Sledujte také :  Hosting Onlio, a.s. |
 logo český šerm
   | uživatel :guest | zaregistrovat | přihlásit |
   
Aktuální diskuse
FOTKY Z BITEV a jiných šermířských akcí....
(celkem 2045 ) 2045 nových
Dům rytířských ctností kalendář akcí
(celkem 1 ) 1 nový
Vikingové na severu Čech?
(celkem 3 ) 3 nové
Digladior otevírá pobočku v Mladé Boleslavi
(celkem 2 ) 2 nové
Bitva SOEST 2019 2.-4.8.2019
(celkem 3 ) 3 nové
SHŠ Drago - nesmazatelná verze :)
(celkem 26 ) 26 nových
Kornet Moravia šerm Uherské Hradiště
(celkem 1 ) 1 nový
Zbraně do zahraničí
(celkem 1 ) 1 nový
Prodám paví pera
(celkem 3 ) 3 nové
Litoměřické vinobraní 2018
(celkem 1 ) 1 nový

seznam témat -> Kuše

Pokud chcete přidat nový příspěvek musíte být zaregistrován  | nové zprávy : nahoru
ExEFX 06. říjen 2003 13:19:51
Mno kamarad vyrabi kuši ale nejak nemuze sehnad vorechovy zamky... takze kdyby nekdo nahodou vedel kde je sehnad bo aspon nejak poradit .. tak se prosim napiste
alistaire 08. říjen 2003 11:38:35
Eh, co že???
Asi jsi chtěl říct, že nemůže sehnat ořech zámku. Ořech je otočná část, která zachycuje tětivu v napjatém stavu.
Oharek z pařenišťa 08. říjen 2003 13:13:59
Tož to nemožu slůžit. Ale dybys chcél vořechový hrady, su ti k službám. A nebo vořechovů ložnicu. Nebo vořechovu ložnicu? Náš vořech by se bez ní v nejnutnějším minůl.
Žabák 08. říjen 2003 14:36:10
O ořechovém zámku jsem taky nikdy neslyšel, byť mě to po dlouhém a nepřesném zadlabávání lákalo vsadit do sochy ořech i s uložením. Samotný ořech ovšem v supermarketu nekoupíš, je nejlépe ho nechat vysoustružit a vyfrézovat. Literatury je poměrně dost -kupříkladu Wagner (pozor na nepřesnosti zobrazení!). Není taky na škodu si ho prohlédnout v originále, třeba na zámku Opočno, apod.
ExEFX 10. říjen 2003 13:25:03
mno je pravda ze o kusi vlatne nevym skoro nic ,ale bylo mi receno , ze se po tom mam zeptat.
alistaire: mozna ze mas asi pravdu ty. takze asi potrebuju orech zamku a proto se te tazi nevis kde by to sehnad se dalo?
Eleazar 15. leden 2004 19:24:42
ja som zohnal celkom zujimavý popis kuše v knihe EURÓPSKA KUŠA od Ľubomíra Šlauka.Je tam celý problém toho spúšťacieho zariadenia popísaný.Neviem ci je to dobrá kniha.No u nás (na Slovensku) je dosť problém zohnať niečo o kušiach.Skúšal som aj knižnicu a hľadal som tam staré strelecké revue ale nemajú nič.Preto sa na vás obraciam s prosbou či nemáte nejaké inštrukcie podľa ktorých by som sa dopracoval k niečomu zaujímavému.Potrebujem kuše s kovovým lučišťom (ako kováč mám k nemu najbližšie).Ďakujem
žabža 24. leden 2004 18:47:32
Pokud jsi kovář kovové lučiště zvládneš po spoustě nefunkčních pokusů
ale jinak to nejde. Spoušťový ořech je poměrně jednoduchá věc není třeba frézovat . Větší trpělivost je potřeba k upletení tětivy. Slušný nákres spoušťového mechanismu kuše je v knížečce Jak válčili husité.
Nejdůležitější pokud se chceš trefit aspoň do vrat je mimo kvalitního lučiště správné připevnění luku k soše.
heinrich 26. leden 2004 12:36:37
A má cenu se pokoušet o domácí výrobu dřevěného (jil, tis) lučiště, a nebo laminátového. Nebo se vyplatí si ho někde koupit. A jestli tak kde se dá koupit.
hawkwind 27. leden 2004 20:07:05
Mám rentgenovou fotku lučiště ze šlach a rohoviny (žádné dřevo) z velmi silné vojenské kuše z 15. století, která je v landsmuzeu v Zúrichu. Je to technologický zázrak. Puzle jak svina. Vyrobím to, ale je na to potřeba slušná rohovina a tu nemám.
