|
seznam témat -> Soutěž šermířských choreografií na Kurovicích
Pokud chcete přidat nový příspěvek musíte být zaregistrován | nové zprávy : dolů
Kuno 07. červenec 2011 16:36:40
|
|
myšák(07. červenec 2011 17:46:44) : to není o věku su na tom furt jak kdybych včera přišel z vojny.:). Spíš mne to pomalu přestává bavit-nebo lépe: Už to není jako dříve.:)). No a protože to pro prachy nedělám,skončit mohu kdykoliv.:)
Akorát bych musel najít nějakého fest prudiče místo sebe.:)))) |
myšák 07. červenec 2011 15:46:44
|
|
Kuno(07. červenec 2011 15:58:59) : to je fakt na to jsem zabudol...Promiň.na šerm důchod tě omlouvají jen vleklé zdravot. problémy - jinak na něho zapomeň!Kdo by tady prudil!:-) Wothan už stárne a nestíhá to .. :-) |
Kuno 07. červenec 2011 13:58:59
|
|
myšák(07. červenec 2011 06:14:26) : zdar. samozřejmě,že to byla nejprůhlednější soutěž v republice,s tím s Tebou souhlasím.
Já nešel do soutěže hlavně proto,že jsem v době konání musel odjet.Dovezli mi kapry do rybníka a kdyby mi lekli,zatímco já bych "soutěžil" grilovali bychom je třeba na Kurovicích ještě týden.:))
Takže příští ročník se určitě soutěže zůčastním.Pokud,pokud... neodejdu do "šermířského" důchodu,jako Ty...... I když...:))) |
myšák 07. červenec 2011 04:14:26
|
|
Kuno(26. květen 2011 12:05:36) : myslím,že jsem zde chyběl... :-)Nazdar Kuno.Protože jsem se v minulosti sám účastnil mnoha soutěží,či ,,moje" děti...mohu zodpovědně prohlásit,že jsem nezaznamenal jakýkoli náznak prosazování,,svých" směrů,názorů,škol...všichni lidé v porotě,byli věcní,přátelští se snahou pomoci ,těm co nesou kůži na trh.Tato první akce měla své mouchy-třeba právě v propagaci,ale je to zatím ,,nejčistější" soutěž v Č.R.
Budyně je díky porotě přípravka na to jak se mělo šermovat před třiceti léty-fraška,Mlejn nevím,ale tuším ,že to bude jen sebestředná propagace sama sebe....
Pan Malina a P.Vytopil udělali historický pokus dostat na jedny prkna různé ,,proudy"
Českého šermu a to se jim povedlo i když ve zmenšeném....ovšem při větší propagaci mám strach,že se to nezlepší,protože mnoho slavných,hvězdných skupin se účastnit nebude,mohlo by se ukázat,že papír snese vše,ale oko poroty....to už je jiná... :-)Takže Valášku(Kuno) mrzí mě že jsi nešel do soutěže,protože nikdo na nikoho zaujatý fakt nebyl(snad až na mě :-)),je to škoda,zde opravdu nebylo poražených....Tak třeba za rok.Myšák |
Bunda 30. červen 2011 19:20:16
|
|
Dovoluji si vložit odkaz na nadávno proběhnuvší soutěž choreografií na tvrzi Kurovice.
www.kurovice.info... |
vechio 08. červen 2011 18:19:00
|
|
petr.vytopil(07. červen 2011 22:02:45) : Je dobře, vnikla taková kvalitní přehlídka nicméně to, že se zůčastnilo tak málo skupin je myslím velmi slabou propagací a prakticky žádné povědomí, že se něco takového chystá..tj. dovědět se to zde, že za doslova pár dní něco bude tak samozřejmě nikdo v již probíhající sezoně nemůže reagovat . je to jen otázkou štěstí, že dotyční by měli čas a mnohdy je třeba to jaksi zažít než se někdo rozhodne něčeho takového účastnit. Bral bych to prostě jako zkoušku a první ročník se svými porodními bolestmi a díky třeba diskuzi i tady zde na ČŠ si jistě příští ročník najde více učastníků tak i diváků. |
petr.vytopil 07. červen 2011 20:02:45
|
|
Skončila soutěž choreografií Kurovický mortschlag a je čas na rekapitulaci.
První místo zaslouženě vyhráli Žoldnieri z Bratislavy, kteří předvedli velmi hezký souboj na kopí a meče. V jejich choreografii byl zastoupen jak dobový šerm, tak propracovaný scénický projev včetně příchodu a odchodu ze scény, hudebního doprovodu a vyhrávání pauz. Celá porota se po skončení soutěže a odevzdání soupisu bodů shodla, že Žoldnieri byli jednoznačně nejlepší a zasluhují si vyhrát, což není právě časté. Výhrady k jejich vystoupení spočívaly spíše v rozdílném přístupu k rekonstrukcím dobových technik než ke kvalitě jejich vystoupení. Je jen dobře, že se tak kvalitní soubor soutěže zúčastnil a velmi přesvědčivě ukázal, že snaha o dobový šerm může jít ruku v ruce s divácky úspěšným a efektním soubojem.
Ostatní choreografie už samozřejmě nebyly tak výborné, ale i přesto je nutné konstatovat, že na soutěži nebyla jediná choreografie, která by nebyla kvalitní a divácky atraktivní. Všechny duely měly nasazení, byly akční a výhrady byly kupodivu spíše k divadelnímu projevu, dobovosti technik a základům taktiky a strategie než ke scénickému šermu jako takovému.
