|
seznam témat -> Taktika a formace
Pokud chcete přidat nový příspěvek musíte být zaregistrován | nové zprávy : dolů
Kascha 29. duben 2009 04:22:20
|
|
????
ešivá to byl vtip na mě, tak jen dodám že já v té akci pouze vystupoval..nic víc..před nás předstoupil už nevím kdo od pořadatelů (na nácviku) a na tabulích ukazoval co jako se má dít ...
a teď zpět k tématu ne? všichni se tu těšíme na frýdlant tak sem zvědavej |
alistaire 27. duben 2009 16:03:34
|
|
vechio(27. duben 2009 00:00:00) : dyť ti to o tom plánu řikal, ne? :)
tedy že plánováno bylo, ale neprovedlo se... |
Kascha 27. duben 2009 12:43:55
|
|
vechio(27. duben 2009 00:00:00) : V plánu to bylo, ale díky místu a neprovedení to nakonec vypadalo jinak (ale o tom se tady už mluvilo jinde) - my se dokonce dvakrát natáčeli do boku :-)
s tím co píšeš dál naprosto souhlasím ... |
vechio 27. duben 2009 11:08:19
|
|
Kascha(27. duben 2009 00:00:00) : :-D rajhrad měl manévrování?..:-D dyt se chodilo jen dopředu a dozadu..:-D
Scénář je věc jedna, druhá věc je jak v rámci scénáře ukázat taktiku..a je na velitelích či šéfovi bitvy aby se využili možnosti jednotlivých regimentů. Prvně musí být jasné velelení a ti kteří předávají rozkazy. Na to sa dejí využít ti hloupí kordíkaři..pokud vím že tohle je můj posel vím že tenhle rozkaz by měl být splněn.
Potom..zautočit se dá různými spusoby a spoustama spůsobů se nechat zničit.. všechno je to jenom o domluvě a vědění možností.
Pokud budu mít jednotku která se ani neumí otočit podle jedné strany tak po ní těžko budu chtít manévrování..neopak pro jednotky které tohle zvládají je opruz chození jenom dopředu a dozadu.. |
Kascha 27. duben 2009 09:45:19
|
|
uh, no velkoregimentem sem myslel aby nebyly v bitvě proti sobě pak pouze dvě "obdélíkové" sestavy , které by kolem sebe kroužily jak supi - ale šlo spíš o nadsázku..
Přál bych si aby se v budoucnu s organizátory bitev dařilo nějak konzultovat scénář - např Rajhrad měl nějaké manevrování v plánu/ nevyšlo úplně - uvidíme příště, frýdlant nás čeká za chvíli - nevím kdo letos dělá scénář, ale organizátor avizoval (jako už leta) že bude podobný předešlým ročníkům .... otázka jakým způsobem na pořadatele naléhat .. (slovy, meči, prosbami? :-) |
alistaire 26. duben 2009 15:37:40
|
|
MadHamster(25. duben 2009 00:00:00) : když ty jsi takový náš šťourálek a rádobyvtipný glosátor, který se naživo bojí i představit, natož pak promluvit, že?
;) |
MadHamster 25. duben 2009 18:41:52
|
|
vechio(25. duben 2009 00:00:00) : Vojáčtěji a hstoričtěji...hmmmm...už to vidím, důkladné a srdceryvné ztvárnění armády umírající na břišní tyfus:-D |
vechio 25. duben 2009 15:54:19
|
|
Loudis(24. duben 2009 00:00:00) : No s tím rozdělováním jsem taky několikrát bojoval, tady prostě musí být člověk tvrdý, protože jinak celý regiment ztrácí význam a to podstatné a typické pro třicítkové válčení - tedy spolupráce střelců s pikenýry v jednom celku, se neukáže a potom je to i ochuzení diváka. Ten tam přišel, protože se chce podívat a zároveň poučit a pokud mu budeme předkládat něco jiného tak ho nutně obelháváme. Něco jiného je to při použití v nějaké více divadelní záležitosti kde je třeba více dbát na "umělecké vyznění" a přání režiséra.
