to po sobě přečtu objevím nějaký kyks...
Kamil Pce(29. listopad 2011 18:00:29) :
Pokud jsi všechno tohle použil, potom lituji, že tady nejsou smajlíky s palcem nahoru... zvedl bych jich několik.
Kdo jsem... nevím jestli to k něčemu dopomůže, ale... účím se u AF (věřím, že jsou doby, kdy byl ten, kdo se přiznal k příslušnosti k této škole, automaticky degradován a klasifikován jako neumětel, už pryč. Navíc, kdo měl možnost vidět některé lidi z AF, nebo s nimi změřit své dovednosti řeba právě ne Bloss turnajích mohl poznat, že je mezi nimi pár lidí, kteří jsou v rámci KdF na velmi slušné úrovni), respektive několik let se účastním jejich seminářů dlouhého meče. ... v současné době nepatřím k žádné ze skupin scénického - historického šermu ani k žádnému sdružení nebo spolku.
Věnuji se jen dlouhému meči, turnajů se neúčastním, nepublikuji (kromě interních materiálů), instruktážní videa nenatáčím..
Jinak funguji v Ostravě (Hošťálkovice), kde se pár let snažím naučit na lidech to jak (v úvozovkách) učit.. jak se světově říká knowhow... a pak pokud možno srozumitelně předávat lidem dál to co jsem se sám naučil jinde (od základů po Kunst). čili.. jsem v podstatě neznámý člověk mimo hlavní proud, který se babrá v KdF, snaží se ho dělat poctivě a snaží se mu porozumět.
Wyki. 29. listopad 2011 19:08:15
příspěvek byl smazán użivatelem Wyki. 29. listopad 2011 20:29:17
Wyki. 29. listopad 2011 19:06:38
příspěvek byl smazán użivatelem Wyki. 29. listopad 2011 20:29:21
Kamil Pce 29. listopad 2011 17:00:29
Do turnaje jsem šel s tím pokusit se aplikovat KdF podle svých nejlepších schopností a s upřímnou snahou nezklouznost k lovení bodíků. Krom situací, kde jsem chyboval (těch bylo spousta) se mi s úspěchem (a bez souzásahu :) ) podařilo použít absetzen, zwerch, bruch na umbschlag, schiller, zorn ort, ansetzen a oben abnehmen. Já jsem s tím (na první turnaj) relativně spokojený :)
Wyki, mohu se zeptat kdo jsi?
To jak se šermuje na turnajích se nelíbí nikomu z nás, ale zatím nemá nikdo z účastníků dostatečné schopnosti v Umění, aby to změnil. Věřím, že to příjde brzo :)
Kydliman 29. listopad 2011 10:02:37
Palec nahoru, tohle je jasně a objektivně popsaný stav, ve kterém se KdF u nachází.
Wyki. 29. listopad 2011 08:39:39
axi(29. listopad 2011 00:04:37) :
Díky... jen je škoda, že jediné čeho člověk dosáhne, když nemlčí je, že trošku upustí páru... protože, dokud se nenajde vícero lidí a to nejen neznámých jedinců z davu, ale i mezi jedinci, kteří jsou považováni, řekněmě za vůdči osobnosti KdF a výuky šermu všeobecně... dokud se nezačne veřejně kritizovat způsob provádění KdF a to co se na turnajích provádí, osvětlovat chyby ... dokud se Ti samí lidé, co provádí osvětu a jsou takříkajíc na špici, nebudou snažit o dodržování systému a správné aplikování pravidel a nepůjdou příkladem ostatním.. prostě dokud lidé neuvidí, že správné provádění technik KdF možná začíná, ale určitě nekončí na Vorschlagu a že užávání ostatních technik má více než smysl, a že tento systém lze účelně používat v rámci Bloss turnajů a v té úžasné honičce za body vyhrávat.. do té doby se nezmění nic a bude to vypadat jako na srazu reprezentantů v mlácení obilí... a KdF, tak jak má vypadat, bude k vidění jen na trénincích ...(tímto samozřejmě nechci všechny účastníky Bloss turnajů házet do jednoho pytle, jsou zde světlé vyjímky a já jsem za ně moc rád a držím jim place).
axi 28. listopad 2011 23:04:37
Wyki.(28. listopad 2011 22:30:10) : Jsem rád, žes nakonec nemlčel. Tak ucelené a smysluplné názory, už tu na čš. dlouho nikdoi neměl... bez ironie
Wyki. 28. listopad 2011 21:30:10
mahy(28. listopad 2011 22:14:09) :
Já bych to až tak nehrotil.. v podstatě podmínky splnili - v jejich podání to byl Bloss a bojovali dlouhým mečem, to, že to holt nebyl KdF je v kontextu lehce nepodstatné... respektive je spíše chybou těch co mohli bojovat ala KdF (protože znalosti na to měli) a nebojovali, že si nechali vnutit styl Leichmeistrů, přestože právě na ně (pokud jemi známo) je KdF stavěný.
Myslím si, že pokud někdo bude bojoval dle KdF (a pár jich je, třeba Ivo Lechner), bude se snažit dodržovat principy KdF, neříkám, že bude nějaký neporazitelný bijec, ale bude velmi nepříjemný protivník.
Čímž by se měl vyhnout tomu co psal pam z Holohlav... nezačít v těžkém terénu plužit, ale naopak držet styl dál, protože proto se ho přeci učil, aby mu v těžkém terénu pomohl, stejně tak, aby mu pomohl, pokud se ho snaží někdo zaskočit.
Wyki. 28. listopad 2011 21:26:26
příspěvek byl smazán użivatelem Wyki. 28. listopad 2011 22:28:15
mahy 28. listopad 2011 21:21:21
Jiří z Holohlav(28. listopad 2011 22:15:37) : A za zapíchnutýho dvojitýho Axla bude bonus:-))
Jiří z Holohlav 28. listopad 2011 21:15:37
mahy(28. listopad 2011 22:14:09) : Pak jedině bodování jako u krasobruslení ..
mahy 28. listopad 2011 21:14:09
Luděk Hugo Vobořil(28. listopad 2011 21:59:39) : No jo, ale pokud je to turnaj v daných technikách a stylech, tak tam prostě nemůžeš používat co tě napadne. Jsou-li tam daná pravidla a řečeno, že se jedná o Bloss, tak tam prostě maníci co to neumí nemají co dělat.
To pak trochu pozbývá smysl...

To je jako jít na střeleckou soutěž v kulových zbraních a vzít brokárnu- také trefíš, také je to účinné- ale úplně něco jiného.