Jeden z hlavních parametrů jak to střílí je váha lučiště jako takového a to rohovo/šlachový je asi 4 X lehčí než ocelový.
Mám ověřené zprávy o smrtácích díky doma vyráběným "kovaným" lučištím. Ono to může furt držet a pak vylezeš ven a je tam trochu sychravo a dojels.
Kovová lučiště na vojenských zbraních nebyla nikdy předepjatá - mají spíše deflexní tvar - čili jednoduchý oblouk povolený směrem ke střelci, dokonce i když se sundá tětiva. Rohová mají po sejmutí tětivy výrazný reflexivní průhyb skrz celé lučiště, ale to vzniká při výrobě - ty šlachy ve vrstvách vysychají a smrštují se. Rohové lučiště taky půjde napnout o něco dál - šlachy mají vysokou pevnost ale nízký modulus elasticity (čili se nepřetrhnou, ale můžou se natáhnout jak svna) , kdežto ocel má vysokou pevnost a vysoký modulus elasticity - což ve skutečnocti znamená, že se nedá ani moc natáhnout, ani stlačit a že relativně hluboký profil an extrémně silných kuších dovoluje prohnutí lučiště jen o dost malý kousek. (Čímž se ovšem skracuje parametr zvaný power stroke a také schopnost střílet těžké šipky s větší efektivitou)

Ještě k přesnosti - osobně bych si s kuší netroufl střílet na figuru dál než na 40 - 50 metrů. Není to chyba té zbraně, ale spíš střeliva. Lukem to v pohodě uděláš na dvojnásobnou vzdálenost.
Kain 28. leden 2004 07:23:33
hawkwind(27. January 2004 21:07:05) : Mám dotaz? Potřeboval bych malé srovnání dostřelů zbraní a jejich přesnosti a ty vypadáš, že tomu rozumíš. Jak jsou na tom obyčejný luk (asi antický? četl jsem tohle oznacení pro klasický luk), velšský, reflexní, a potom kuše a kuše napínaná nějakým mechanickým zařízením? Moc prosím...
Žabák 31. leden 2004 09:50:14
Malá poznamka k ocelovym lucistim. Ohledne pruhybu plati co napsal Hawk, jen s materialem to nebylo asi tak jednoduche. Na Opocne maji nekolik kusi, jedna z nich ma nalomene ocelove luciste. Zda se, ze si jiz drive vyrobci byli vedomi nebezpeci plynoucich z ocelovych lucist a proto je kovali ve vice vrstvach. Navic je casto podvazovali provazy -ty se ale objevuji spis az v 16. st.
smedved 27. únor 2004 15:04:21
Tak, přátelé, čerstvé info pro přátele kuší, podařilo se nám pro letošní ročník dojednat s organizátory libušínské bitvy podmínky, za kterých lze jít do bitvy s kuší. Více na www2.webpark.cz...
Sanaris 09. březen 2004 12:25:23
Ahoj tak jsem se nakonec rozhod taky zasáhnout do této diskuse.
Všichni tady dumají nad skládaným lučištěm ze šlach, rohoviny a dřeva.
Přitom jeho výroba je nesrovnatelně obtížnější než lučiště ocelového.
To se dá například vybrousit z vhodné listové pružiny od auta, materiál je to dost
kvalitní a není třeba mít strach z vad materiálu. Je pravda že to není nijak historický materiál, ale co se týče výsledného efektu (výkon, vzhled) je to docela dobrý. A co se týče praskání, měla lučiště starých kuší z přední strany lučiště konopné prazy, které jej držely pohromadě při jeho destrukci. Jediná nevýhoda je že za velkých mrazů ocel křehne, takže se i
v pozdějších dobách používala v zimě lučiště rohová. Rohové lučiště je ale velice náročné na výrobu a materiál, je slepeno z mnoha vrstev rohoviny, dlouhých rybích kostí, dřeva a šlach, z vnějšku je potaženo kůží. Přesný postup výroby těchto lučišť není ani v dnešní době znám.
Kain 09. březen 2004 14:08:04
Co je rohovina?
Kain 09. březen 2004 14:48:01
Aha...co to stojí?
hawkwind 09. březen 2004 19:38:05
Crossbow: přesný postup výroby těchto lučišt´je znám, jen řemeslnící nejsou, tak neplácej. Mám tomograf lučiště z kuše v landsmuzeu v Zuruchu a mohu Tě ujistit, že tam není ani kousek dřeva, "dlouhé rybí kosti " - kdes přišel na tuhle blbost (?) a není potaženo kůži, ale březovou kůrou která je vodovzdorná. "Mnoha vrstev rohoviny" - jsou tam přesně dvě. Tvůj příspěvek nese typické znaky někoho kdo své vědomosti hledá v populární encyklopedii historických zbraní.