Druhý skončil duel Novicy na rapíry. Byl to jediný zástupce období renesance a baroka a je jen škoda, že v soutěži bylo tak málo kordových soubojů. Porota měla sice výhrady k šermu a k příliš velkému podílu seků, malý bodový zisk za šerm ale bohatě nahradily body za scénický projev a zejména za originalitu, se kterou Novičáci používali části kostýmů a zbrojí v boji.
Třetí místo získala Adorea, která předvedla divácky velmi zajímavý souboj, který se ale skládal pouze ze základních technik. Proto Adorea dostala málo bodů na dobovost a techniky, ale hodně bodů za nasazení, efektivnost a herecké vyhrání souboje.
Za své vítězství Žoldnieri dostali poukázku na boty od Alana Kvasničky v hodnotě 2.000,- Kč a plastiku. Poukázka přitom byla sponzorským darem Alana, který se rozhodl soutěž podpořit. Druhé místo získalo dvě sady kopií historických map a třetí místo dvě sady replik dobového jídelního náčiní.
Ostatní místa nebudeme uvádět, protože vůbec není podstatné, kdo byl čtvrtý a kdo poslední. V takové konkurenci sice vůbec není ostuda skončit poslední, ale to už je věcí poroty a soutěžících. Proto jen napíšeme, co se porotě líbilo a nelíbilo. Duely uvedeme podle abecedního pořadí dle názvů skupin bez ohledu na pořadí v soutěži. Fracce z Třebíče předvedla scénku ze šermírny, kde nešlo o skutečný boj, ale spíše o přátelské potýkání. Porota měla výhrady k hereckému vyhrání a ztvárnění scénky. Konkrétně poradila, na které pasáže a pauzy se zaměřit a co zlepšit. Novica - hromadka byla pochválena za akčnost a nacvičení boje pěti bojovníků, drobné výhrady zazněly k nevyužití taktických zásad platných pro boj skupiny se skupinou. Obecně je ale třeba konstatovat, že taktika a strategie šermu se v choreografiích velmi často opomíjejí Novica – šavle byl duel, který měl smůlu, že se nenaplnila kategorie fantasy, ve které se neměla hodnotit dobovost šermu. Jednalo se klasický Novičácký souboj, ve kterém nedostatky v technice běžný divák nikdy neuvidí přes nasazení, razanci a ochotu mlátit sebou o zem a jiné překážky. Divácky je to určitě velmi povedený souboj, ve srovnání se skupinami, které k razanci přidaly i dobový šerm ale tento souboj neměl velkou šanci na úspěch v bodování. I proto je nutné ocenit odvahu Novicy, která pro diváky svůj souboj předvedla. Ve srovnání se starými Novičáckými duely je ale nutné konstatovat, že se Novica v šermu snaží zlepšit a výsledky začínají být vidět.
Na Žehartech byla bohužel vidět obrovská tréma, která se na jejich výkonu negativně podepsala a odebrala jim spoustu bodů. Oba šermíři se tak zaměřili na provedení technik, že pozapomněli na scénické vyhrání souboje. I tak ale jejich souboj byl velmi hezký a nasazení nebylo co vytknout.
Znovu je potřeba podotknout, že všechny souboje byly opravdu kvalitní a v dohledné době uděláme sestřih na net, aby si všichni mohli o vystoupení šermířů udělat vlastní obrázek.
Za porotu mohu jen říci, že jsme se všichni snažili jak pochválit, tak vytknout konkrétní chyby tak, aby se soutěžící i diváci dozvěděli konkrétní připomínky a postřehy, které je možné využít při další šermířské tvorbě. Jen na dotaz některých diváků je třeba uvést, že nešermíři v porotě dobovost šermu nehodnotili a všem soutěžním choreografiím dali za dobovost stejný počet bodů.
Já osobně mohu pouze vyjádřit radost nad tím, že se jasně ukázalo, že není rozpor mezi dobovým šermem a diváckou atraktivitou. Všichni viděli, že záleží pouze na šermířích, jakým způsobem dobové techniky pojmou a budou předvádět před diváky. Na druhou stranu ale zároveň bylo jasně vidět, že pouhá znalost dobových technik pro vystupování před diváky nestačí. Soutěž tedy splnila svůj úkol a záleží jen na šermířích, jestli si z ní odnesou poučení a budou chtít, aby se soutěž znovu uskutečnila. Je jen škoda, že se soutěže zúčastnilo tak málo skupin a nebylo možné vyhlásit kategorie. Každému z nás je ale jasné, že není nic příjemného nechat se veřejně hodnotit. O to větší poděkování patří skupinám, které byly ochotné jít se svou kůží na trh a podobné soutěže se zúčastnit. Proto na závěr chci poděkovat všem soutěžícím za opravdu kvalitní výkony, ostatním porotcům za zajímavé hodnocení a organizátorům v čele s Martinem Malinou za zajištění soutěže, protože bez nich by se soutěž nikdy neuskutečnila.
|
Kuno 29. květen 2011 16:57:13
|
|
Wolfik(27. květen 2011 10:46:58) : nevím o tom,že bych měl nějakou oblíbenou otočku... |
Kuno 29. květen 2011 16:55:37
|
|
Bunda(29. květen 2011 08:28:05) : potkáme se tam zcela určitě. |
Bunda 29. květen 2011 06:28:05
|
|
Chystáte se tam někdo soutěžit? Zajímalo by mě, s kým se potkáme. |
histerm 27. květen 2011 16:05:56
|
|
Cesilko, Wolfik, Wothan : páni, vyčerpávající odpovědi pánové. Ale stačí mi to dokonale k tomu abych tuhle otázku už nemusel vytahovat nikdy víc. Občas jsem měl pocit, že jedete podle stylu "fechtbucht je zákon a nic víc nesmíme" teď jsem pochopil že to tak není. Děkuji za váš čas.