Hugo to je jako tvoje kordy a korty:-)))
mahy 28. listopad 2011 21:11:58
příspěvek byl smazán użivatelem mahy 28. listopad 2011 22:28:24
Luděk Hugo Vobořil 28. listopad 2011 20:59:39
mahy(28. listopad 2011 21:29:35) : Nikdo tě nemůže vyhodit za něco co může v určité situaci fungovat.
Jiří z Holohlav 28. listopad 2011 20:53:13
Wyki.(28. listopad 2011 19:53:21) :

Čistě psychologicky .... řekl bych,že tomu co umí dostatečně nevěří ...zkoušejí protivníka zaskočit něčím nečekaným ...jako když dobrý lyžař v hodně těžkém terénu opustí techniku a nasadí brutální pluh.
mahy 28. listopad 2011 20:29:35
bolest většiny turnajů, kde by se mělo používat techniky- nezvládnuté techniky a většinou vítězí motykostyl.
Chyba pořadatelů. Mají takový zápas přeušit a pokud vidí, že někdo nezvládá techniku- vyhodit ho.

Osobně mi tyto ,,turnaje' přijdou mimo. Ale to jenom můj subjektivní pocit.
Luděk Hugo Vobořil 28. listopad 2011 20:11:12
O bodech jsem myslel bodování.
Luděk Hugo Vobořil 28. listopad 2011 20:09:26
Wyki.(28. listopad 2011 19:53:21) : Problém je v hodnocení.Kdyby se bojovalo na jeden zásah a souzásah by vyřazoval oba, hned by se každý choval jinak.Takhle to je o bodech, takže kdybych uměl aspon´ trochu šermovat, choval bych se stejně.
Wyki. 28. listopad 2011 18:53:21
Kamil Pce 28. listopad 2011 18:38:15
Ahoj Kamile.
Neber to prosím jako nějaké rýpání... to že se mi to, co se předvádí na Bloss-turnajích nelíbí, si pod vousy brblám už nějakou dobu a video za videem z turnajů mě v tom jen utvrzuje..a po tom co jsem viděl vaše videa jsem to prostě nějak nevydržel - aneb jak pravil pan Plíhal :Mlčet je těžké, to jsem já nedokázal.
Některé z účastníků Brněnského turnaje vídám celkem často na seminářích, když je vidím jak jim jde práce na čepeli (kdybych jim dal mezi pádla vlnu, měl bych během jednoho semináře od nich uštrykovaný slušivý svetr s Norskými vzory) , jak plynule navazují a přecházejí z techniky do techniky a pak je vidím na place jak doslova mláti obilí, nestačím se divit a bečel bych jak malý Jarda...Proto se ptám, proč tomu tak je, proč, když volně, přátelsky špásují a blbnou v pauze na semináři jsou neuvěřitelně přesní a rychlí a jak se jde na bodíčky je to zcela něco jiného.
Wyki. 28. listopad 2011 18:42:08
Nějak se mi to hádá s uvozovkami..
axi 28. listopad 2011 15:20:48
Nevím jestli to bude s rozumem. ale...
.. někde jsem nabyl dojmu, že KdF – jeho systém, je stejně jako kterékoliv jiné bojové umění vystaveno na zcela konkrétník principech a základech, které by se člověk měl s nažit pochopit (pokud se ovšem nechce stát pouhou cvičenou opicí a provádět jen to co mu někdo jiný předlož).
Pro mě jsou jedny z nejdůležitejších základních pilířů KdF Mensura – Čas – Fuhlen, tři věci, které myslím celkem jasně vymezují pravidla a to jak se tahle hra hraje.
Pokud se člověk věnuje rekonstrukci KdF, měl by se snažit tato (nejen tato tři) základni pravidla pochopit (pokud ovšem nechce být jen cvičená opice) a měl by se jimi řídit (nikoliv dogmaticky) a to ať už se učí principům KdF na tréninku, kde se učí předem jasné a stanovené věci a návaznosti mezi nimi a nebo to co se na tréninku naučil uvádí do praxe v rámci volného sparingu.
Proto mě, stejně jako mnohé jiné na našich i zahraničních serverech napadá, proč je na turnajích Blossfechteni k vidění něco tak odlišného než na videích z tréninků a prezentací?
Proč pravidla, na kterých je KdF vystavěno, na tréninku platí a v rámci volného sparingu ne?