Nicméně situace, kdy organizátoři nebo velitelé - generálové jednotlivých stran neví co daný regiment umí či čeho je schopen je velmi častá. Potom ve scénářích bitev se objevují nesmysly typu teď všichni pikenýři budou dělat výpad, nebo mušketýři budou z místa postřelovat druhou stranu. Je pravda že tím si organizátoři či spíše šéfové bitvy nedělají problémy s jinými méně vycvičenými skupinami protože je to jednodušší. Naženou všechny do jednoho utoku. Nicméně ochuzují se o manévrování o přenášení těžiště boje a na příklad na Frýdlantě je místa dost a dá se s tím hodně vyhrát ale spousta bitev potom dopadne jako linie kdy se to na jeden povel střetne potom to odpadne a zase..jako dva buldoci..načež v polovině bitvy je obligátní vyjednávání (další hloupost-bytvu jen tak nezastavíš) a potom závěrečná akce kdy celá jedna strana umře do jednoho v jeden okamžik (jako na infarkt, přitom předtím byli boje velmi nerozhodné..ale nedojde k nějakému manévru do boku nebo do zad..prostě zase útok z čela.
Jsem zvědavej jak bude frýdlant pojat..
Snad se to zlepší. je prostě potřeba prosazovat a ukazovat jiným že to jde i jinak. atraktivněji. Vojáčtěji, historičtěji.. |
Loudis 24. duben 2009 13:58:05
|
|
Nezbývá, než souhlasit. Myslím, že se v zásadních věcech shodujeme. Ten rozklad v Holandsku se opravdu do značné míry odvíjel od toho, že jsme neměli velení na úrovni pluku (tedy skutečné velení) a sešli jsme se ke spolupráci jen velitelé kompanií (aniž bychom si navíc prodiskutovali podrobnosti).
Rozdílnost v našich názorech, přesněji pohledech, (s Vechiem i Kaschou) bych viděl pouze v tom, co považujeme za "úzkou" spolupráci. Za úzkou spolupráci třeba považuji právě to, co podnikají skupiny sdružené v Altblau (tedy domovská formace Kaschi) i společné užívání jednoho taktického manuálu s pravidelnými konzultacemi dalších záležitostí (což praktikuje Vechio, Alistaire a jejich slovenští přátelé). Takže se nelišíme. Základ v samostatných SHŠ a SSŠ vidím také jako nepopiratelný a přirozený. Rozhodně nehoruji za organizaci, jakou například mají rekonstrukční skupiny "šestašedesátky", které se dokonce údajně podřizují i jednotné vojenské kanceláři v Rakousku (době, kterou předvádějí to však jistě není nepříslušné). To by bylo pro mne lidsky obtížně představitelné a navíc nedobové. Docela by mne zajímalo, co si Kascha představoval pod oním "velkoregimentem" :-) nad nímž má rozpaky. Také si nemyslím, že jediný systém použitelný pro velké jednotky je Umění války. Má však nespornou výhodu v tom, že byl autory dán k disposici a to ve velmi přehledné formě. Nic víc jsem tím nesledoval. Rozhodně by bylo zavádějící chápat má předchozí slova tak, že dokud nebudeme všichni užívat Umění války, nemůžeme společně fungovat :-)
Také jsem zvědav na Frýdlant. Jestli to ale bude jako na minulém ročníku, kdy Mirek Hotovost roztrhal na tři samostatné jednotky a podřídil nás náhodnému leč častému velení Larse, který neměl ani tuchy, jak fungujeme, tak toho asi moc nepředvedeme :-/
|
vechio 23. duben 2009 12:40:34
|
|
Loudis(23. duben 2009 00:00:00) : No vzhledem k tomu že Via cassa jsou z Košic tak opravdu těsně nezpolupracujeme.. :-D je pravda že používají můj manuál takže je vše jednodušší. Nicméně na bílé hoře to bylo opravdu tak že lidi z via cassy chtěli makat a tak odhodili nějaké ambice a možné problémy a prostě fungovali tak aby celek fungoval.
Ano cvičení je důležitější o trochu víc pro velící nicméně jsou počty lidí tak malé že každé zaváhání či otočení se na druhou stranu jsou vidět takže je třeba pro obyčejné blátošlapy.