Co se týče ocelových lučišt´ z per od auta, až budu chtít umřít, jistě si něco takového pořídím.
Sanaris 10. březen 2004 05:02:23
HAWKWIND: Čau udivuje mě tvoje sebevědomí. Přesný postup výroby těhto lučišť bych oravdu rád znal. Nepleteš si to stím že se ví z čeho jsou složena? To ještě neznamená že je známo jak se vyráběla. Pak k těm rybím kostem, to rozhodně není žádná blbost, nedělalo se to teda z kaprů, ale z velkých mořských ryb, vím že včechách nejsou, ale jantar tu na zemi taky nenajdeš. No a dále k těm vrstvám, viděls někdy rozříznutej roh? Kdyby to lučiště bylo jen ze dvou vrstev moc silný by asi nebylo (myslím tloušťku v cm). No a ještě k tý kůži na potažení, to s tou březovou kůrou je sice pravda, ale kůže se taky běžně používala, na a třeba taky pergamen (kůže :-). No a když už mluvíš o povrchních vědomostech a zmiňuješ německý zdroje, tak doporučuju knihu "Die Armbrust" od Egona Harmudtha, je sice v němčině, ale odborník tvýho kalibru si stím určitě nějak poradí :-) . No a úplně nakonec, ocelový lučiště mám na dvou kuších a zatím žiju.
Sanaris 10. březen 2004 05:14:40
Wothan: Zkoušel už ses na rohovinu ptát na jatkách? Kámoš se tam ptal na kůži a tu prodávaj z celý krávy za 1500 kč, takže rohy by nemusely bejt tak drahý. Jinak docela dobrej článek o zpracování rohoviny byl v jedný starý Střelecký Revui, možná žes na něj už narazil.
Sanaris 10. březen 2004 09:12:55
Wothan: Uznávám že ze zrentgenovanýho lučiště se dá dobře poznat jeho složení, dají se k tomu občes sehnat i docela dobrý podklady. Já sem spíš příznivec lučišť ocelových. Ty jsou ale o dost mladší než lučiště rohová, takže jestli tě zajímají starší kuše, tak ti asi opravdu nezbyde nic jiného než se nějak postupem výroby rohových lučišť "prokousat".

Jinak uznávám že ocelový lučiště můžou bejt nebezpečný, jsou i udávaný případy kdy to střelce zabilo. Něco je zmiňovaný v tý knížce od Harmudtha, tam přišel o život nějakej šlechtic. Věřím tomu že ty provazy na přední straně snad něco udrží. No a když má člověk špatnou kuši nepomůže mu nic, třeba prasknutí tětivy bych zažít nechtěl, může dojít třeba zranění očí.

Ty pružiny z auta se mi, ale zatím zdají jako nejschůdnější cesta, pořídil sem si sice výheň ale pochybuju že bych moh dosáhnot kvality současných listových pružin. Největší problém je kalení a popouštění. Popouštět ve výhni by to určitě nešlo, a nechat si to dělat někde v peci asi nebude levná záležitost.
hawkwind 10. březen 2004 16:10:38
Crossbow - ty kosti jsou pěkná blbost i kvůli mechanickým vlastnostem, které se s rohovinou vůbec nedají srovnat (rohovina se nechá stlačit asi o 4 procenta a kost méně než o 1 procento).Pokud by už tedy byla požitá kost, tak v mnohem tenčí vrstvě než rohovina a pravděpodobně na dřevěném jádru. Na menších japonských kuších je často k nalezení lučiště z kostice (z velryby), ale to nemá nc společnýho s rybama když dovolíš. Jinak je dost lidí kteří dělají kompozitní luky a s velkým úspěchem, takže technologie je známá a prozkoumaná a není na ní nic tajemného. To lučiště je složeno z rektangulárních kousků rohoviny, postavených na výšku, vrubovaných po stranách, aby lépe držely. Tyto jsou přesně ve dvou vrstvách nad sebou.Odhaduji, že každá má kolem 1 cm(což jako základ na 300 lbs lučiště stačí s přehledem) - samozřejmě rohy ze kterých to dělali oni byly z dlouhorohého skotu. Viděl jsem dost rozříznutejch rohů. zrovna jich mám plnou dílnu.
Tu knížku mám naskenovanou (částečně). Naštěstí si odborník mého kalibru poradí jak s moderní němčinou (takže si to můžu přečíst) a angličtinou, tak docela dobře s tou středověkou (angličtinou a němčinou). Tadys opravdu narazil.