Jak vypadá drtivá většina duelů na Bloss – turnajích?
....dva jedinci si stoupnou s pádly, každý do svého rohu, někdo jim odmáve začátek, párkát si namístě zastepují jako indián co bosky vlezl do ohniště, pak jeden z ních vyletí vpřed Vorschlagem (vesměs Zornhau) protivník kontruje Zornhau, přijde Ort, kryt do Koruny a pak se na sebe oba aktéři pěkně navalí, přitulí a ve snaze být dominantní v kurníku jeden druhého přetlačují do doby, než jeden z nich ve své snaze uspěje a nebo ho to přestane bavit, uhne a plácne tam něco čím protivníka zasáhne. V lepší případě se mu snad podaří pokračovat Zwerchhau a z přetlačování v Koruně se vyváže... je to to Kunst? Odpovídá toto jeho pravidlům? Chápu, ne nadarmo se říká, že Vorschlag je 50% úspěchu, ale je snad Vorschlag všechno? Kam se třeba poděl...
- Versetsen?
- práce s mensurou a Zufechten?
- navázání Binden, z které vychází většina technik popsaných ve fechtbucích (možná jsem četl špatnou literaturu)?
- kde je šance vyhodnotit fuhlen?
- kde jsou veškeré poučky Zedlu?
- a k čemu páni mistři ve svých dílech uvádí tolik Misterhauu, když jsou (podle turnajů v Bloss) zřejmě zcela zbytečné?
Uváděli snad dávní mistři ve svých fechtbucích tolik technik jen proto aby měli co učit?
Myslím, že z nudy a přemíry volného pergamenu k čmárání to nebylo. Spíš mám dojem, že v momentě, kdy někdo pískne na píšťalku je v hlavách bojujích vyměněna většina pracně nadřených a napocených věcí za snahu získat body a zasáhnout první... nesmylsně, s rizikem, že po zásahu budou zasaženi i oni, ale co, vždyť druhý zásah se nepočíta že.
Kam se podělo jedno ze základních pravidel Zasáhnout a nebýt zasažen? Kde je snaha provést nejen bezpečná Zufechten, ale i bezpečně zasáhnout a následně se od protivníka odvázat?
Nevím jak komu, ale mě to co se předvádí na Bloss-turnajích připadá jako inovovaná verze sportovního šermu. Jenže.. není tohle v rámci snahy o rekonstrukci Kunstu takového jaký byl poněkud slepá cesta?
Wyki. 28. listopad 2011 18:36:52
příspěvek byl smazán użivatelem Wyki. 28. listopad 2011 19:28:52
Kamil Pce 28. listopad 2011 17:38:15
Wyki.(28. listopad 2011 15:25:57) : po posledních dvou dnech na základě diskusí s Oupim a Josefem Štolem v komentářích pod článkem a s Tonom a Ľubem na kunstForu musím trochu "posunout" svůj názor na rozhodování ve sparringu a na aplikace určitých technik (hlavně dlouhého hrotu tedy). Docílit nějakého posunu byl i důvod mojí účasti v turnaji a posléze zveřejnění těch videí. Takže- příště do snad bude lepší :) (nemyslím umístění v turnaji, ale čistota aplikací a uplatnění principů KdF)
Wyki. 28. listopad 2011 14:25:57
axi 28. listopad 2011 15:17:19
.. tak tak.. není co dodat.. snad kromě "bohužel".
.. pěkně to teď shrnul Ľubomír Orenič na forum.tsc.sk...
..."To sa mi na sparingoch nepáči, že všetci sa ženú dopredu ako zmyslov zbavený a nevedia či si to môžu dovoliť. Veľakrát ani nevedia čo chcú urobiť. Ochranné pomôcky nemôžu ovplyvniť chovanie. Súperi sa musia správať tak ako by ich nemali. A najdôležitejšie je aby sa šermovalo, aby sa správne kusy z Zetlu skúšali používať vtedy kedy sú vhodné. Preto treba hlavne skúšať ich použitie v telocvični na tréningu. Ak sa vám nedarí ich použiť tam tak na turnaji to nebude iné. Ostane z toho iba prázdne mlátenie.
axi 28. listopad 2011 14:20:48
Wyki.(28. listopad 2011 14:14:39) : Ale jinak, mě tvé postřehy vcelku zajímají a myslím si, že pokud budou napsané s rozumem, tak nikoho nemůžou urazit.
axi 28. listopad 2011 14:17:19
Wyki.(28. listopad 2011 14:14:39) : Hodnotím článek, a akci jak ji mám z článku spostředkovanou, popřípadě i přehledně natočená videa. K duelům se vyjadřovat, konkrétně nebudu, jelikož jsem nebyl účastníkem, každopádně vzbuzují ve mě dojem sportovního šermu-co nejdříve zasahnout bez řešení následků-, alespoň ty kousky na které jsem se mrknul.
Wyki. 28. listopad 2011 13:14:39
Luděk Hugo Vobořil 28. listopad 2011 13:24:53
Jako že Kamil vypadá pěkně? :D ... žertuji ;)...
Já chápu, že ten komentář patří k článku Kamila, uveřejněném na stránkách Pardubicého spolku.. a proto se ptám, co je chváleno. Protože pokud se pochvala týkala článku nebo videí jako takových pak souhlasím, je to napsané a natočené hezky... pokud se pochvala týkala výkonů, které lidé na těch videích předvádějí ... s ohledem na to, že se má jednat o rekonstrukci KdF bych tak nejásal... vysvětlení proč bych nejásal, bych s dovolením přidal až pokud se ta pochvala týkala právě toho, jinak bych zde zbytečně "zvedal prach".
Luděk Hugo Vobořil 28. listopad 2011 12:24:53
Wyki.(28. listopad 2011 12:50:23) : Kamil.:-(
Wyki. 28. listopad 2011 11:50:23
axi 25. listopad 2011 20:18:01
Nesnažím se vbudit nějaký flame, ale...otázka zní: "co vypadá pěkně"? Článek? Videa? Nebo výkony zaznamenané na videích?
axi 25. listopad 2011 19:18:01
Kamil Pce(24. listopad 2011 13:23:05) : Tož vypadá to fakt pěkně.
Kamil Pce 24. listopad 2011 12:23:05
O "Turnaji Blossfechten" v Brně, 19.11.2011
www.sermirna.cz...
Kamil Pce 30. říjen 2011 17:37:18
Luděk Hugo Vobořil(30. říjen 2011 17:13:54) : Mehr sein als scheinen :)
Luděk Hugo Vobořil 30. říjen 2011 16:13:54
Nikdy bych od tebe nečekal takhle dlouhý a čtitelný článek.
Kamil Pce 30. říjen 2011 10:02:26
Report z HEMA akce "TYRNHAW 2011"
www.sermirna.cz...
stettner 18. duben 2011 12:39:32
Zalozili sme si take mensie forum pre mensinove potreby ludi venujucich sa umeniu sermu - kunst des fechtens. Tymto ponukame moznost pripojit sa na forum forum.tsc.sk... pre slovensku a cesku komunitu.

Registracie musia byt schvalene adminom. zatial je jedina nutna podmienka aktivacie uctu plne realne meno ako meno pouzivatela.
Uvidime ci bude mat tento napad aj sirsie vyuzitie, alebo z toho bude lokalne forum miniforum pre spriaznene skupiny.
Kain 21. prosinec 2010 10:28:13
Dobrá, pravda, s mutieren je to divočina, tak z nějakého jiného binden, kde čepel směřuje dolů:-)

To právě nemusí vždycky jít snadno, třeba když jste moc blízko nebo jsou hroty nahoře, to se dělá zornort blbě, ale sek tam vlítne jako nic.

oben abnehmen - no jo, jsem slepý, sorry:-))
Kamil Pce 21. prosinec 2010 09:41:59


Ahoj,
abnehmen tam je jako "oben abnehmen", ale přihodím ho tam i bez oben. :)

U toho duplu se myslím mýlíš. Hert je výchozí podmínkou pro bezpečné provedení duplieren. Pokud sekneš zornhaw a soupeř je weich, prověď zorn ort :) Tebou popsaná situace podle mě neodpovídá popisu duplieren.