Ale pokud je schopný velitel tak se dá i bez toho že by fungovali trochu jinak udělat celkem hodně..akorát je to o tom nejvyšším veliteli nebo o veliteli který má vyšší pravomoc - viz. ten příklad u vás z holandska.. velitelé jednotlivých podjednotek,kumpanií..to mají nejtěžší ale pokud jde o cizí lidi jde o to se podřídit jednotnému velení jinak to samozřejmě dycky půjde do kopru..protože se právě projeví tyhle věci já sem myslel že ti ustoupí ndruhý že budeme ustopovat mi, ale až oni přejdou..a končíš..ty jednotky které chtějí fungovat dohromady spolu cvičit nemusí ale musí spolupracovat ve vyšším zajmu. Ale zase cvičení co nejčasteji je dobrá věc to ne že ne. Potom to umožnuje to že není třeba šlapaných nácviků pro všechny.. a bitvy můžou být barvitější.
Třeba na natačení na bílendě přišli ještě borci od Indiána a ještě nějací další pikenýři.. trochu se to zmodifikovalo ale ti chlapi prostě chtěli makat a potom to bylo v pohodě..sice se stím nedali dělat věci jako když jsme byli sami ale fungovalo to protože chtěli..myslím že chtít je jedna z nedůležitějších věcí co je třeba aby to takle fugovalo..potom taky odhození starých dogmat a klišé a snaha o větší přiblížení historii..ale to je snad pro celky které chtějí jít dopředu samozřejmost.
To jsou jenom takové poznatky a poznámky jak to vidím..netvrdím že je to jediná cesta ale jedna z možných. At si každý svoji najde. Budu jen rád pokud se to nějak sjednotí ale pokud ne a bude se postupovat směrem k větším celkům tak to začne vypadat lépe..už ted se myslím blýská na lepší časy.
jinak po Frýdlantu se uvidí.. jsem zvědavej.:-D |
Kascha 23. duben 2009 12:21:32
|
|
mno..já bych souhlasil s Vechiem, že pokud to mají velící pevně v rukou, je možné větší jednotku rozpohybovat i na základě jiných systémů (zkušenost velícího)
osobně nevím jestli by bylo dobré už vzhledem k hist. realitě ve 30. VW budovat pouze velkoregimenty - vývoj za poslední roky ukázal některé ( u nás) netušené možnosti - a hlavně zatím je tu trohle období hodně spojené s SHŠ, SSŠ, což někdy celou bitevní vc ztěžuje - takže bych zatím polehoučku mířil vpřed cestou možného |
Loudis 23. duben 2009 10:51:16
|
|
vechio(23. duben 2009 00:00:00) :
Máš pravdu, přehlédl jsem datum. Byl jsem na tento Maschův nápad upozorněn a jím tak překvapen, že jsem si ani neověřil datum, kdy ho pronesl. Maschovi se omlouvám.
Nyní ke vlastnímu obsahu Tvého příspěvku. Máš pravdu, že secvičit několik jednotek, které jedou podle stejného manuálu, není problém. Limitující však je právě ten jednotný manuál. Zdaleka ne všechny skupiny ho používají a pokud má skupiny výrazného velitele a vlastní systém manévrů, povelů atd. Na akci se jen tak s jinými nesehraje. Mimochodem, někdo se ani nepodaří, aby ty skupiny spolu dokázaly přímo před akcí hodinu cvičit (z různých důvodů). Na svém názoru ohledně užitečnosti dlouhodobé spolupráce skupin tedy nemám důvod cokoli měnit. Navíc když sleduji Vaše počínání i Vy s níže jmenovanými skupinami spolupracujete mnohem těsněji, než že se náhodou potkáte na akci a tam se za hodinu perfektně secvičíte... Jinak ke zlepšení taktiky na našich bitvách jste velmi prospěli Vašim Uměním války, na základě něhož se skutečně dá poměrně rychle spolupracovat s jinými skupinami. Z velkých sdružení ho však stále používáte pokud vím jen Vy a my (byť s drobnými modifikacemi). Jsem tedy přesvědčen, že budoucnost patří větším sdružením (třeba neformálním).
Jo a s potřebou dobrých velitelů suhlasím, nejlépe se ovšem vycvičí a sesynchronizují právě na secvičné. Řekl bych dokonce, že secvičná je důležitější pro velící kádry, než pro řadové vojáky.
