Sledujte také :  Hosting Onlio, a.s. |
 logo český šerm
   | uživatel :guest | zaregistrovat | přihlásit |
   
Aktuální diskuse
FOTKY Z BITEV a jiných šermířských akcí....
(celkem 2045 ) 2045 nových
Dům rytířských ctností kalendář akcí
(celkem 1 ) 1 nový
Vikingové na severu Čech?
(celkem 3 ) 3 nové
Digladior otevírá pobočku v Mladé Boleslavi
(celkem 2 ) 2 nové
Bitva SOEST 2019 2.-4.8.2019
(celkem 3 ) 3 nové
SHŠ Drago - nesmazatelná verze :)
(celkem 26 ) 26 nových
Kornet Moravia šerm Uherské Hradiště
(celkem 1 ) 1 nový
Zbraně do zahraničí
(celkem 1 ) 1 nový
Prodám paví pera
(celkem 3 ) 3 nové
Litoměřické vinobraní 2018
(celkem 1 ) 1 nový

seznam témat -> Sportovni vs.Historicky serm

Pokud chcete přidat nový příspěvek musíte být zaregistrován  | nové zprávy : dolů
Kamil Pce 09. prosinec 2011 21:57:12
Nechce se mi zakládat téma, tak to přihodím sem.
Sháním knížku "Šerm bodákem / Karel Zúber, Stanislav Skalický" (stačí v el. podobě)
Cesnek 30. listopad 2011 23:27:04
Kamil Pce : nahodou ja uz mam i dve zlate a nejake ty bronzy :)) ale stoji me to 3-4 dny v tydnu 3 hodiny denne v telocvicne a kazdou chvilku nove cepele :)). Jinak na soutez fleretu se do CR chystam uz asi rok ale porad to nemuzu sladit s dovolenou takze se na soutezi asi nepotkame :))
Hark 30. listopad 2011 07:52:16
Tak bych tak řekl "co se skutečně naučíš ,to je těžké nepoužít ".

Máte samořejmě pravdu, pane Jiří.

Vycházím z předpokladu, že člověk na sobě pracuje, aby měl nad sebou kontrolu a toto ovládání sebe pak rozšířil na ovládnutí bojové situace a soupeře. Boj na bitvách i na turnajích je pro mě v prvé řadě příležitost vyzkoušet si svou techniku kontrolovaně tak, abych ani soupeři ani sobě nezpůsobil žádné zranění. Mám-li na výběr zvítězit za cenu zranění soupeře nebo utržit zásah, raději inkasuju zásah tak, aby mě to co nejméně ohrozilo.

Pracuje-li člověk na tom, aby z něho byl bojový stroj-automat, který reaguje reflexivně, pak je opravdu těžké to nepoužít.

Co se týče bodání, je to pitomost. Jakmile se povolí bodání železnými replikami na fullkontaktu a lidi přestanou mít skrupule doopravdy bodnout, přijdou těžká zranění. Dobře umístěné bodné techniky prostě fungujou příliš dobře. (Nemá smysl bodat do plátové zbroje.)