U durchwechselu to změním (smysl se nezmění), i když tebou popsaná situace se mi zdá trochu divoká. Předpokládá chybné provedení mutieren. Jak jinak opustíš vazbu? A pokud se ti to povede, výsledkem je spíš v principu uberlauffen, ne? Co jinak zaprání soupeři dokončit mutieren?
Lenin137 21. prosinec 2010 09:41:39
Kain
Dupel sa robí, keď je šterk na šterk. To čo si popísal tak by mal nasledovať buď Wind ( Goliath, Wallerstein ) alebo Zorn ort s dlhým ostrým hore ( Goliath, Talhoffer ) ale najlepšie keby si prešiel do Krumpu. Podobný koniec akcie je pri Zweroch ( proti sú 2 bruchy ). Nezabudni, ak sekáš alebo sa chceš naviazať a hrot nemieri do otvorenia tak by ti súper mal urobiť Durchwechseln, preto ho neskúšaj proti Mutieren.
Kain 21. prosinec 2010 08:32:33
Dobrá práce, už si dávám do záložek, je to moc pěkný přehled. Až zas budu motat názvosloví mezi ansetzet, absetzen a abnehmen, tak vím, kam se podívat :-)

Což mi připomíná, nemáš tam abnehmen :-)

A ještě dvě malé poznámky:
pomocí duplieren můžu zasahovat, i když byl weich, nejen hart., aspoň podle mě. Příklad - sekáme oba zorn a on je hart (tvůj příklad), takže mě přetlačí a mám svůj meč vpravo. Tak duplíruju a zasahuju ho zleva (z jeho pravé strany) dlouhým ostřím. Ale jinak - sekáme oba zorn a on je weich, jenže já sekal moc na meč, takže to nemá v hlavě, ale můj meč je vlevo. Tak duplíruju a sekám zprava krátkým ostřím (z jeho levé strany). Je to v podstatě winden (a duplieren zároveň). Si teda myslím a můžu se mýlit:-)

A druhá: durchwechseln není pod jílcem, ale kolem jílce. Což je tedy většinou pod jílcem, vím, jak to bylo myšleno, ale když třeba mutíruje a já mu vechsluju, tak v podstatě nad jílcem:-)

Ale tyhle dvě poznámky nijak nesnižují hodnotu tvého článku, jsou to prkotiny a máš to fakt dobré.
petrs 20. prosinec 2010 22:33:45
Kamil -
jestli vydržíš, tak z tebe taky jednou bude pragmatik. :)
Kamil Pce 20. prosinec 2010 21:45:54
petrs(20. prosinec 2010 22:06:15) :
:) Dobře, pro pragmatiky tam hodím na první místo překlad "tři poranění". Mýtické jinotaje "tří zázraků" budou až na místě druhém. :)

petrs 20. prosinec 2010 21:06:15
Kamil -
Aha, chápu. Já myslel, že zvažuješ smysl prvotního textu.....patrně u sebe neměl původní zapisovatel slovník dnešní němčiny, takže to takto budeme mít trošku mýtičtější :)
Kamil Pce 20. prosinec 2010 20:09:28
petrs(20. prosinec 2010 20:13:29) :
díky. Kdyby překlad byl jednoduše "tři poranění", bylo by to drey wunden, a ne drey wunder :)

"Liechtenauer and other German masters describe three basic methods of attack with the sword. They are sometimes called "drei wunder", "three wounders", with a deliberate pun on "three wonders". "
petrs 20. prosinec 2010 19:13:29
Kamil -
osobně bych neuváděl pro Drey wunder překlad ve smyslu "tři zázraky". Die Wunde je prostě poranění ..... tedy jen tři poranění. Jinak, pěkně poskládané.
Kamil Pce 20. prosinec 2010 12:50:02
Poskládal jsem malý terminologický slovníček pro KdF.
www.sermirna.cz...
Pokud někde chybuji, tak mě prosím upozorněte.
Kamil
Kain 16. prosinec 2010 14:18:21
a+b) jenže já si myslím, že byl opravdu hodně ostrý tak 30cm od hrotu, víc ne. Jinak na zastavení rukou v útoku ti stačí i celem tupý meč, pokud je to provedeno razantně. A já si představuju tupý něco jako "kulaté" ostří o průměru cca 0,5mm. Navíc nezapomeň, že hodně dělá pohyb - jestliže je tlak na ruce aktivní a meč se na kůži a oděvu hýbe, lépe krájí. Přesně jak jsi řek, "obřízka" :-) Ostatně, když to trénujeme, bereme si nátepníky, protože přes ruce to i fedrem v tréningovém nasazení dost bolí:-)
c) ne hned, ale snadněji se vylamujou zuby, což je místo, kde se materiál více unavuje a pravděpodobněji praská.

Bohužel nemůžu dohledat historku, kterou jsem někde četl, že indiáni ukořistěnýma šavlema často usekli v boji britům končetiny. když se ti britové ptali, kde berou tak účinné šavle, tak jim řekli, že to jsou ty jejich, jen nabroušené. Tedy - britové ty šavle neměli doostra, protože stačí lehké posekání a probodnutí. Navíc tak šavle déle vydrží. Indiánům bylo jedno, jak dlouho vydrží a nešermovali, tak je nabrousili jako nože. Snad se mi podaří historku doložit, ale trochu by doložila, že mít "ostrou" zbraň není vždy z hlediska šermu zas tak výhodné...
Kamil Pce 15. prosinec 2010 23:02:46
Kain(14. prosinec 2010 21:10:56) :
a)Několik technik v bloss s chycením meče za čepel počítá, takže to určitě možné bylo. Levá ruka ale IMHO nedrží meč na hrubí, ale přinejmenším na středu, nebo na tenčí. A tam by naostřeno být mělo určitě :)
b)Ohledně řezu s tebou nesouhlasím. Pokud by přiložení ostří a řez nebyl dostatečně účinný, už toho asi pak moc nevykryju. V okamžiku mého neúspěšného pokusu o řez ji koupím. Konkrétně při tom jmenovaném spodním řezu bych měl být schopen přejít do horního řezu, a to není "jen potlačení". To kompletní obřízka předloktí :) Ostrá sterka by se mi myslím hodila ...
c)Nemyslím, že by naostření meče na hrubí snižovalo tolik jeho pevnost, aby se lámal.
Kain 14. prosinec 2010 20:10:56
Jenže kolikrát za tu čepel chytáš sám. Navíc některé techniky na ruce jen potlačí a hned se kryješ, protože řez přes ruce nemusí být ultimátní - nevíš, jestli nemá třeba nátepník, zařízneš se do knoflíku atd. Navíc sekáš vesměs koncem meče a starke a stred chytaji nejvic zateze. Ted nedavno nam praskl mec cca ve tretine od hrotu, tedy swache. Tam uz je cepel pomerne slaba. ja provadel jinou techniku a misto kontaktu byla uz starke - byt to slabsi misto, mohl jit ten muj. Sazim na tupejsi starke...
Kamil Pce 13. prosinec 2010 19:22:45
Skutečně by mě zajímala míra ostrosti a způsob nabroušení dlouhých mečů pro ernst blossfechten. Nemyslím, že by sterka mohla být méně ostrá než sweche. Musí být schopná řezu, při hendtrucken - unter schnid přikládám na ruce soupeře hrubí a pokud by se nezařízlo, soupeř se mi přes něj mečem protlačí na tělo.
P.S. článek super.
Kuno 08. prosinec 2010 14:13:16
stettner(08. prosinec 2010 11:21:21) : Díky moc,velmi poučné čtení.
stettner 08. prosinec 2010 10:21:21
Napisal som kratku uvahu, ktora sa dotyka zbrani pre blossfechten. Hlavne teda langshwert.
Najdete ju na gesellschaft-lichtenawers.eu...
Diskusi otvorene.
matof 30. srpen 2010 20:46:05
Wolfik 30. srpen 2010 19:16:56