Jo a s potřebou dobrých velitelů souhlasím, nejlépe se ovšem vycvičí a sesynchronizují právě na secvičné. Řekl bych dokonce, že secvičná je důležitější pro velící kádry, než pro řadové vojáky. |
vechio 23. duben 2009 08:05:21
|
|
Třicítka:
Jedno s možných řešení je tohle: mortaigne.com...
A důležité je mít dobré velitele, kteří to umí. Pokud je více jednotek združeno dohromady je třeba mít jednoho velitele pro všechny. A velitele jednotlivých kumpanií kteří jsou schopní tohle odvelet. Není třeba nějakého dlouhého společného cvičení - na Bíle hoře Mortaigne regiment s Via Cassa a De Svenska za pouhou hodinu dokázali že i v počtu asi 50 lidí se dá ukázat taktika dle dobových manuálů a le funkční. Jen je třeba stavět na historických podkladech a mít schopné velitele a pevný řád - viz. manuál. Výhodou je pokud cvičí jednotlivé složky podle stejných základů a drilů. Je to potom jednodušší. Mám i zkušenosti i s lidmi prakticky netknutými - pokud je systém jednoduchý tak zle novéčky zapracovat do stroje velmi v pohodě.
Pokud se secvičí kdokoliv a nejsou tam zatupitelnosti a systém funguje jen díky autoritě jednotlivců bude to možná fungovat hned po cvičení..ale po delší době či s o mírně obněněnými lidmi to fungovat přestane a nebo se to bude zadrhávat.
Loudis(21. duben 2009 00:00:00) : Jinak odpovídáš na šest let starej příspěvek..a myslím si mascha už je trochu jinde..:-D |
vechio 23. duben 2009 08:00:22
|
|
příspěvek byl smazán użivatelem vechio 23. duben 2009 10:23:02 |
Loudis 21. duben 2009 08:10:16
|
|
Trochu bych se vrátil k "třicítce". S MAFem v jádru souhlasím, ale k těsnější spolupráci různých skupiny jen na základě dohody velitelů bych byl skeptický. Však vy také děláte secvičnou a víte proč. My, když jsme konečně získali do regimentu mušketýry, tak jsme také začali secvičné dělat a nevěřím, že dohoda velitelů by je nahradila. Zkušenost z Holandska: jen na základě dohody velitelů jsme spolupracovali ve formaci se Šavlisem a Corporaly. Jednoduché procházení fungovalo bezva, ale jakmile jsme postavili švédskou formaci s mušketýry na křídlech, vždy se po čase rozpadla - jednotlivé složky se od sebe rozvolnily. Pohroma také nastala při útoku jízdy (pikenýři čekali, že se za ně mušketýři schovají a mušketýři čekali, že se pikenýři před ně rozvinou...). Já osobně spíše vidím cestu v dlouhodobé spolupráci jednotlivých skupiny s pravidelným společným účinkováním na akcích - jednoduše ve větší stálé regimenty – sdružení skupin, jako je váš Altblau regiment, náš Regiment zemské hotovosti (další nejmenuji, protože neznám jejich vnitřní strukturu). Momentální improvizace založená na sebelepší domluvě sebelepších velitelů nikdy nebude mít stejný efekt.
Nyní k Maschově nápadu: upřímně, trochu mne to překvapilo. Víš přece, že halapartny se ve "třicítce" objevují jako zbraně velících a nikoli jako hlavní bojová zbraň nějaké sestavy. (V některých teoretických spisech sice přežívají jednotky halapartníků, ale v dobové praxi mi pro ně chybí jakýkoli doklad.) Zřízení spolupracující jednotky halaparten a mušket považuji za úkrok stranou do světa fantazie. Možná si zabojujete, ale s dobovostí to mnoho společného nemá. Když vám chybí na třicítkových bitvách více kontaktu s tyčovkou, pořiďte si bezpečnostní hroty a píky a uvidíte ten adrenalin. Garantuji ti, že si pak s takovou zbraní můžeš dovolit víc, než s halapartnou. Jak se také chceš ohánět halapartnou v sevřené formaci? Jo, halapartny také máme, používáme je na vystoupeních, při nějakých menších šarvátkách kde účinkují stráže či hordy pochybných individuí, ale v regulérní jednotce z třicetileté války nikdy (vyjma velících).