Je rozdíl vidět v turnaji ohleduplné šermíře a kamarády a vidět soupeře hnané touhou vyhrát za každou cenu... V tomhle zůstávám humanistou a dál pracuju na sobě jako na člověku a šerm vnímám jako krásné umění.
Luděk Hugo Vobořil 30. listopad 2011 06:28:34
rehtu(30. listopad 2011 06:38:39) : Byl jsem na náměstí.Vedle stánku co vybuchl.
rehtu 30. listopad 2011 05:38:39
Luděk Hugo Vobořil(29. listopad 2011 21:58:04) : Ale došel,jen jsem tě v tý boční uličce nenašel,já myslel,že budeš na náměstí. :)
Luděk Hugo Vobořil 29. listopad 2011 20:58:04
rehtu(29. listopad 2011 21:50:14) : Nevyhrožuj, jsi líný udělat krok, tak nemůžeš nikoho potkat.:-) Na Frýdlantě jsi nedošel.:-(
rehtu 29. listopad 2011 20:50:14
Kamil Pce(29. listopad 2011 21:39:50) : třeba se potkáme :)
Kamil Pce 29. listopad 2011 20:39:50
Skvělá hra :)
rehtu 29. listopad 2011 19:55:13
Kamil Pce(29. listopad 2011 18:29:32) : to nevadí ale je to zábava ne?
Kamil Pce 29. listopad 2011 17:29:32
Taky jsem se po 14 letech scéniky pustil před rokem do fleretu :) Měli by nám na soutěžích udělat vlastní kategorii "vysloužílí scénici", protože děti a kadeti jsou na mě moc rychlí a veteráni mě vyklepnou zkušenostma... :)
Cesnek 29. listopad 2011 01:06:40
Souhlasim s Harkem ze sportovni serm ma vybornou metodiku a a duraz na techniku.Rozhodne si myslim ze trebas praci nohou, udrzovani zakladniho odstupu od soupere atd. by mel jako zaklad asi umet kazdy kdo chce sermovat a to jak his. tak scenicky serm. A co se tyce kde zacit no ja po 13 letech sceniky presel na sportovni serm (fleret) a krom toho ze jsem musel zvysit pocet dni na trening jsem se musel i naucit oponenta zasahnou a ne zastavit tesne pred:) a to je celkem fuska :))). A taky si myslim ze pristup prace je jiny. V sportovnim klubu mame trenera takze pokud chces na sobe pracovat muzes 5 dni v tydnu kazdej vecer 2-4 hodinky makat na sve technice dle svych predstav a pozadavku pod vedenim. V scenice ci historice jsi vzdy zavisly na to zda kolega ze skupiny bude mit cas(coz ze zkusenosti je problem)Takze i z tohoto pohledu je to vcelku otazne kde zacit :))
Jiří z Holohlav 28. listopad 2011 19:56:44
Tak bych tak řekl " co se skutečně naučíš ,to je těžké nepoužít ".

Vzpomínám na Libušín,jak tam kamarád najednou klečí na jednom drzém nesmrtelném a šátrá rukou vzadu po opasku v naději ,že mu nasadí klepeta.
Já se vždy vyhýbal výuce bodů,abych je pak v bitvě nepoužil omylem ...ó,jak by se mi teď hodily při některých turnajích.
Hark 28. listopad 2011 14:44:35
Sportovni serm ma vybornou metodiku vyuky a duraz na techniku prace.

To vetsine "historickeho" sermu citelne chybi - i kdyz existuji jedinci, kteri se system pracne snazi znovuvybudovat (co jedinec, to system...).

Slabinou sportovniho sermu je pak orientace na sportovni pravidla, nikoli na preziti (tj. zasahnout a nebyt zasazen). To je asi jedina vec co je treba se odnaucit.

Myslim, ze neni problem naucit se sportovni serm a uplatnit mechaniku jeho technik pri praci v duelovem historickem sermu (fullkontakt, sparringy) nebo na bitvach (rychlost, vydrz, preciznost). A taky uplatnit metodiku sportovniho sermu pri rozsirovani znalosti jak ovladat jine typy zbrani.

Jen je treba pracovat s co nejvic realnymi replikami zbrani a prizpusobit tomu techniku.

Starsi secne zbrane (rany stredovek) umoznovaly vcasne akce za pouziti sikmych kroku a kroku do stran, o ktere si pak lze rozsirit repertoir. Se zbranemi od poloviny 17. stoleti vyse se uz vicemene pouzivat sportovni skola prizpusobena podminkam boje na zivot a na smrt, jak jsme si (SHS AuJuge) overili na sparringach s klukama co se venovali sportovnimu sermu.