A na závěr informaci o tomto lučišti mám od Chrise Boytona a pokud mi nejlepší anglický lukař něco říká, jsem nakloněn považovat takovou informaci za ověřenou a pravdivou, na rozdíl od tvého povšechného blábolu.
hawkwind 10. březen 2004 16:16:15
Mimochodem, můžu říct třeba i takovou maličkost, že ta rohovina je lepená caseinovým lepidlem a ty šlachy klihem. Wothan ovšem nebude mít šlachy hovězí, ale ze pštrosa, protože pštrosí farma se ukázala být mnohem vstřícnější a levnější než jatka.
Vlad z Valdova 28. duben 2004 18:45:10
to hesty: listové péro z automobilů (trabant, warburk) je to jeden z nejlepších materiálů co se dá bezproblémově běžně sehnat - pérová ocel na lučiště vcelku vhodna - střílel jsem cirka ze 2-3 kuší s tímto lučištěm - nevýhoda má paměťovej efekt a časem vcelku strácí švich - laminátová náhražka se zatím neunavila a má i slušný švich
amat 28. duben 2004 20:43:01
Vlad z Valdova(28. April 2004 20:45:10) : už pátý rok střílím z kuše s lučištěm z traboše a zatím furt pruží dobře. Když tu kuši kámoš vyráběl, tak to pero i zastudena dotvaroval, aniž by prasklo. Tětivu stáčím ze zednického provázku - patrně konopí, voskované, vydrží taky velmi dlouho.
hesty 01. září 2004 01:25:13
Ako mám vyrobit lučište z lamináu?Skúšam to s kovovým, no chcel by som vedieť aký má efekt laminát.Navyše kov sa zdá byť dosť zložitý.Počul som, že sa dáva dohromady z drevom.Skúste poradiť.Dík
Žabák 06. září 2004 19:57:51
hesty(01. září 2004 03:25:13) : Běžně se lučiště skládá z více laminátových proužků a ovíjí kůží či provazem.
Pokud mohu subjektivně srovnat, ocel se mi jeví pružnější a vhodnější pro těžší střely pro větší hmotnost samotných ramen. Naopak laminátové lučiště se mi osvědčily s lehkými a cvičnými střelami s bambulí, neboť mají vlivem tuhosti a nižší hmotnosti menší rázy.
hesty 06. září 2004 23:10:40
Žabák(06. září 2004 21:57:51) :Mohol by si trochu viac popísať tie prúžky? Kde sa dajú zohnať? Podľa jedného chlapa čo predával kuše na hefaistone tam má byť aj drevo.O pružnosti kovu nepochybujem, ale na začiatok chcem radšej vyskúšať ten laminát.
Žabák 08. září 2004 19:39:55
hesty(07. září 2004 01:10:40) : Já lučiště nakupuji, takže zdroje neznám. Zkus se obrátit na Martina Klatku, který je vyrábí (je na netu), nebo se obrátit na dodavatele technických materiálů. Jinak někteří výrobci používají ohradníkové tyče, což je kvalitní sklolaminát. Lučiště mohou být velmi silná, je ale těžší ty tyče nějak zamaskovat.
Michal Narovec 10. říjen 2004 08:28:13
Mozna pisu pozde, ale prece. Velmi dobry nakres spoustoveho zarizeni je na adrese: www.sebu.cz...
a na adrese gotika.webpark.cz...
Jeneš 27. leden 2005 18:08:41
Tahle debata je sice už dost stará, ale protože jsem na ní narazil až teď, tak pro případné zájemce o lučiště z laminátu z jednoho kusu ( jak reflexní tak přímá) - dělám je já. Kontakt jenes@volny.cz
Elckner.j 28. únor 2005 11:35:55
scháním kuši heskou historickou a nevím kde ji mám sehnat kdybi ste mi mohli poradit kde za slušnou cenu byl bych rád . Předem dík.
Řezník 28. únor 2005 12:02:58
Elckner.j - Prosimtě chlape, to takhle píšeš schválně, nebo jsi nechodil do školy? Budeš-li zacházet s kuší jako se svou mateřštinou, je to jak dávat břitvu vopici :-)
amat 28. únor 2005 12:40:29
Jeneš(27. leden 2005 19:08:41) : Jménem kolegy, který nemá přístup na internet a má zájem o lučiště, prosím o telefonický kontakt na 776083863 Daniel Richter - Trenér.
Jeneš 02. březen 2005 19:23:44
amat(28. únor 2005 13:40:29) : Telefon na mě je 724 132 626. Jan Řehořovský - Jeneš
amat 03. březen 2005 11:42:04
Jeneš(02. březen 2005 20:23:44) : Děkuji, číslo jsem předal Trenerovi.