Cesilko: snad se mi podaří se tam dostat abych se na to podíval jaké to bude. Myšlenka je to velice zajímavá. Tak držím palce |
Wothan 27. květen 2011 15:06:08
|
|
Koukám, že už je to tu zase - nelze dokazovat neexistenci čehokoli, dokazovat lze pouze existenci něčeho. Všechno co o historii víme vychází z písemných, ikonografických a archeologických pramenů. To jsou primární prameny, ze kterých musíme čerpat i když je zjevné, že nám bohužel zdaleka neříkají vždycky všechno. Nicméně musíme vycházet z toho co máme doloženo a ne si bohapustě vymýšlet a argumentovat tím že se nedá doložit "že to tak nemohlo být". Na druhou stranu mezery a bílá místa v poznání je občas třeba nutně zaplnit a k tomu třeba slouží experimenty nebo podložené spekulace aj. Například u šermu z RS se nám nedochoval žádný fechtbuch a z písemných pramenů víme jen poměrně málo o používaných technikách boje. Na druhou stranu se nám ale dochovaly zbraně - známe tedy jejich tvar (čepele, jílce) váhu, těžiště i způsob držení. Známe tehdy používané zbroje, štíty, můžeme experimentovat. Oproti původní celkem vžité představě tupého mlácení se ukazuje že ty poměrně lehké zbraně umožňovaly daleko větší škálu technik atd. Takže co se boje týče, podle mého názoru je nutné se snažit zjistit maximum o technikách boje v dané době kterou představuji, pochopit vnitřní logiku jednotlivých akcí, zvládnout možnosti dané zbraně, ale není to dogma - to nám jen dává základ, na kterém se dá dál stavět a improvizovat. Pak totiž takové akce dávají smysl (a i ve scénickém provedení nevypadají očividně nefunkční např.) narozdíl od stavu kdy si to člověk vymýšlí an blok z hlavy na základě toho co si myslí že by mohlo vypadat atraktivně. |
Wolfik 27. květen 2011 08:46:58
|
|
histerm(27. květen 2011 08:18:22) :
Ono je to jednoduché - pokud akce, kterou chceš provést, dává v dané situaci smysl, pak má smysl ji v dané situaci provést.... nezávisle na tom, jestli je to akce z fechtbuchu, Kunova oblibena otočka nebo něco, co tě zrovna napadlo... :) |
cesilko 27. květen 2011 07:26:29
|
|
Padlo to tady už tisíckrát při různých příležitostech. Nikdo nemůže dokázat, že něco nebylo. Nikdo nemůže tvrdit, že se něco v boji neobjevilo. Dokonce ani nemůžeme tvrdit, že někdo úspěšně nepoužil v souboji prvek, který mistři v šermířských učebnicích odsuzovali - viz. Jarnacův sek na nohu
Jako šermíři ale máme jen dvě možnosti. Buď si vše budeme vymýšlet s argumentací – dokažte mi, že to tak nebylo – nebo se naopak zahrabeme do studia šermířských učebnic, dobových vyobrazení, zbraní a bojových situací v historii, a to se pak budeme snažit inscenovat.
Pokud děláme starší dobu, kdy ještě šermířské učebnice nejsou, pak je to ještě těžší. Pokud chceme být poctiví, pak musíme nastudovat vývoj šermu, sledovat vývojové linie, vše zkoumat z pohledu jiného odění, jiných zbraní a jiné bojové situace a z toho se musíme snažit rekonstruovat způsob boje našich předků.
Šerm má naštěstí jednu obrovskou výhodu. Je to praktická činnost, která má jasný cíl - zasáhnout protivníka a sám nebýt zasažen. Pokud tedy na scéně někdo v plátové zbroji předvádí nesmyslné otočky, dovolím si tvrdit, že je to špatně. Pokud někdo s dlouhým rapírem v souboji jen seká a ani jednou nebodne, také z toho nebudu mít ten nejlepší pocit.
A zkusme se na celou věc podívat z jiného pohledu. Na soutěž přijedou dvě dvojice se souboji na dlouhé meče. Jedna předvádí úplně jednoduchý šerm typu sek, kryt, sek. Druhá předvádí souboj , ve kterém jsou vidět zásady zufechten (přišermování), handarbait i abzug. Používá versetzen, je vidět snaha o nachraissen, v souboji uvidímě všech pět mistrovských seků, práci na čepeli, prostě je jasně poznat, že si šermíři poučky starých mistrů museli nastudovat, techniky nacvičit a teprve pak začali stavět choreografii. Jejich souboj pak plní nejen zábavnou funkci umění, ale i její noetickou funkci – opravdu poučuje diváka o tom, co staří mistři evropských bojových umění doporučovali. Podle mě má druhá dvojice za svou snahu jednoznačně právo na body navíc. Je to stejné jako v krasobruslení. Pokud krasobruslař nepředvede obtížné prvky, také stěží může doufat ve vítězství na mistrovství světa.
Přitom musím říci, že já osobně vůbec netvrdím, že by se před diváky mělo šermovat jen a pouze podle dobových učebnic. Staří mistři totiž vytvořili naprosto geniální systém, který opravdu funguje a zabíjí. Podle mého názoru je dobře, když šermující na scéně tyto techniky předvádějí. Měli by to ale dělat jen ti, kteří starý systém dokonale zvládli. Protože sebemenší chybička znamená tvrdý zásah kamaráda. Navíc celou choreografii musíme postavit tak, aby techniky byly správné, ale přitom nezafungovaly. A to je opravdu velmi obtížné. Pro začátečníky a středně pokročilé plně postačují systémy scénického šermu, které ze starých stylů jen vycházejí, jsou efektní a přitom bezpečné.