|
Wothan 14. duben 2009 20:03:06
|
|
Tak to mělo údajně fungovat třeba u makedonské falangy, kdy zdvižené sarissy zadních řad (snad opřené o záda spolubojovníků) měly částečně chránit před dopadajícími šípy. Ty se měly o hroty kopí lámat a srážet. Nedělal bych si ovšem velkou iluzi jak kvalitní ochrana to byla - částečně možná, ale sarisofoři byli také vybaveni menším bronzovým štítem (aspis) zavěšeným na levé paži a přinejmenším přední řady kvalitní zbrojí (thorax aj.). |
Stín 14. duben 2009 18:46:49
|
|
Zdravím, slyšel jsem, že řecké falangy byly dobře chráněny proti lukostřelcům právě zvednutým "kopímy" Co je na tom pravdy? Díky. |
chomi 09. duben 2009 10:30:30
|
|
Ad Bříšek: Tréning by ti nestačil?:o) |
Kolchoz655777 08. duben 2009 12:44:17
|
|
Doporučuji také Antické válečné umění... |
Luděk Hugo Vobořil 07. duben 2009 20:22:21
|
|
Co se týče taktiky vojsk tak je pěkně popsaná v knize Kroniky válečných dob,jenom se to trochu blbě čte. |
Jiří z Holohlav 07. duben 2009 11:46:20
|
|
Bříšek(07. duben 2009 00:00:00) : Na Libušíně,i s praxí.... |
Bříšek 07. duben 2009 11:27:37
|
|
Nedělá někdo, něco jako semináře boje ve formaci? docela rád bych si to zkusil. |
atko 09. říjen 2003 09:03:17
|
|
Melkel: chyba - co ja viem tak Caesar bol drsnak na pohladanie a aj napriek pokrocilejsiemu veku zvladal to co vyzadoval od svojich legionarov - vydrzou a tiez v boji
aby muzstvu dvihol moralku mal vo zvyku bojovat s nimi - samozrejme nie cely cas (vacsinou slo o to odrazit utok - toho sa zucastnil aby im ukazal ze je s nimi a siel dalej) - ale na ich vyhecovanie to bohate stacilo |
Melkel 08. říjen 2003 20:42:41
|
|
CK: hele, nemuzu se zbavit dojmu, ze obcas nectes texty, na ktere reagujes :-) Zkusim to znovu a pomalu:
1. znalost teorie je nutna u vseho, co chces delat na urcite urovni.
2. teorie, kterou ovladas, prodelava srazku s praxi - tedy neco funguje, neco ne, zjistis, ktery nastroj kdy pouzit.
Z nejakych me neznamych duvodu si usoudil, ze jsem nestudoval, nebo snad dokonce ignoruji teorii veleni. Dost se pletes :-)
3. byt dobrym vojakem IMHO slouzilo vojevudcum staroveku a hlavne stredoveku k tomu, aby ziskali autoritu. Coz je zakladem veleni. Ovsem uz ne zarukou dobreho veleni. Viz slavny utok anglicke lehke jizdy v krymske? valce. Velitel byl jiste odvazny, ale blby............ Ted o nich sice skladaji basne , ale tuhykum je to prd platne.