Elckner.j 07. březen 2005 11:27:34
Prosím jestli byste měli historickou kuši nebo alespoň věděli kdo prodává levně Kuš (může být i používána)prosím dejte vědět.
Jeneš 07. březen 2005 20:00:11
Elckner.j(07. březen 2005 12:27:34) : Koukni se na www.historicke-sipy.wz.cz možná tě tam něco zaujme.
Tomato 19. březen 2005 10:51:20
Dobrý den vespolek. Chtěl bych se zeptat, předpokládám že se socha kuše vyřezává z jednoho kusu tvrdého dřeva, otvor pro spoušťový mechanismus se tedy dlabe ze "spodní" strany sochy, nebo je to řešeno jinak (napadlo mě že by se to dalo vyřezat zboku a potom přelepit dýhou, jestli chápete jak to myslím, ze skušenosti totiž vím že dlabat nějaké složitější otvory do tvrdého dřeva není žádná sranda:-)? Díky za radu
Jeneš 20. březen 2005 23:38:14
Tomato(19. březen 2005 11:51:20) : Já osobně jsem navrtal otvory na začátku a konci drážky, proříznul jsem to pilkou a zbytek dobrousil rašplí a pilníkama. Z boku by jsi pak musel dát nějakou zámkovou desku - dýha by asi byla slabá.
Žabák 21. březen 2005 18:00:00
Jde o to, jaké předpokládáš uložení ořechu. Pokud ho budeš mít na čepu, pak se ti bude hezky otáčet, ale uvědom si, že čep pak musí odolat dvojnásobku napínací síly -to je na dýhu trochu moc. Nebo ho budeš mít jen volně přichycený motouzem jako dříve, pak se ořech opírá celou svojí plochou o sochu a snese podstatně větší napínací síly. Musíš poto ovšem poměrně přesně vydlabat otvor pro ořech, aby se skutečně opíral o co největší plochu.
Jak na to -dělal jsem to tak, že jsem vydlabal shora (tj. kde se klade šipka) lichoběžníkový otvor (při pohledu zboku) a do něj jsem vsadil protikus napříč provrtaný 35mm sukovníkem. Později jsem otvor vydlabal rovnou, ale dá to trochu práce a pečlivosti. Pokud netrefíš válcovou plochu, bude ti ořech poskakovat. Řekl bych, že tento postup je dobový, na Konopišti mají jednu kuši bez ořechu a vypadá to stejně.

Žabák
maser 24. červenec 2005 18:39:40
Ahojte. Chci si "postavit" člena lovecké družiny druhé poloviny čtrnáctého století (panoše), ale nemůžu nikde sehnat podklady. Kdyby jste někdo měl nějaké iluminace či odkazy na publikace byl bych vděčný. Maserjunior@seznam.cz
díky
morten 29. srpen 2005 16:52:32
Zdravím,můžete mě někdo navigovat,kde je možné sehnat ocelový profil z pružné(pružinové) oceli na výrobu lučiště?Stavím něco velmi zvláštního,v konečné fázi to bude mít tak metr a půl a potřebuju z něčeho udělat lučiště(1 metr pružinové oceli).
Díky
Morten(mhavelik@seznam.cz nebo 604283584,stačí prozvonit,zavolám zpět)
Jeneš 30. srpen 2005 10:30:45
Pokud chceš laminátové lučiště, tak se můžeme domluvit i na nestandartním provedení.
morten 05. září 2005 14:00:03
Pružinová ocel je dost kvalitní(jestli myslíme totéž,tj.ze starých autobusů z 50.let a podobně),ale je fakt,že vyrobit nůž je pravděpodobně něco jiného než lučiště.Na pružinovou ocel se ale v souvislosti s lučištěm na kuši dost lidí odvolává.
Odpověď Jenešovi:Díky,super.Můžeš mě podrobněji informovat na e-mailu mhavelik@seznam.cz?Dělám experiment,jsem profesionální muzikant a vycházím z profesionální poučenosti o konstrukci strunných nástrojů.