Na soutěži je to něco jiného. Pokud obě dvojice šermují stejně akčně a efektně, přičemž jedna dvojice používá jednoduché techniky a druhá složité, obtížné akce, pak ta druhá vyhraje. Znovu ale opakuji, že dobové akce neznamenají automaticky vítězství. Pokud bude šerm sice dobový, ale mdlý, pomalý a opatrný, pak dvojice za tyto kategorie nezíská body a v konečném důsledku může prohrát.
Takže k otázce - opravdu podle mne není obecně platným pravidlem, že co není zachováno v knize šermu, neexistovalo ani náhodou. Dokonce i prvky, které šermířské učebnice nedoporučovaly, se ve skutečném boji objevovaly. Ne nadarmo platí poučka – nejlepší šermíř na světě se nebojí druhého nejlepšího. Bojí se toho nejhoršího.
Pokud ale v soutěžní choreografii použiji nelogický prvek, pak bych za to měl být okamžitě po zásluze odměněn zásahem. Nebo musím nelogický prvek použít v tom jediném prchavém okamžiku, kdy i přes svou hloupost může zafungovat – znovu musím odkázat na Jarnacův sek, a pak je to cílem. Ale to je ještě těžší než šermovat podle starých mistrů.
Pravidla jsme úmyslně stavěli tak, aby naopak podporovaly šermíře ve studiu způsobu šermu našich předků. Protože jen tak budeme moci všem odborníkům na asijská bojová umění dokázat, že Evropané za nimi v ničem nezaostávali. A sportovním šermířům předvést, že šermířské umění vzniklo dávno před tím, než se začal používat rapír.
Jestli se nám to podaří ale ukáže až soutěž a hodnocení poroty.
|
histerm 27. květen 2011 06:18:22
|
|
Zajímalo by mě, kde je podložené co se NEdělo v šermu před dávnou dobou. Doufám že není obecně platným pravidlem, že co není zachováno v knize šermu, neexistovalo ani náhodou. |
Kuno 26. květen 2011 10:05:36
|
|
cesilko(26. květen 2011 09:23:00) : Chran Bůh že bych chtěl do soutěže prudit nebo jak píšeš-předem něco-někoho...atd.. vylučovat..atd.
Jen jsem chtěl podrobněji vysvětlit o co v soutěži jde a jak a proč se bude hodnotit.
A...nemám strach,že budete vytvářet elitářskou soutěž,ta prý probíhá každoročně někde kolem Tábora.:))) |
cesilko 26. květen 2011 07:23:00
|
|
Zkusím to znovu vysvětlit. Cílem soutěže je pomoci rozvoji a zkvalitnění historického šermu. A tomu nikdy nepomohou zákazy nebo příkazy , ale naopak příklady. Pokud soutěž omezíme např. tím, že každý soutěžící bude povinen před zahájením soutěže ukázat kostým a budou připuštěni jen ti, kdo mají kostým zhotovený podle originálu, pak se vytváří elitářská soutěž, začátečníci budou oprávněně přesvědčení, že si pořadatelé vyhlásili soutěž, ve které nebudou mít konkurenci, a že o vítězi je vlastně už předem rozhodnuto. Navíc jak stanovit hranici přípustnosti do soutěže. Bude např. možné, aby se soutěže zúčastnila Novica s jejich vybavením? Bude se moci zúčastnit dvojice, předvádějící souboj s dřevěnými tesáky, když souboj zahrají jako nácvik technik v šermířském sále, který pro malý zásah přeroste do skutečného souboje?
Pokud se ale soutěž vyhlásí jako otevřená, pak se jí může zúčastnit každý, protože se žádná rozdělení na kvalitně vybavené a nekvalitně vybavené nevytvářejí. Je pak na pravidlech, jestli i výkony budou hodnoceny stejně. My jsme do pravidel dali, že se hodnotí i dobovost šermu. Pokud vedle sebe nastoupí dvě dvojice, zašermují srovnatelně a jedna dvojice bude mít dlouhé rapíry a druhá rapíry se sportovními čepelemi, můžete hádat, která dvojice bude mít větší šanci předvádět dobové techniky určené pro dlouhé čepele. Ale v první řadě jde v soutěži o šerm. Pokud dvojice s dlouhými čepelemi předvede hloupý šerm bez nasazení, bez logiky, bez hereckého vyhrání, zatímco dvojice se sportovkami předvede techniky např. podle mistra Salvatora Fabrise ve strhujícím provedení, pak může klidně vyhrát dvojice se sportovkami. A je právě na hodnocení, aby porotci na první dvojici ocenili použité zbraně a na druhé dvojici techniky a zároveň první dvojici vytkli nedobový a nefunkční šerm zatímco druhé dvojici vytkli špatně zvolené zbraně. Všichni diváci z hodnocení zjistí, že se sportovními čepelemi se v 17. stol. nešermovalo. Zároveň zjistí, že s rapírem se jen nesekalo. Dvě dvojice soutěžících se dozví, co se ostatním na jejich vystoupení nelíbí a v ideálním případě se nad tím zamyslí a vše změní. Takže se kvalita šermu u nás zase pozvedne. Není to lepší než prudit a někoho ze soutěže už dopředu vyhazovat?