Napriklad Ceasar pokud vim zadny dokonaly bijec nebyl............. |
cyberkotlik 08. říjen 2003 18:25:18
|
|
Melkel: tak to chapes blbe:) TO je jako dkybys tvrdil, ze ti studium mediciny da nastroje, ktery se poak naucis pouzivat - v jistem smyslu ano, ale ta praxe je zalozena na znalostech. Ty zakladas praxi na pokus omyl, a jeste v nepresnych podminkach:)
A jak to asi budes vedet, kdyz si tim sam nikdy neprojdes:)) Jak jim budes neco vysvetlovat a ziskavat si jejich autoritu, dkyz nebudes vedet o cem mluvis.....jak budes premyslet o nasledujici bitve, kdyz nebudes moct odhadnout, co vsehcno muze udelat nepritel s tim co ma k dispoizici.... To je jako neumet vzorecky a chtit resit rovnice o trech neznamych:)) No ale o tom te nebudu presvedcovat - zkus si projit slavne vojevudce antiky a stredoveku, a pomerit si kolik jich umelo a a kolik neumelo bojovat - ja znam jenom ty prvni (ackoliv nevylucuju vyjimky)
|
Oněgin 08. říjen 2003 13:33:57
|
|
A fčíl něco z baroka - tam jsou formace nutné a konečně k tomu dospěli i pořadatelé. Na druhou stranu když přijedu na bitvu jako jednotka se vším všudy, tzn. velitel, vlajka, buben, muškety a píky, mnohdy se stane, že mi pořadatel sebere bubeníka, páč ho prý potřebuje jiná jednotka či mi vezme i pikenýry a udělá z nich zvláštní tvar. Mušketýři se pak po place pohybují bez ochrany, páč pikenýři jsou někde úplně jinde a jednotně uniformovaná jednotka je pak rozstrkaná po celém bojišti. Ach jo. |
longi 08. říjen 2003 05:28:55
|
|
Dlouhán: A to jsi ho ještě neslyšel? Pořád lepší, než ohraný pokřík "Mor-dor, Mor-dor,...." Trpaslíci se nás sice občas snaží přehlušit skandováním hesla "zla-to, zla-to,...." ale jsou bez šance. A elfové mají tak akorát "mr-kev, mr-kev,...". Temná je prostě nejlepší. |
Melkel 07. říjen 2003 20:01:48
|
|
CK: me to nezni namyslene, me to zni stupidne :-) Chapu to tak, ze tvrdis, ze po precteni knihy vletis na bojiste a jsi king. To je IMHO hovadina. Kniha ti da nastroje, ktere se cvicenim ucis pouzivat. A to i zkousenim. Lidi, kteri prijdou s nactenymi vedomostmi a tvari se jako nejvetsi borci pripominaji porucika Duba ze Svejka.
A jeste k tomu nesouhlasim s tvou druhou vetou. IMHO neni zakladem dobreho veleni byt dobry valecnik. Musis jen vedet a znat, ceho jsou ti blatoslapove schopni.
Jinak myslim, ze stejne jako s Wothanem tvrdime priblizne to same, ale kazdy z jineho konce.
Kanadam zdar! :-) |
cyberkotlik 07. říjen 2003 19:15:24
|
|
Melkel: JE to uplne jednoduche. Nejdriv studujes serm, stanes se valecnikem, pak pote, kdyz uz vis jak dobre bojovat, studujes valectnictvi a stavas se vojevudcem. Tj: nejdriv dtudujes strategii a taktiku, vis presne jak tyto pojmy chapat a aplikovat a mas srovnani s antickymi a stredovekymi priklady, a pak uz je jedno, jeslti jdes na drevarnu nebo zeleznou bitvu - zkratka obhlednes situaci, urcis si cil ktereho chjces dosahnout a prostredky jak ho muzes naplnit. Nemusis si nic zkouset, mas znalosti:) S+T neni zavisla na forme boje - je to naopak:) I kdybys sel na bitku se strikacima pistolkama, pokud jsi strateg, zvitetis:)
Chctit velet lidem bez znalosti zakladniho boje moc nejde,a bez znalosti strategie a taktiky taky moc ne a bude to navzdy ve fazi zkouseni. Pokud to zni moc arogantne nebo namyslene, tak se omlouvam, neni to tak mysleno, jen rikam jak to podle mne je:) |
Melkel 07. říjen 2003 14:41:27
|
|
WOTHAN: mluvime o necem jinem .-) Muj prispevek se tykal prave veleni, v pripade, ze mluvis jen o pouzitych postupech, je situace jasna. Diskuse je ale nazvana taktika a formace. Reagoval jsem na "ostouzeni" drevaren ohledne provedeni zakladnich formaci. Jinak myslim, ze si rozumime. |
Melkel 07. říjen 2003 12:47:47
|
|
Dlouhan: nutno uznat, ze na drevarnach obcas pochopis, jak byly mozne Thermopyly. Psychika je strasna vec.