nemyslim si, ze je to az take nejasne. videl si niekedy scany z tej knizky? alebo videl si napr. Lichtenauer MS z Glasgowa, kde sa tiez nachadza tato nauka? v HS3227a je to marginalia, ktora je v "draft" knizke pripisana skrz symbol "+". Nehovoriac o inych obskurnostiach, ktore sa v zosite nachadzaju.

btw hs3227 je asi najprijemnejsie citanie co do strategie a (povedzme) filozofie umenia. preklad od lindholma je v poho, ale nie vsade uplne presny.
Spytihněv 30. srpen 2010 18:07:14
z diskuze jsem pochopil, že překlad asi neni... Já to totiž zkoušim z anglický verze a každou stránku roste můj obdiv ke K.Černínovy z Revertaru za ty překlady... Mimochodem díky mu za ty co mají na stránkách.
Wolfik 30. srpen 2010 17:16:56
Lahev(30. srpen 2010 15:01:01) :
Autorství se přisuzuje Hanku Doebringerovi, protože je zmíněn v textu na prvním místě, když autor mluví o "jiných šermířských mistrech". ("Hie hebt sich an der ander meister gefechte Hanko pfaffen Do[e]bringers Andres Juden / Josts von der nyssen / Niclas prewßen...") Tohle můžeme a nemusíme považovat za důkaz autorství, jestli ale Hanko DOOPRAVDY cod. 3227a napsal se asi nikdy nedozvíme...
Kamil Pce 30. srpen 2010 13:58:27
Cituji Antona Kohutoviče:

"Sprvu bolo toto dielo pripisované samotnému Lichtenawerovi, samotná knižnica v Norimbergu ho uvádza ako autora. Neskôr (Martin Wierschin: Meister Johann Lichtenauers Kunst des Fechtens, Mníchov 1965) bol za autora označený údajný žiak Lichtenawera, farár Hanko Doebringer, ktorý je ale evidentne iba jeden zo spominaných majstrov, aj to zabudnutú a dopísaný neskôr na okraj a vsunutý pomocou plusu. Viď obrazová príloha."

A obrazovou přílohu najdete u článku tady: www.gesellschaft-lichtenawers.eu...

axi 30. srpen 2010 13:22:31
Prvním z těchto "provinilců" byl Hanko Doebringer, který vydal své dílo pojednávající o liechtenauerově škole v roce 1389, patrně již po mistrově smrti. Rukopis se dnes nachází pod katalogovým označením Cod.ms. 3227a v norimberském Germanisches Nationalmuseum. Převzato ze stránek myschwerk.webzdarma.cz...
Lahev 30. srpen 2010 13:01:01
Spytihněv(30. srpen 2010 13:25:35) : o českém překladu nic nevím, ale 3227a myslím není anonymní. Jestli se nepletu, tak je u něj jako autor uváděn Hanko Döbringer.
Spytihněv 30. srpen 2010 11:25:35
Chtěl bych se zeptat, zda existuje nějaký český překlad anonymního fechtbuchu 3227a, protože ať jsem hledal, jak jsem hledal, tak jsem nic nenašel... Díky
stettner 14. duben 2010 09:07:21
Kamil Pce(12. duben 2010 17:36:07) :
Masse, Mosse je podrobnejsie spominane iba vo Wallersteine a Hs. 3227a.
Podla Wallersteinu je to ako som napisal. Maly v tele, velky na meci, stojaci vo wag.
Inak to ale moze znamenat aj mieru, masu, alebo mohutnost.
3227a mas mat mosse a nerobit velmi kroky na siroko. Namiesto jednoho dlheho, niekedy lepsie dva male etc... Nemam to pri sebe, hovorim iba z pamati. Osobne sa mi celkom paci preklad miera, aj ked to nepostihuje vsetko.
Lenin137 13. duben 2010 07:41:29
Kamil zameraj sa na to aby si robil, čo najmenej pohybov. Ak sa ide s plnou silou a rýchlosťou tak nie je čas na prkotiny, ktoré pred tým tak pekne fungovali. Ak by si mal výrazne uhýbať alebo meniť pozíciu tak by to tam bolo spomenuté. ( Krump, Zwer ... )
Kain 13. duben 2010 07:28:19
Kamil: ne moc, jenom trochu, rekneme tricet cisel. Ale diky tomu nohy nejen vymenim, ale muzu skoncit o trochu vpredu nebo vzadu, podlo toho, jak ustoupim. Pokud ten zorn sekne zcela svisle, tak proste schyta muj zorn a hotovo. Pokud ho pojede trochu ze strany, tak stejne pujde po mne, uhyb neuhyb, a ja ho nezasahnu, ale budu zakryty svym zornem a budu mit tu vzdalenost, co chci ja. Navic ruce jsou rychlejsi nez nohy, takze vetsinou v okamziku srazky jeste zdaleka nejsem z linie, to az kdyz navazuju bodem. Ale muzu se mylit.
Sam 12. duben 2010 21:54:02
Kamil Pce(12. duben 2010 21:53:16) : U nás (japonský šerm) patří kombinace krytu a úhybu do základních technik, podstatě kryješ a uhýbáš zároveň. Má to podle mě dvě výhody. První vidím v tom, že útočník hůře navazuje další akcí než, když může pokračovat v přímém směru. Trvá mu to déle, což obránci umožňuje vstoupit s protiútokem. Druhá je v tzv. dvojitém jištění. Pokud by obránci např. prasknul meč, tak útočník tne vedle něj.

Pokud jde o Kainovi tezi neporadím, neboť nevím jak zorn vypadá.