Morten
Lucas 06. září 2005 06:50:42
Mam takovy dotaz, mam doma ted jedno luciste z perove oceli (trochu relexni), neni to polotovar ale hotova prace od cloveka co se zivi vyrobou kusi apod, tah to ma kolem 50 Kg a pri natahu se prohne jedno rameno mozna o 6-7cm, Kdyz to na vnejsi strane pojistim a ovazu provazem na pripad ze by to ruplo, je to nebezpecne? Mezi lidi to nepujde ale zajimalo by me jak vazna nehoda by se mohla stat tady s timto. dik L
Jeneš 06. září 2005 08:34:34
Lucas(06. září 2005 08:50:42) :
Natažené lučiště má v sobě ještě o něco vyšší energii, než následně vystřelená šipka. Křehkým lomem prasklá ocel vytváří zpravidla dost ostré hrany, pro které není provázek žádná velká překážka - z toho bych odhadoval, že zásah lučištěm by mohl být obdobně účinný jako zásah šipkou. To není moc milá představa.

Morten : ozvu se ti na e-mail.
Broďan 07. září 2005 07:41:32
My jsme u kuší dříve používali ocelová lučiště, ale všechna nám po čase praskla. Při dopředném pohybu při výstřelu, takže se nejednalo o nějakou skrytou vadu materiálu. Jelikož jsme to předpokládali, zalepovali jsme je do 2-3 vrstev silné kůže, což je dostatečná ochrana. Je to na úkor výkonu, ale to myslím nehraje zásadní roli.
Dnes preferuji jednoznačně laminátovou pružinu dotvarovanou vrstvami hnacího řemene. Po zabroušení se zalepí či zašije do kůže nebo plátna a nevypadá to špatně. Zatím mi to přijde jako zcela bezpečné i při větších nátahových silách.
Je třeba si ale uvědomit také to, že ocelová lučiště starší než ze 16. stol. se vyskytují výjimečně. Tato technologie přišla zjevně ze západu. Třeba u nás žádné starší, než ze 16. stol. dosud neznám.
Vyrobit ale kvalitní ocelové lučiště je kumšt. Třeba konce, na kterých byla tětiva nasazena jsou náročné. Taky je nutné brát v úvahu masivnost originální pružiny a krátkou dráhu nátahu.
Rtg-test nového lučiště je zcela jistě jiný, než u téhož lučiště po několika stech výstřelech. Mikrotrhlinky vznikají průběžně.
Mezi střelci se traduje jeden smrťák, kdy se ulomený kus ocelového lučiště zasekl jednomu nešťastníkovi do hlavy.
Než se podaří zrekonstruovat středověký kompozit ještě asi nějaký čas potrvá, a tak se přikláním k náhražce z laminátu.
Peccato 09. září 2005 09:22:54
Zdravim, byla tu rec o sklolaminatu, jde o stejnej material ze kteryho se delaji lode ( deblovky ) ?
Jeneš 09. září 2005 13:19:01
Peccato(09. září 2005 11:22:54) :
Odpověď je složitější, než by se zdálo. Pro výrobu laminátu se používá několik druhů pryskyřic a hodně typů výztuží. Ty se liší jak materiálem vlákna (sklo, carbon, kevlar .....), tak i vazbou (netkané, keprová vazba, plátěná vazba ......) a ještě se dělají v různých gramážích. Kromě toho se dá laminát vyrábět různými postupy (nástřik, kladení, předepjaté vrstvení ...). Takže se dá asi říct - je to do jisté míry podobné.
Jeneš 19. září 2005 18:20:50
Broďan(07. září 2005 09:41:32) :
S tím dotvarováním vrstvami hnacího řemene jsem to moc nepochopil. To ho vkládáš mezi vrstvy laminátu?
Broďan 23. září 2005 06:58:24
Jeneš(19. září 2005 20:20:50) :
To ne. Laminátová pružina, kterou slepí lukař-profík je uprostřed silná asi 1 cm a široká 4-5 cm, přesto má kuše nátah asi 120 kg, což považuju za dostatečné. Na koncích jsou dřevěné roznášecí destičky s úchytem pro tětivu. Když se takto tenká pružina zabalí přímo do kůže, nevypadá to věrohodně a zmíněné destičky by vystupovaly. Proto na ní lepím z obou stran několik vrstev silné kůže (z vnější strany stylem "vrstevnice"), aby to navozovalo dojem silného kompozitního lučiště. Pak se to celé zabrousí do podoby vzhledného "ojebu", zalepí do kůže nebo plátna a případně i zašije.
Rád bych se dožil doby, kdy se budou vyrábět skutečné repliky skládaného lučiště.
Broďan 23. září 2005 07:09:21
Jeneš(19. září 2005 20:20:50) :
Ta laminátová pružina je samozřejmě vybrušovaná, má vyznačený střed a obě ramena se ohýbají stejně. Ke koncům se zužují a zeslabují.
Dříve se používala provizorní (a pracná) technologie, kdy se laminací spojilo několik laminátových prutů-ohradníků. Kupodivu to fungovalo velmi dobře. Dodnes jednu kuši s takovýmto lučištěm máme. A střílí dost přesně.