WOTHAN: IMHO se pletes. Samozrejme se drevarny vyviji, jak pise longi, ale treba utok stitem je vetsinou zakazan. ALE, i presto dochazi k "cirkulaci" bojujicich, zasazeni odchazeji, muzes udelat diru do formace atd.
IMHO se opravdu jedna jen o jine prostredky, ktere pouzivas, ale VELENI jako takove je v podstate stejne. |
Dlouhán 07. říjen 2003 12:24:28
|
|
longi(07. October 2003 14:01:59) : Ten pokřik je výbornej, to si musím pamatovat :-). |
longi 07. říjen 2003 12:01:59
|
|
Musím se trochu zastal Melkela. Jenom tak na úvod, dřevěným šermem jsem začínal a ještě teď si občas vyjedu zablbnout na nějakou dřevárnu. Nechápu, jak někdo může srovnávat dřevěný a železný šerm a říkat, co je lepší a horší. Jde prostě o úplně jiný styl boje, takže si myslím,že i tvrzení,že dřevěný šerm kazí styl je hloupost. Dřevěným šermem člověk procvičí reflexy, ale tím veškerá podobnost se železným šermem končí. Ale teď ke sporu ohledně formací. Tady je situace jiná. Musím se vážně trochu zastat Melkela, protože si myslím,že zkušenosti z boje ve formaci z dřevěných bitev nejsou k zahození. Zrovna minulý týden jsem byl na BPA, kde bylo přes 600 bojujících. Wothan má sice pravdu ve faktu,že k sobě naběhnou dvě řady a začnou se kočkovat. Myslím si ale, že i v tomhle se dřevárny vyvíjí. Ono prorážení formace silou je při dobývání "věží" stále obvyklejší jev. Rovněž tlačení protivníka silou formace se vyskytuje dost často a mívá za následek rozpad utlačované formace a obrácení jejích členů na útěk. Taky morálka a zkušenost zde hraje svou roli. Několikrát jsem byl svědkem (upozorňuji,že to bude znít velmi směšně) toho, jak se řada skřetů kolísajících pod náporem přešily elfů vzmužila a s bojovým skřetím pokřikem "ma-so, ma-so,..." obrátila mladičké elfy na útěk. |
Melkel 07. říjen 2003 09:40:17
|
|
WOTHAN: tot otazka pro diskusi. Muj nahled:
1. veleni formaci "z cela siku", tzn. ne z kopecku za bitevni linii, se sklada z nekolika veci:
a. technika boje - na tu se opravdu uplatnuje tva namitka, mnohokrat jsme odsouhlasili, ze "zelezna" a "drevena" technika boje je diametralne odlisna.
b. volba formace v zavislosti na postaveni soupere, serazeni formace - minimalni vyuziti v "zelezne" bitve - formace je vetsinou dana scenarem
c. nakopani lidi do formace a donuceni, aby ji udrzeli
d. pohyby formace, veleni pres "bitevni vravu"
e. podpora "bojove moralky" - zase u zeleza zanedbatelna polozka, ale hodi se :-)
f. hlidani okolniho deni, kde formace povoluje, kde je treba pritlacit.
Vice nez polovinu techto veci mas spolecnou drevene i zelezne formaci.
2. Ver mi, ze to na drevarnach cim dal vice neni jen o vytvoreni obrany proti lucisnikum. Lidi tam uz jezdi docela dlouho (uz jsem tedy par let na zadne nebyl.....) a uci se, takze obcas najdes velmi dobre secvicene jednotky a posoudis v praxi rozdil mezi zkuseenym vojakem a zobakem. A vis, co od nich muzes cekat. Priklad:
Na WB nam leve kridlo tezkoodencu soustavne zaostavalo pri ustupu, takze jsme ho museli firt hlidat. Byli v nem lidi, kteri spolu nebojovali a meli problem s hlidanim situace kolem sebe. Na prave kridle byli Valhallisti a veprici - a bylo to bez problemu.
3. Na to, aby i predjednana bitva nejak vypadala, potrebujes srazky siku, ne jednotlivcu, a ovladani siku, ne souboje dvojic. A prave pro praci s siky jsou drevarny neocenitelnou skolou.