Kamil Pce 12. duben 2010 19:53:16
Sam(12. duben 2010 20:40:28) :
"...., pak je otázkou, zda-li ztrácet čas krytím, není-li lepší přímo kontrovat."
No právě, za podmínek z Kainovy teze by zorn ztratil smysl.
Kamil
Sam 12. duben 2010 18:40:28
Kamil Pce(12. duben 2010 19:01:28) : Když uhneš tak prostě soupeř sekne vedle tebe, ne?

Ne nesekne. Je to o timingu. Pokud zahájíš úhyb moc brzo je přirozenou reakcí útočníka změnit směr útoku za tebou. Pokud startuješ pozdě tak ji buď inkasuješ nebo útočník může zahájit další akci. Jen pokud úhyb dobře načasuješ sekne vedle, pak je otázkou, zda-li ztrácet čas krytím, není-li lepší přímo kontrovat.

Bohužel jsem v šermu "japonec", takže neznám vaše techniky ani názvoslový, tak mě nezbývá než pasivně sledovat diskuzi. Jinak vám držím palce, neboť naučit se něco jako je šerm jen z knihy je velmi těžké, takřka nemožné.
Kamil Pce 12. duben 2010 17:01:28
Kain(12. duben 2010 18:20:34) :
Už jsem asi pochopil cos měl na mysli. Zmizet z linie útoku ale není podle mě potřeba a jen by mi to stěžovalo přesný zornhaw. Tobě to takhle funguje?
Když uhneš tak prostě soupeř sekne vedle tebe, ne?
Kamil
Kamil Pce 12. duben 2010 16:42:28
Kain(12. duben 2010 18:20:34) :
ahoj,bohužel nepochopil jaký boční pohyb máš na mysli, abych při něm udělal boční traverz nebo výpad a skončil s pravou vpředu v zorn ort. Ale pokud zmizneš z linie útoku tak těžko budeš indes zasahovat soupeře, mě tvoje vize příjde spíš podobná principu krumphawu.
Kamil
Kain 12. duben 2010 16:20:34
A zkoušel jsi vyměnit nohy úkrokem do strany (pravé)? Nejdeš dopředu, ale ani nestojíš na místě, vzdálenost se ti zvětší oproti postání na místě (protože uhlopříčka), zmizneš z linie útoku a ještě jsi trochu líp schovaný za zornem.
Kamil Pce 12. duben 2010 15:36:07
Ahoj,
jako zastánce "přešlapu vzad" levou nohou při zornortu jsem vycházel z této logiky:
Když soupeř útočí, překoná nutnou vzdálenost aby byl schopen mě zasáhnout. Tak se oba ocitneme v dosahu svých zbraní. Ve svém protiútoku do jeho tempa bych ho měl zasáhnout aniž bych jakkoliv postoupil vpřed. Abych ale dodržel zásadu
"sich linck ganck recht mit hawen
und linck mit rechten
ob du stark gerest vechten"
a přitom zbytečně se neohrožoval postupem vpřed proti tempu soupeře, pouze jen "vyměním zadní nohy" aniž bych se vlastně pohnul vpřed směrem k soupeři. V takovém případě bych měl soupeře zasáhnout v okamžiku kdy dokončil svůj útok (mnou zmařený).
Pokud budu reagovat tak že v zornortu "nepřešlápnu vzad", tak současně se svým soupeřem zkracuji během jeho útoku naši menzuru a abych byl úspěšný, musím jej zasáhnout dříve než útok dokončí- tedy než se vzájemně dostaneme na těsnou vzdálenost kdy hrot zbraně už nebude schopen mířit do odkrytí soupeře. Teoreticky :o)
Druhá forma reakce je pochopitelně hůře krytelná, ale náročnější na rychlost reakce.

mailo- to co jsem napsal výše myslím kopíruje tvoji tezi že sekám neskoro. Ano, na provedení zornu bez přešlápnutí to zřejmě nestačí. Příliš do strany nevysekávám, to si hlídám.

marcipan- měněním po cítění ještě počas kroku myslíš mutieren ještě v zornu? (v případě stettnera tedy dupel jako duplieren ještě v jednom kroku s zornem??) To mě nenapadlo.

Je zajímavé že jako příčinu proč nemám prostor k zásahu vidí stettner jako "skorý prvý krok" a majlo "Sekáš neskoro " To znamená, že ruce ni jdou pozdě a nohy zase brzo. :o)

Pokud nebudete mít nic proti, už bych se posunul v diskusi dál a s tímhle už šel do šermírny.

stettner- jaká je prosím jiná představa masse?

S pozdravem Kamil
marcipan 12. duben 2010 10:37:13
Kamil: K tomu videu, ano tam konkretne ja preslapujem nohou vzad a nejaku dobu som tento postup sam obhajoval. Ale je pravda, že teraz aj my sme pristupili na alternativu že ľavá noha je na mieste a pravá ide vpred trocha neskôr. Si tak rýchlejší a ako hovorí stettner môžeš meniť po cítení ešte počas kroku. Inak to že sa ľudia dostávajú pri orte tak blízko že samotný ort už nemajú kam napchať sa často stáva aj kvôli tomu, že neskoro po vyseknutéí znova namieria. Ja to zjednodušene vysvetľujem tak, že zle je to ak na raz sa vysekne a na dva sa bode. Správne je to keď sa na raz vysekne aj bodne, teda po náraze na čepeľ hneď prepínam hrot vred.
majlo 12. duben 2010 09:33:14
Ak sa teda vrátim k tomu, že pri Orte si už moc blízko vychádzajú mi z toho dve veci. Sekáš neskoro a obaja ste telom už moc blízko alebo sekáš moc do strany a musíš sa vracať a to zaberá čas - zase sa dostanete príliš blízko na bod. Vysekávanie do strany ale zase môže byť dôsledok toho že sekáš neskoro.
Takto na diaľku je to ale fakt ťažko povedať.
stettner 11. duben 2010 20:35:24
Ahoj,
nemusis vobec davat na cudzich len preto, ze sa tomu niekto venuje dlhsie. Osobne neverim nikomu, a radsej na vsetky chyby dojdem sam.:) Samozrejme ma naozaj zaujimaju pripomienky vsetkych. A najlepsie z vonka. Myslim si, ze ma to posuva vzdy dalej. Preto aj rad chodim napriklad pozerat kendo, kenjutsu, ale inych sermiarov.