Takže na dotaz, jestli se do soutěže může přihlásit dvojice s duelem na šunku a pánev musím odpovědět – proč ne. Na dotaz, jestli si myslím, že by tento duel mohl vyhrát, musím odpovědět - velmi velmi pochybuji. A pokud by tento duel vyhrál, pak jen proto, že ostatní soutěžící předvedli nepodařené duely. A to pevně doufám nebude pravda.
Ale opravdu musím konstatovat, že soutěž je pro ty, co se chtějí od porotců něco dozvědět. Já budu jen rád, když se soutěže zúčastní i nové skupiny, aby slyšeli hodnocení a zadarmo se dozvěděli slabiny soubojů. Pokud se někdo soutěže zúčastnit nechce, je to jeho rozhodnutí. My jsme se snažili, aby v porotě byly zastoupeny všechny hlavní proudy vnímání historického šermu od striktně archeologického po ryze komerční, protože všechny tyto proudy mají své diváky a své místo a hodnocení bude co nejpestřejší. Protože každé vystoupení je určené pro diváky a diváci musí odcházet spokojení. Bazírovat jen na jednom aspektu vystoupení je cesta do pekel. Samozřejmě vždy budou souboje určené pro odbornou veřejnost a souboje pro náměstí. Ale naší snahou by mělo být, aby to vždy byly kvalitní souboje. A tomu by právě soutěž měla pomoci.
Toto je první ročník. Jakkoliv jsme se snažili přichystat na všechny varianty, je to zkušební ročník. Všichni budeme hledat, jestli je tento model schůdný. Může se stát, že zjistíme nutnost změn. Může se také stát, že zjistíme, že o podobné soutěže není zájem. Ale odsuzovat soutěž už dopředu, to je opravdu předčasné.
Budeme rádi, když se soutěže zúčastní hodně soutěžících. Stejně tak budeme rádi, když budou k vidění kvalitní a zajímavé výkony. Hlavně však budeme rádi, když budou vidět různorodé souboje. Když ale o soutěž nebude zájem, budeme také rádi, protože budeme mít čas na jiné projekty. Takže je to jen na vás soutěžících.
|
mac 25. květen 2011 19:31:11
|
|
Kuno(25. květen 2011 20:13:40) : hm, beru.dej mi sem prosím tvůj meil, písnu ti a domluvíme se)
Díky!
Mac |
Kuno 25. květen 2011 18:13:40
|
|
mac(25. květen 2011 20:06:56) : Za 6 je Tvoje.:) |
Kuno 25. květen 2011 18:12:08
|
|
mahy(25. květen 2011 19:59:49) : samozřejmě chápu,že vystoupení-šermování choreografií soubojů na soutěži je divadlo ale po přečtení dispozicí jsem měl zato,že tako soutěž bude a chce být JINÁ,než ty ostatní. |
mac 25. květen 2011 18:06:56
|
|
Kuno(25. květen 2011 16:38:22) : tak to klobouk dolů-respekt!!!
Zájem bych měl, bohužel dneska se dá košile z hliníku sehnat levněji.Chápu že před devíti lety to bylo obtížné sehnat.Ale co si pamatuju tak zrovna ta tvoje vypadala moc super a i z dvou metrů bych nepoznal že jde o hliník. Kdyby jsi měl nějakou zajímavější cenu, tak mi písni meil, ať to tady neza.. něčím co sem nepatří.
Jinak všem soutěžícím a pořádajícím držím palce ať vše vyjde dle jejich představ!
pevně doufám že první ročník nebude poslední a jeslti by vše dobře dopadlo, rádibychom příští rok přijeli!
Ahoj Mac
|
Kuno 25. květen 2011 18:02:35
|
|
cesilko(25. květen 2011 17:02:17) :
Jo..a jestli nejde o to vyhrát,neříkejme tomu soutěž,netvořme pravidla...atd.
Nejsem pokrytecký a pokud bych se zůčastnil,něco vyhrát přirozeně chci.
Sportovní čepele bych nepřipustil. To je stejné jako s tou kýtou.:))
Jakmile jednou začnete s ústupky,kam až se dostaneme? |
mahy 25. květen 2011 17:59:49
|
|
Vždy to bude divadlo a to i s divadelními rekvizitami. Chtít po všech aby měli vše Echt nelze. Budete ty meče vážit? Hledat zda jsou doložené? Je to přehlídka choreografií- tedy divadlo. Co tam chceš dělat s ryze dobovým pojetím? Nikdy to nebude čistě dobové-tedy boj o život. Takže bohužel i ty Kuno tam budeš v pozici divadelníka, jen tvé kostýmy a rekvizity budou lepší než u jiných. S tím se musíš smířit. .-) |
Kuno 25. květen 2011 17:58:12
|
|
cesilko(25. květen 2011 17:02:17) :
Zdravím.Nevím sice s kým si píšu ale proč píšu,co píšu?....
Když jsem se o soutěži dozvěděl,byl jsem rád,že narozdíl od jiných soutěží v sezoně bude mít fundovanou a všemi (snad:) ) akceptovatelnou porotu,že se nebude v kategorii historický šerm hodnotit podle "celkového dojmu",že nebude nikdo protěžován nebo naopak preferován.
Proto jsem se ptal na ten dural a další s prominutím - ojeby.
Nechci bazírovat na tom jaké kdo má pod kostýmem trenýrky,jak mi zde kdosi vytýkal:)) ale na rovných podmínkách.
Přece mi nechceš tvrdit že choreografie v bloss odšermovaná duralem tím není zvýhodněna proti železu.
Spor také není o tom kdo a v jak dokonalé zbroji ale z čeho VYROBENÉ.
Pokud xsi vezmu duralový meč,VĚDOMĚ si vytvářím lepší podmínky a kašlu na historii.