Co se tyce druhe casti otazky - nezalezi podle mne na tom, kde dany clovek zacinal.
Lepsi sermir je ten, ktery na sobe vic dre, ma vic odcviceno a ma siroky rozhled.
Glum 28. listopad 2011 13:14:49
Neříkal náhodou někdy někdo slavný, že je jen jeden šerm, ale mnohé cesty k němu?:-)
hist. šerm - ten co se provozuje v tělocvičně jako kunst, neni nic jiného než sport.
hist šerm - ten co se provozuje na jevišti, neni nic jiného než divadlo.
to, co se provozuje v bitvě neni šerm.
heinrichvs 28. listopad 2011 12:55:48
Před lety nás navštěvoval ve skupině sportovní šermíř. Určitě nám to prospělo. Jestli jsou obě strany, sportovní i historická, rozumné tak to obohatí všechny.
Bormi 26. listopad 2011 11:40:43
Vůbec se nehodlám pouštět do nějakých soudů "co je lepší", protože jsou to zkrátka dvě odlišné disciplíny.
Osobně si myslím, že může být sportovní průprava pro historického šermíře spíše na škodu. Sportovní šerm je vývojově prostě někde úplně jinde.
Kdo má skutečně zažité návyky ze sportovního šermu, těžko je pak odstraňuje při historickém šermu. Jednoduše má v krvi moderní prvky, které do historického pojetí nepatří a musí si pak dávat pozor, aby je neuplatňoval. Tedy samozřejmě za předpokladu, že se chce opravdu pokoušet o historický šerm.
Tím rozhodně netvrdím, že sportovní šermíř se nemůže stát dobrým historickým šermířem. Jen mám dojem, že je pak obtížné nepřenášet si zažité návyky někam, kam nepatří. A chci-li se věnovat historickému šermu, určitě je lepší začít rovnou u něj a nebrat to oklikou přes sportovní průpravu.

Ad "rychlé ruce pro kordovou školu" - Pokud chceš dělat nějakou skutečnou historickou "kordovou školu", měl bys jí, mimo jiné, dělat s odpovídající zbraní. To znamená, že ta zbraň je dost odlišná od sportovní zbraně - čepel, jílec, koš, váha - zkrátka nikdy nebudeš tak rychlý. Ona při scénickém pojetí historického šermu ani není vždy žádoucí co nejvyšší rychlost. Chceš-li divákům ukázat nějaké techniky (a to většinou chceš, když už je zvládáš), měl bys jim dát šanci je postřehnout. Osobně nemám příliš rád takové ty zrychlené filmy, které jsou občas k vidění po různých akcích. Ono je to většinou na úkor věrohodnosti.
histerm 26. listopad 2011 07:40:58
Osobně bych řekl že sportovní šerm je dobrý zvládat když člověk dělá nějakou kordovou školu, kvůli rychlosti zápěstí. Sporťáci maj hodně rychlé ruce
mahy 26. listopad 2011 07:34:09
Co je historický šerm? Boj o život, kde nekončíš po jednom zásahu, ale až už prostě nejsi schopen pokračovat?
Scénika- tedy divadlo?

No něco ze sportovního je jistě dobré, ale jinak je to o úplně něčem jiným.
Padlo 26. listopad 2011 02:59:30
Jednoznačně si lze přinést užitek ze sportovního šermu. Například rychlé nohy, odhad vzdálenosti, tempo, postřeh. Základy sportovního šermu tedy rozhodně nejsou na škodu, pokud chceme rekonstruovat umění středověkého šermu. Na druhou stranu to má i své nedostatky, sportovní šerm postrádá pohyb v prostoru a pokud je mi známo, nepoužívá kroky ale pouze posuny a překroky. Nemůžeme ale říci, zda jsou lepší ti nebo oni, vždy to záleží na tom, kde se člověk učí a co se učí, tedy jestli ho někdo učí jak se to má dělat, nebo jestli ho někdo učí nesmysly.
Cesnek 26. listopad 2011 01:50:04
Myslite si ze je mozne si ze sportovniho sermu prinest nejakou zkusenost do historickeho a opacne?? Jsou lepsi sermiri ti co zacinali u sportovniho sermu nebo u historickeho? Proste debata o rozdilech a spolecnych prvcich obou techto sermu :)

webmaster