Ano, pre vykrytie ortu treba samozrejme opatovne ziskat vazbu. S tym uplne suhlasim. Super ta pretlaci na telo? Nie je waich? Je mozne ze ides do akcie priskoro. Neviem to takto posudit, ale na sympoziu sme ukazovali 4 chyby, ako ilustraciu co sa robievaju pri ortoch z vlastnej skusenosti. Pri dvoch sa mohlo stat, ze super ma pretlaci. Stava sa ti, ze uz nemas priestor zasiahnut mu bodom hlavu? ze uz si hrotom za? To by mohlo znamenat skory prvy krok. Neviem takto ako lepsie poradit.

Masse teda naozaj podla Wallersteina. Ok rozumiem.
Tesi ma, ze naozaj pribuda skupin co robia KdF. Urcite sa aj velmi tesim, vidiet vas niekde. Pripadne na spolocnom seminari, ci workshope.
- AK
Kamil Pce 10. duben 2010 22:24:53
Ahoj,
pod pojmem masse rozumím hmotu nebo rozměr postoje, stabilitu, oporu, pevný základ. Mýlím se?

Dám na zkušenějšího a budu zorn zkoušet i v jednom kroku :o) A máš pravdu, porovnávám různá videa a rozdíly jsou. Těžko říci jestli existuje universální a "jediná pravdivá" verze zornortu, šerm je přece "kunst" a tak má šermíř uměleckou svobodu :o)))

Podle mě v zornortu dochází k reálné vazbě, soupeř k vykrytí musí získat zpět převahu na čepeli. Ale to je slovíčkaření.
Bohužel nemám žádné video abych Ti ukázal svoji současnou verzi zornhawu a popsat ji už líp asi taky nedokážu. Když jsem se dostal na přiliš blízko, soupeř mě někdy přetlačil svoli čepel na tělo.

Jsem členem jednoho šermířského divadla v Pardubicích, necelých 15 let šermuju scéniku. Jsem členem ČAŠ/CAHF. O kunst jsem se začal zajímat před rokem a momentálně se snažím naučit několik nadšenců to, co si myslím že umím, abychom mohli pak společně pracovat dál. Jsme Pardubický spolek šermířský. Rád bych někdy později, až budeme mít co nabídnout, navázal nějakou formou spolupráci (seminář, soustředění..)

S pozdravem Kamil





stettner 10. duben 2010 21:46:34
K masse pristupujes Wallersteinovsky? Klain mi dem leib, do pistu gross am swert
stettner 10. duben 2010 20:22:05
Kamil:
Este raz, ako si predsatvujes "masse" ci mame izomorfne definicie.
Fulen musis mat, nie je nutne pri tom byt prikuty k zemi. Na ilustraciach ad 1 malokedy vidiet ci je noha na zemi alebo vo vzduchu, casto chyba aj nakreslena zem. Ad 2 maliar nemal moznosti spomaleneho zaberu. Tu ka ziadnej "realnej" vazbe nedochadza. Cela akcia trva menej ako pol sekundy! Tam by som o vazbe nehovoril. Tam je iba dosek, a dobod v jednom kroku s fulen medzi nimi. Osobne ak mi to vzdialenost a pripravenost dovoluje robim zorn + dupel v jednom kroku. Akcie ktore so robene dvomi krokmi su o moc jednoduchsie krytelne.

Ale celkovo si myslim, ze tu teraz neriesime uplne podstatnu vec. Hlavnym kriteriom spravnej techniky je to ze funguje v "konkretnom" pripade. To znamena na konkretneho super v konkretnej situacii. Preto zornort na jednoho supera moze vyzerat uplne inak ako na druheho. Mozno si porovnas ako vyzera zornort na nasom inom videu, a je to uplne ine. Osobne vidim kvanta chyb na spomalenych zaberoch. Sebelepsi sermiar ich tam ma. V tomto pripade, ale vsak nevidim v tomto nejaky vazny problem a dufam, ze by som ho tam ani vidiet nemal;). Vidim tam ale bohuzial ine chybicky, hoc v tomto pripade to vyslo tak, ze super vobec nestihol zareagovat. Ked sa toto tocil neslo o zornort ale o akciu potom.

Rad by som videl ako to presne robis s tym zakrocenim. Ako sa ti stavalo, ze superova cepel presla skrz? Byvas pretlaceny? BTW: Zo zvedavosti, kde sermujes?
Kamil Pce 09. duben 2010 22:54:39
Ahoj,
díky za reakci (ve čtvrt na jednu bych to nečekal)
Když dojde ke střetu čepelí zorn proti zornu měl bych mít "masse" na udržení útoku a možnost "fulen" zda je "waich om swert" na zorn ort. To v během pohybu na jedné noze podle mě nemám. Na ilustracích jsem neviděl šermíře stojícího při zornhawu na jedné noze. Souhlasím že při doseku/dobodu je žádoucí mít nohu ješte nad zemí. Ale při vazbě čepele?
Kamil
stettner 09. duben 2010 22:16:38
Kamil:
Pohyb prednej nohy vzad u nas nedoporucujeme. To ze sa pri kroku dostavas moc blizko je celkom bezny problem. Podla mna ide pravdepodobne o zle casovanie. To ze ma lavy nohu pri kontakte cepeki vo vzduchu je podla mna bezproblemove, lebo pohyb tela este prida energiu do zornu. Video je vyrazne spomalene, a v reale absolutne nevadi, zosekavat a nemat nohu este na zemi. By som povedal, ze priam ziaduce. Nezda sa mi to proti masse. Co si presne pod tym predstavujes?
Nejde o ziadne oficialne video, ale bolo dane na YT iba kvoli ilustracnym dovodom. Pravy sermiar ma sice trosku dlhsi pohyb, ale podla mna by dociahol. Vychadzam z dlzky meca, a pozicie ruk v momente kontaktu cepeli. Ak by ruky pokracovali dalej do Langortu tak by pravdepodobne zasiahol.
Tazko sa to riesi takto slovne, ci popisom videa. Snad som trochu osvetlil. Ak budu nejake otazky a budem vediet, rad odpoviem.
Anton Kohutovic
majlo 09. duben 2010 17:35:29
No ale to je to čo som práve hovoril. Pri riadne seknutom zornhawe to podľa mňa nestihneš. Keď si všimneš bieleho šermiara zistíš, že zorn žiaľ nebol seknutý tak aby ním získal vor a nenechal si ho zobrať. Pri takomto seku stihneš prešliapnuť.
Kamil Pce 09. duben 2010 17:14:06
Ahoj majlo,
tohle video asi znáš :o)
www.youtube.com...
První akce- černý šermíř- při zornhaw nejdříve stáhne levou nohu vzad a poté jde pravou výpad (překrokem) vpřed. V tomhle případě není to stažení půl zákroku (předkroku vzad), ale spíš půl odkroku (příkroku vzad), ale princip a cíl je stejný- získat reakční čas a optimální vzdálenost.
Když jsem zkoušel vorzetzen zornhawem včasněji, soupeřova čepel mi občas prošla přes meč. Tak jsem hledal jinou cestu.
Hezký den, Kamil