Zkvalitnování šermu osobně nevidím v užívání duralových zbraní a hliníku ale v co největším důrazu na historičnost výbavy a respekt k dobovánu způsobu boje.
A ad ta "různorodost"?
No,někdo kdysi viděl souboj kýty proti salámu........lze také přihlásit podobnou choreografii? Doufám,že ne.
|
cesilko 25. květen 2011 15:05:08
|
|
Kuno(25. květen 2011 16:44:49) :
to bude záležet na jednotlivých porotcích, takže tohle nikdo slíbit nemůže. Každý porotce totiž rozhoduje podle svého nejlepšího vědomí a svědomí a bude záležet jen na něm jak použití nedobových materiálů ohodnotí. Ale podle mě neadekvátně lehké čepele určitě body za dobovost srazí. |
cesilko 25. květen 2011 15:02:17
|
|
Kuno(25. květen 2011 16:38:22) :
Je to na rozhodnutí každého a nikoho nemůžeme do soutěže nutit. Podle mě jde v soutěži o to, jak kdo zvládl skloubit šermířské umění s divadelním projevem, nikoliv o to, jakou kdo má zbraň. To bychom se mohli dostat do postavení, že budeme určovat jak těžký musí být meč, jaký má mít hrot, jak dlouhý musí být rapír, jakou kdo má mít zbroj. Pokud např. někdo nastoupí v obvyklé zbroji vzdáleně se podobající zbroji z konce 14. století do soutěže proti někomu, kdo bude mít zbroj z oceláku od Maca, Brožka nebo Jirky Klepače zhotovené podle originálu z konce 15. století, bude mít ještě horší handicap než ten, kdo bude mít meč z oceli proti meči z duralu. A to proto, že ve zbroji od zmíněných pánů se bude dobře hýbat, bude podstatně lehčí a přitom bude i historičtější. Také se mají tyto zbroje zakázat aby byly rovné podmínky?
Navíc šerm s neadekvátně lehčími zbraněmi je vždy jiný. Ano, je pravda, že je bezpečnější, ale je také mnohem těžší správně vyhrát nasazení, přesvědčivost a realitu. Jak jsem řekl, pokud lehčí zbraň nepůjde poznat, mě osobně je to jedno. Po nikom nebudu chtít atest, který bude prokazovat z čeho má zhotovený meč. Pokud to poznat bude, pak dotyčný dostane body dolů a bude se muset hodně snažit body nahnat jinde. Je to stejné jako šerm se sportovními čepelemi. Ty navíc přitom jsou z dobového materiálu. Máme je zakázat? Každému je jasné, že šerm s nimi je mnohem bezpečnější, snadněji se s nimi značkuje. Ale za mě musím říci, že pokud vedle sebe budou šermovat dvě dvojice, kdy jedna bude mít dlouhé rapíry a druhá sportovní čepele, tak dvojice se sportovkami bude mít takový handicap, že by jejich výkon musel být hodně výjimečný, aby předstihl ostatní.
A hlavně, podle mě v soutěži nejde o to vyhrát, protože nikdo u nás nemůže říci, že tento souboj je nejlepší. Může se maximálně říci, že tento souboj se porotě nejvíc líbí. Takže záleží jen na nás. Chceme slyšet připomínky porotců, chceme ostatním ukázat naše pojetí a chceme tím pomoci ke zkvalitnění šermu u nás? Pokud ano, pak je úplně jedno jakou mám zbraň, jestli jsem něčím handicapovaný nebo jestli jiný soutěžící měl víc peněz a mohl si dovolit kvalitnější výbavu. Naopak bude jen dobře, pokud se vedle sebe objeví víc pojetí. Ale to už záleží na každém z nás.
A nejhorší je, že je to velmi pravděpodobně jen teoretická debata, protože zatím přihlášení soutěžící určitě duralové meče nepoužívají.
|
Kuno 25. květen 2011 14:44:49
|
|
cesilko(25. květen 2011 13:22:35) : Pokud tedy někdo užije duralový meč dostane za historičnost 0 bodů? Rozumím tomu správně??? |
Kuno 25. květen 2011 14:43:34
|
|
mac(25. květen 2011 13:02:23) : ty mne furt zřejmě nesnášíš,co ? :))
Ano,před cca 9 !!! lety jsem si koupil NÝTOVANOU duralovou košili,dal jsem za ni tehdy 20 tisíc ale na takovou soutěž bych si ji nevzal,uvědomuji si,že bych tím znevýhodnil jiné soutěžící v podobném odění. V současnosti už bych si ji nevzal vůbec,takže ti ji prodám,pokud máš opravdu zájem.
Používám jiný druh zbroje a železnou nýtovku budu mít za týden,takže zamateno mám.:))) |
Kuno 25. květen 2011 14:38:22
|
|
cesilko(25. květen 2011 13:22:35) : nevím ale soutěžící s duralovými meči nebo zbrojemi nerealné váhy budou vždy ve výhodě oproti těm,co budou užívat věci blížící se svojí váhou realným.
A to minimálně v nasazení,při značkování zásahů....atd.
Proto jsem se na to ptal a pokud takové věci v soutěži připustíte-a nebude se jednat o kategorii fantasy,nemám důvod se soutěže účastnit.