Jeneš 23. září 2005 08:36:53
Broďan(23. září 2005 09:09:21) :
Tak teď už tomu rozumím. Jde vlastně jen o to, aby se opticky zesílilo lučiště. Jinak jak vypadá vlastní lučiště vím velmi dobře, protože je vyrábím a to včetně reflexních. Jenom konce neolepuju destičkou, ale vybrušuju do nich zaoblené drážky.
Jan Wustenhobe 30. září 2005 09:04:47
Má li někdo z vás zájem o rohovinu dovážím z Vietnamu rohovinu z vodních bůvolů. Viktor kontakt:kizlyar@seznam.cz
Michal 27. únor 2006 08:17:09
Nevedel by mi niekto poradiť so stavbou kuše. Keby niekto mal nejaké plány alebo nejaké dobré fotografie. A nejaký dobrý človek by mi mohol poradit aj z čoho sa vyrába lučište,tetiva a keby bolo možné aj s rozmermi.
(orosz2@post.sk)
Jeneš 27. únor 2006 11:54:58
Michal(27. únor 2006 09:17:09) :
Pokud chceš, tak se mi ozvi na e-mail jenes @ volny.cz . Můžeme to probrat.
Piorun 09. září 2006 21:13:49
Michal(27. únor 2006 09:17:09) :ozvi se mi na meil uz kuse vyrabil ale mam pboblem s lucistem tezko ho shanim kopec77@seznam.cz
Piorun 09. září 2006 21:15:13
Jeneš(23. září 2005 10:36:53) : cus muzem mi rict vice o lucistich jestli je i prodavas kopec77seznam.cz
Piorun 09. září 2006 21:18:44
shanim luciste vyrabi je nekdo na zakazku kopec77@seznam.cz
jiljovský 10. září 2006 06:57:06
Ahoj. Laminátová lučiště, která se dají vybandážovat do podoby středověkého kompozitu vyrábí např. pan Kýzl tel: 604 209 387 , nebo pan Jeneš tel: 724 132 626.
Čamlík 24. říjen 2009 09:15:12
Ahoj jestli někdo sháníte lučiště nebo další součásti ke kuším (ořechy, páky pažby atd.) tak se mi ozvěte vyrábím historické kuše a všechno kolem na zakázku. mikulka.petr@seznam.cz tel:777039320. Klidně i s něčím poradím už jsem pár desítek kuší vyrobil. =)
hawkwind 24. říjen 2009 11:23:15
Bylo by možné vidět nějaké obrázky?

J.
MadHamster 24. říjen 2009 15:48:03
hawkwind(24. říjen 2009 13:23:15) : Vy se nudíte pane, není-liž pravda? :o)
Dášenka 24. říjen 2009 16:49:00
MadHamster(24. říjen 2009 17:48:03) : Ty nejsi zvědavý? Já tedy jo...
Siegfried 24. říjen 2009 17:26:32
Čamlík(24. říjen 2009 11:15:12) :
potřeboval bych ořech - losí paroh a nějaký kosti na obklad, co by to stálo ?
Šárinka 24. říjen 2009 18:05:41
příspěvek byl smazán użivatelem Šárinka 04. listopad 2009 12:40:9
hawkwind 24. říjen 2009 18:41:03
Šárinka(24. říjen 2009 20:05:41) : Šárinko z tisu s kostí se nedá udělat kompozitní lučiště. Kompozitní lučiště se dělají s dřevěným jádrem (ale lepší nějaké dřevo s lepší odolností na kluz než tis a na spod se lepí rohovina a navrch šlachy - v případě lučiště na kuši tam nemusí být žádné dřevo a šlachy jsou rovnou na tom rohu. Pokud jsi kdy zaslechla "kost****" ve spojené s lučištěm na kuše, tak na lehčí sportovní lučiště se používali kostice z velryb, ale to je jiný materiál než kost.
Jinak já je nedělám ,resp. nedělám na kšeft, ale můžu ti obstarat kontakt na někoho ve velký británii co to udělá, od takovejch 1200 liber nahoru.
:D
Broďan 25. říjen 2009 10:07:10
Čamlík(24. říjen 2009 11:15:12) : Myslím, že nevyrábíš historické kuše, ale spíš zjednodušené kuše pro zábavu a rekreaci, ne? Protože jinak bys byl za kinga v celorepublikovém měřítku a drbal bych si hlavu, že tě neznám. A to bych pak u tebe poptal kvalitní ořech z losa (průměr min. 43mm) vyfutrovaný ocelovou vložkou pro kuši s nátahem cca 130kg, která má železný ořech na osičce, za což se dnes už stydím. I když osoustružný váleček z parohu mám připravený, nenacházím čas ho osadit lichoběžnou opěrkou spoustě a nechci tam použít závitovou tyč, jako na druhé kuši.