majlo 09. duben 2010 16:38:11
Kamil Pce(09. duben 2010 17:11:23) :
To či by zasiahol alebo nie sa neodvážim posúdiť - predsa len je to video a z toho to ide ťažko. Ale zaujalo ma čo píšeš k zornortu. Konkrétne že najprv si zakročíš a potom vysekávaš. Nechcem hovoriť lebo som vás nevidel cvičiť ale podľa mňa toto proti riadne seknutému zornhawu nestihneš.
To, že sa pri zornorte dostaneš blízko súpera a nemáš ho ako bodnúť by som prisudzoval tomu, že reaguješ neskoro. Ale hovorím nevidel som a môžem len hádať.
Kamil Pce 09. duben 2010 15:11:23
Zdravím,
procházel jsem si tohle krátké video
www.youtube.com...
od Trnavského šermiarského cechu. Osobně je považuji za skutečné odborníky a asi to zatím dovedli nejdále a nejhlouběji ve výzkumu i tréninku kunstu.
Provedení pohybu nohou v zornhawu bílého šermíře mě docela překvapilo. Při pouhém kroku vpřed jsem se já vždy dostal na těsnou vzdálenost k soupeři, která znemožnila použití hrotu.Tak mě napadlo, že černý šermíř by svým útokem nedosáhl, ale z videa jsem to nedokázal rozsoudit.
Ke kontaktu čepelí na videu dochází v okamžiku, kdy je bílý šermíř v pohybu a stojí na jedné noze, což podle mě není ideální "masse" a stojíc na jedné noze i zasahuje zornortem. Rozhodně je to indes, ale mě při tréniku subjektivně vyhovuje při zornhawu nejdříve stažení přední nohy o půl zákroku a pak výpad vpřed. Získám tím čas pro bezpečné zpracování útoku a prostor pro použití hrotu. Věřím, že jsem stále indes.
Jinak bych chtěl zdůraznit že si práce TŠC velice vážím.
Kamil
Kamil Pce 08. duben 2010 21:38:01
Hmm, tak jsem to večer vyzkoušel na tréninku. Je to jednoduché.. Hledal jsem v scheitler něco složitějšího, ale skutečně to je pouze sek z vom tag jako prolomení alberu. Kron je pak reakce soupeře a prolomení kron je situace na ilustraci.
Nejjednodušší řešení bývá často nejsprávnější.
Pánové, děkuji a dobrou noc :o)
helmut billig 08. duben 2010 17:33:26
sam si ji popsal... :)
(sekni dlouhým ostřím silně shora
dolů. A zůstaň pažemi vysoko a klesni mu hrotem
pod to na jeho obličej nebo na hruď.)

S krokem do strany jej okolo jeho hrubi seknes nebo (a) bodnes ze spodu
Kamil Pce 08. duben 2010 14:30:24
Zdravím Lenin137,
v tom případě se omlouvám, chyba na mé straně. Koukl jsem na název stránky a obrázek jsem jen letmo okoukl. No, chtěl jsem zaperlit a nakonec...

Dobrá, jaké je tedy cesta k situaci na obrázku?
Kamil
Lenin137 08. duben 2010 14:02:59
Kamil Pce
Pozor-
na obrázku není scheitteler haw, ale schielhaw

schielhau.org Je názov stránky a nie obrázka. Obrázok č. 24 sa vzťahuje na Scheitler.
Kamil Pce 08. duben 2010 12:53:48
příspěvek byl smazán użivatelem Kamil Pce 08. duben 2010 18:81:5
helmut billig 08. duben 2010 12:36:43
v Goliath to je i s obrazkem.

schielhau.org... (prava stoji v Kron)
scheitler je jenom sek. To dalsi je navazujici akce...

(to vse je samozrejme jenom muj nazor :)
Kamil Pce 08. duben 2010 11:43:45
Zdravím,
Der scheitteler mit seiner kor
Ist dem antlütz und der prust vast gevor

Temenní se svým obratem
je tváři a hrudi velmi nebezpečný.

haw mit der langen
schneiden starck von oben nider und bleib
mit den armen hoch und sencke Im den ort
unttersich zu seinem gesichte oder der
prust

sekni dlouhým ostřím silně shora
dolů. A zůstaň pažemi vysoko a klesni mu hrotem
pod to na jeho obličej nebo na hruď

(Lew v překladu Karla Černína)


O tom v Goliath zdá se není ani zmínka. Je opravdu scheitteler jen sek z vom tag?
Kamil
helmut billig 08. duben 2010 08:47:48
Den treib also wenn / du mit dem zufechten
zu im kumpst, legt er sich dan gegn dir in die hut / Alber so setz den lincken
vues vor unnd halt dein schwert an deiner / rechtenn achsell yn der hut und
spring zu im unnd hau mit der langn / schneid von obn nider starck, im zu dem
kopf versetzt er den hau das sein / ort und das ein gehultz paide uber sich
steenn das selb heist die Kron.

Moje interpretace:

On stoji v Alber, ty mas levou nohu vpredu a mec nad pravym ramenem, sekas dlouhym ostrim s
krokem silne shora dolu do hlavy (po prime linii), on predsazuje (versetzen), tak, ze hrubi
i hrot ma nad hlavou, cemuz se rika Kron.

Co se tyce prime linie, o te tu (Goliath) nic neni, tu mam z Meyera.
Kamil Pce 08. duben 2010 08:05:58
Rád bych na tomto místě diskutoval o rekonstrukcích technik kunstu, konkrétně blossfechten, a principech a způsobech jejich nácviku a použití ve sparringu. Zkuste se prosím vyvarovat sprostot a příspěvků mimo téma.

Nevím si rady z posledním mistrovským sekem -Schaittelerhaw. Rád bych se zeptal zkušenějších kolegů, jak ho provádí. S tím souvisí i pozice krone, která se mi nejdříve zdála zcela jasná (hrot a příčka míří vzhůru), ale on tím hrotem je asi myšlen pádný hrot- tedy hlavice.
Je někdo ochoten se podělit o své poznatky?

Kamil

webmaster