Bohužel,mrzí mne to ale cítil bych se znevýhodněn minimálně v kontextu toho,co jsem popsal. |
Lňéňa 25. květen 2011 12:43:00
|
|
Velká škoda že na tenhle termín vycházejí 2 vystoupení. Hned bych jel, vypadá to na kvalitní soutěž. Ať se vám zadaří! |
cesilko 25. květen 2011 12:08:00
|
|
Jen pro upřesnění. Každá choreografie dostane body i za dobovost (to neplatí pro kategorii fantasy). Pokud tedy někdo bude předvádět nebo alespoň se snažit o předvádění historického způsobu boje tam, kde to patří, pak samozřejmě dostane body navíc. Pokud tedy budou dvě stejně akční a stejně zvládnuté choreografie, přičemž jedna bude podle fechtbuchů a druhá bude podle amerických filmů, pak vždy vyhraje ta první. Je jen na nás, abychom dokázali, že se starým způsobem dá šermovat stejně efektně nebo i efektněji než jak to předvádějí američtí filmaři.
Ke zbraním je nutné ještě doupřesnit. Naším problémem je, že zbraně nemáme ostré. Pokud tedy použijeme stejný materiál a stejné rozměry, pak naše zbraň bude vždy těžší díky materiálu na ostří. Viděl jsem meče z titanu, kdy moderní materiál nepoznal ani ten, kdo meč držel v ruce. Je to pro mě mnohem menší zlo než např. sportovní čepele na rapírech - ty sice mají dobový materiál, ale nedobový vzhled.
Záleží tedy na každém jakou zbraní chce šermovat. Pro mě ale bude nejlepší ten, kdo bude šermovat tak, jak to v historii vypadalo zbraněmi, které vypadají tak jak zbraně vypadaly a bude mít na sobě odění, které bude zbrani a způsobu boje časově odpovídat a přitom to bude dobré divadlo, bude to akční, s nasazením, odpovídající roli a charakteru. Ale je to můj názor a právě proto jsou zajímavé podobné soutěže, kdy každý může nahlas svůj názor obhájit. |
cesilko 25. květen 2011 11:44:40
|
|
hejtman(25. květen 2011 13:32:31) :
Díky za podporu.
Dovolím si předpokládat, že jak znám porotce, tak minimálně šermířští porotci nebudou ani při veřejném hodnocení struční a spíš budeme řešit problém, aby hodnocení nebylo příliš dlouhé. |
hejtman 25. květen 2011 11:32:31
|
|
Sem by měli přijet povinně všechny ty skupiny, které začínají, nebo si nejsou jisty sami sebou. A ať už dělají historii, nebo fantasy, hlavně aby nedělaly ostudu.
To veřejné ohodnocení soubojů by bylo dobré nepřejít jenom několika slovy, ale trochu víc to rozebrat i před diváky. Potom se rád přijedu podívat a poučit. |
cesilko 25. květen 2011 11:22:35
|
|
Kuno(25. květen 2011 12:44:35) :
Ahoj
Soutěž je primárně zaměřená na scéniku. Proto mě osobně by vůbec nevadilo, kdyby někteří účinkující použili zbraně z moderních materiálů. Musí ale počítat s tím, že je to pro ně handicap a pokud to bude poznat, porotci k tomu jistě přihlédnou při svém hodnocení. Ono používání zbraní z moderních materiálů (dural, titan atd.) je celkově velmi problematické. Každý z šermířů musí řešit základní dilema –mít zbraň z dobového materiálu a s nedobovou hmotností nebo zbraň z nedobového materiálu, ale s dobovou hmotností. Samozřejmě je možné nalézt výrobce, kteří dokáží zhotovit zbraň, která bude splňovat obojí, ale cena takové zbraně bude podstatně vyšší a při razantním šermu vzniká oprávněná obava z přeražení zbraně. Pokud člověk šermuje sám pro sebe, tak to není problém. Ale předpokládám, že každý z nás už zažil přeražení čepele před diváky. A pak člověku nezbývá než modlit se, aby zbytek čepele nedopadl do hlediště a nikoho netrefil. Já jsem zatím nenašel výrobce, který by dokázal zhotovit dlouhou čepel na španělský rapír tak, aby rapír byl hmotností srovnatelný s originály a čepel přitom neplavala. A zeptejte se Huga jaké to je mít v ruce originál španělského rapíru.
Co se týká mečů, tam je situace jiná. Dovolím si tvrdit, že každý průměrný šermíř okamžitě pozná, že zbraň nemá správnou hmotnost a předváděná choreografie nemá s historií nic společného. Na hodnocení choreografie se to pak určitě projeví.
Takže za sebe musím říci, že pokud to nebude poznat, pak mi nedobové materiály nebudou vůbec vadit. Protože stejně tak mi nebude vadit, když někdo bude mít pod kostýmem moderní trenýrky nebo ponožky tak, že to nebude vidět. V kategorii fantasy pak o historii vůbec nepůjde a tam mě osobně nebudou vadit ani světelné meče. Ale stále bude platit základní pravidlo – zbraň i kostým by měly vypadat tak, jak zbraně a kostýmy v historii skutečně vypadaly.
|
mac 25. květen 2011 11:02:23
|
|
Kuno(25. květen 2011 12:44:35) : Co máš proti fantazy?Protože i fantazy je kategorie. Jinak my vesle používáme ve fantazy vystoupení tolik plastů že bychom mohli dělat reklamu na reciklaci plastových lahví a nějak nás to netrápí.
Jinak si dovolím otázku: nepoužíváš, nebo nepoužíval jsi hliníkovou drátěnou košili? Možná se pletu, ale myslím že jsem si ji u tebe tenkrát prohlížel.Tak já jen jestli je zametíno)) Kdyby jsi se jí náhodou chtěl kvůli Tvému přesvědčení zbavit, tak mi prosím napiš cenu co by stála, protože u nás na divadle by se užila.