Ale jestli máš na prodej slušné laminátové pružiny s nalepeným dřev. lůžkem pro tětivu, tak na to zájemce najdeš. Záleží na nátahu a na ceně.
Čamlík 25. říjen 2009 20:13:13
Ouuu to je záplava velmi se omlouvám za rozruch rozhodně nejsem nějaký "king!!!" Opravdu dělám jen poměrně jednoduché repliky! Napsal jsem to špatně. Takže ořechy dělám ze dřeva nebo kovové, lučiště zatím pouze vybroušené z laminátu. Pažby jaké si kdo vymyslí tětivy z Dacronu s opletem. Nátahy všemožné, ale zatím se mi nepovedlo sehnat dostatečně silný siloměr takže nátah tuším jen orientačně, ale není problém i něco silnějšího na naviják. Vážně jsem nečekal takové experty. Není to nijak zvlášť složité, ale nechci za to moc peněz. Ještě jednou se omlouvám za mystifikaci měl jsem si pořádně pročíst diskuzi, jsem jen amatér a vyrábím většinou kuše na larpy atd. a teď když jsem si přečetl vaše reakce si připadám jak blbec. Kdo by chtěl vidět nějaké fotky napište mi na mail a klidně vám je pošlu.
Čamlík 25. říjen 2009 20:26:01
Měl bych jeden dotaz od zdejších moudrých hlav, nevím jakým trvalejším způsobem mám vyřešit oplet tětiv u kuší s nátahem u těch 50kg a víc, to co dělám nemá velkou životnost, celkem brzo se prodře o hranu ořechu.
kure_melancholik 25. říjen 2009 20:28:11
Nazdar pokud chceš řešit kuše víc do hloubky tak se zkus přesunout na forum.brodec.org budou ti tam odpovídat ti samí experti a celé to bude přehlednější a jen tak ta diskuze nezapadá prachem jako tady.
Čamlík 25. říjen 2009 20:31:59
kure_melancholik(25. říjen 2009 21:28:11) :
Díky moc mrknu se tam.
Broďan 25. říjen 2009 21:51:55
Čamlík(25. říjen 2009 21:26:01) : Trvanlivý omot tětivy je trochu problém, ale je to jen jedna z mnoha věcí, které vyžadují častou kontrolu a údržbu. Proto u nás taky nikdo silné kuše na kšeft nedělá. Za prvé je to o hubu poslat jen tak do světa zbraň co prostřelí chlapa skrz a pak když se o takovou kuši majitel nestará, tak brzy začne být nebezepečná i jemu.
Střed tětivy by se měl správně omotávat nebarvenou a pořádně navoskovanou dratví a sice při nasazené tětivě. Je tedy nutné tětivu podkládat špalíkem, aby to vůbec šlo. Jenže ta dratev obvykle praská těsně před a nebo přímo při soutěži. Proto jsou třeba moje omoty spíš výsledkem mé nasr.nosti a jsou tvořeny tenkou hlazenou kůží, kterou jsem tam sprostě nalepil chemoprénem a na obou koncích přivázal dratví. Kožený omot jsem už sice taky měnil, ale tak jednou za dva roky, prostě po hodně dlouhé době. Na funkci, resp. na přesnost to zásadní vliv nemá. Nakonec ona ta přesnost u kuší německého typu není nijak oslnivá, už kvůli vázanému lučišti. Na téhle fotce je vidět část toho omotu:
www.strelci.webzdarma.cz...
Čamlík 25. říjen 2009 22:04:43
Broďan(25. říjen 2009 22:51:55) :
Díky to s tou kůží zkusím. Ty silné nátahy jsem dělal jen pro sebe a znamým je to vážně o strach. Jak je to vůbec s prodejem něčěho tak silného po právní stránce?
richardrg 26. říjen 2009 05:52:13
příspěvek byl smazán użivatelem richardrg 26. říjen 2009 09:26:30
hawkwind 26. říjen 2009 06:12:17
richardrg(26. říjen 2009 06:52:13) : Omyl Richarde, kuše je střelná zbran´ kategorie D, pokud má tedy nátahovou sílu větší než 150 N - což je skoro každá. Nesmí se prodávat osobám pod 18 let.
richardrg 26. říjen 2009 08:52:01
Předchozí jsem smazal abych někoho neuvedl v omyl, díky H.

webmaster