Ahoj Mac-Trabantengarde |
Kuno 25. květen 2011 10:44:35
|
|
cesilko(25. květen 2011 10:32:57) :
Zdravím česílko.:))
Hurá,konečně soutěž kde se pořadí neurčuje podle jakéhosi tajemného "celkového"dojmu.
Dovolím si otázku: Pevně doufám,že se ve výbavě soutěžících neobjeví duralové nebo hliníkové zbraně a zbroje. |
cesilko 25. květen 2011 08:32:57
|
|
Dne 4.6.2011 v rámci Historického dne na Kurovicích proběhne soutěž šermířských choreografií. Proč vlastně soutěž pořádat?
Po světě se pořádá cela řada soutěží. Některé soutěže mají za cíl vydělat na vysílacích právech, jiné zviditelnit porotu nebo daný projekt a v neposlední řadě se soutěže pořádají proto, aby vyhrál předem určený soutěžící, který pak své vítězství v soutěži používá k reklamním účelům.
Má tedy vůbec smyls pořádat soutěž choreografií v historickém šermu. Soutěž nevydělá, porota je známá a porotce si svým rozhodováním může v očích šermující veřejnosti jen uškodit. Žádný projekt, který by soutěž mohla propagovat, neexistuje a předem určený vítěz dopředu vybraný není (při tak různorodé porotě by to ani nešlo). Navíc historický šerm je velmi široký pojem a v dnešní době neexistuje ani mezi šermíři všeobecně přijímaná dohoda o tom, co to vlastně je historický šerm. Někdo propaguje více divadlo, jiný historickou stránku šermu, jinému jde o nasazení, další vyzdvihuje logiku akcí atd. atd.
I přes veškeré shora uvedené výhrady jsme se rozhodli soutěž pořádat. Smysl soutěže totiž nevidíme v tom, že jakási porota řekne „tento souboj se nám líbil nejvíce“. Naopak si všichni uvědomujeme jak je jakékoliv hodnocení subjektivní. Smysl soutěže ale vidíme právě v hodnocení. Každý porotce veřejně přede všemi řekne CO se mu na souboji líbilo, CO se mu nelíbilo a CO by navrhoval změnit, popř. upravit. Všichni soutěžící pak dostanou jasnou informaci o tom, jak jejich snažení vnímají ostatní a zejména dostanou náměty k zamyšlení jak souboj upravit. Proto jsme se snažili porotu sestavit z co možná nejreprezentativnějšího a různorodého vzorku šermířů a odborníků na inscenování. Na jednu stranu v porotě sedí šermující archeolog, kterému jde o maximální historickou věrnost, na druhé straně šermíř všeobecně známý svým zaměřením na důraz, přesvědčivost a akčnost bez ohledu na dobové reálie. Je nám jasné, že toto složení má svá úskalí. Konečný verdikt poroty z toho důvodu není a ani nemůže být objektivní, protože každý porotce bude hodnotit ze svého pohledu. Vyhraje tedy ten souboj, který bude splňovat maximum společných kriterií. Snadno tak může vyhrát souboj, který bude po všech stránkách pouze průměrný, ale od každého porotce za jeho hlavní kriterium dostane nejvíc bodů. Jak už ale bylo výš řečeno, cílem soutěže není určit, který souboj se porotě nejvíce líbí. Cílem je veřejně vyslovit odborné názory na souboje a přispět tak ke zkvalitnění historického šermu jako takového. Proto také hodnocení bude mít dvě části. Nejprve proběhne stručné hodnocení před přihlížejícím publikem. Večer pak proběhne další kolo hodnocení, kterého se zúčastní pouze porotci a soutěžící. Na tomto hodnocení proběhne širší debata o soubojích a v případě zájmu ze strany soutěžících se souboje znovu pustí se záznamu, pokud to technika dovolí se souboje i zpomalí a porotci budou moci přímo na záznamu demonstrovat své názory. Záleží pak pouze na soutěžících, zda názory porotců přijmou, své choreografie a provedení přepracují a hodnocení využijí k dalšímu šermířskému růstu. Na druhou stranu vůbec není vyloučené, že soutěžící své pojetí odůvodní a naopak porotu a ostatní soutěžící přesvědčí o tom, že jejich výkon je správný.
Je proto zcela zbytečné rozebírat jestli měl vyhrát Franta nebo Pavel a jak je porota hloupá. Protože všichni Slované moc dobře ví, že každá porota je hloupá. Dá se dokonce předpokládat, že každý porotce bude preferovat jiného soutěžícího a jiný duel. Jediné co má důvod rozebírat je hodnocení poroty, jejich postřehy, návrhy a názory, zda mají logický základ, zda jsou zajímavé a zda je možné použít je pro další tvorbu a nácvik choreografií. Pokud zazní názory, které ostatním něco sdělily a posunuly je v jejich tvorbě, pak soutěž splnila svůj účel. A podle mého názoru každý, kdo jde s kůží na trh a předvádí před odbornou porotou (navíc zastřešující tak široké spektrum vnímání historického šermu) je hned na začátku vítěz, který si zaslouží obdiv a uznání.
Bude jen dobře, když hodnocení poroty vyvolá širší odezvu a podnítí všeobecnou diskusi. Protože pak soutěž opravdu ovlivní vývoj historického šermu u nás. A tomu všichni držíme palce.
Bližší podrobnosti o soutěži včetně pravidel soutěže najdete na www.kurovice.info...
Jakékoliv připomínky k soutěži jsou samozřejmě vítány. Přeci jen je to první zkušební ročník a pouze zájem šermující veřejnosti rozhodne o tom, zda se soutěž bude opakovat a za jakých podmínek.
|
|