4. Takze souhlasim s tim, ze technika boje je jina, ale IMHO moc nezalezi na tom, jestli se do nekoho snazim tuknout mecem, nebo do nej narvu stit - jen se mi rozsiruje nebo zuzuje pole pouzivanych technik. Zaklad je stejny. |
Melkel 07. říjen 2003 06:39:17
|
|
CK: hele, a sermovat se snad z knih naucis? Krok 1: zjistit dostupne informace, pripadne diskuse s poucenymi. Krok 2.: pakticke cviceni a zkouseni teoreticky nauceneho, pokud mozno pod vedenim zkuseneho ucitele.
Nejsem si vedom, ze by nekdo ucil boj ve formacich a jeho vyuzivani (na tebe jsem zapomnel :-)), a preci jen hodinova bitva s danym scenarem a sestihodinova rezba, jejiz vysledek zavisi na tom, jak to odvelis.............. Hmm hmm.
A navic dreveny serm je zabavnejsi, blize historii, drevaci maji lepsi kostymy a je s nima vetsi sranda. Proto volam - vsichni do lesu s drevenymi zbranemi! |
cyberkotlik 06. říjen 2003 18:55:32
|
|
Dlouhán: imho to vyjde nastejno - římská formace porcium capet a vikingská swynfylka jsou de facto to samé, jen v jiné řeči - a je lepší to mít v latině, než dánštině, ne,:) A vikoši navíc nebyli řádná pravidelná armáda, tudíž se nejspší moc typizovanejch povelů nedochovalo:)
Melkel: Velet se máš učit v knížkách, ne na dřevárnách:)) Zkoušení formací to je jak zkoušení šermu - staší vzít to, co spolehlivě funguje, nemí třeba nic zkoušet:)) Samozřejme něco zjsitíš, asi tolik jako o šemru zjistíš jen při volném boji, když se vykašleš na to co lidi už o boji zjistili:) |
Dlouhán 06. říjen 2003 13:42:14
|
|
Melkel(06. October 2003 15:11:47) : Pod tebou bych se nechtěl ocitnout ani náhodou, jseš hrozně těžkej. Na Čase vlků jsi mně málem zašlápnul (několikrát). A od té doby si v řadě nestoupám vedle tebe a přenechávám to místo méně zkušeným :-))).
Jinak tvoje velení hodnotím kladně, ale Pacholík je Pacholík. |
Dlouhán 06. říjen 2003 13:38:12
|
|
Wothan(06. October 2003 14:59:59) : To mně dost zajímá. Máš to někde na papíře? Pacholík nám zatím velí v latině, protože jsme na to zvyklí, ale ještě to chce dopilovat. Rád bych věděl, co jste vymysleli.
|
Melkel 06. říjen 2003 13:11:47
|
|
Ctu opet ostouzeni drevaren a nestacim se divit :-) Dovolim si zodpovedne prohlasit, ze na zkouseni veleni a ucinnosti primitivnich formaci jsem zatim v CR na lepsi prilezitost nenarazil. Samozrejme se tam clovek casto setkava s problemy, ktere byly nize sepsany, a presvedcenim hrdinu nove fronty, ze jsou nezranitelni a nesmrtelni, ale jedine na drevarne se v soucasne dobe dostanete do situace, ze pod sebou mate padesta lidi a musite z nich za hodinu udelat armadu, ktera bude ucinna v boji.
Ve drevarnach jsem ziskal zaklady veleni a at posoudi ti, kteri "pode mnou" bojovali na WB, jestli spatne :-) |
Kain 06. říjen 2003 09:36:58
|
|
Wothan(18. September 2003 15:28:05) : Tak jsem to myslel, byla to hyperbola...:-) |
Dlouhán 18. září 2003 15:09:47
|
|
Wothan(18. September 2003 15:39:49) : Hlavně si nenech od Pacholdy radit co se týče tloušťky jako my. Teď mám něco, co spíš než parmu připomíná vrata od stodoly (pochopitelně jenom váhou :-)). Ale chtěl bych přes zimu udělat novou jen 6 až 8 mm (ještě nevím) tlustou, bude potažená kůží a zevnitř bude mít výstuhy (žebra) jako měli originály. Tak doufám, že to stihnu.
BTW už máš legátskou "polní uniformu"? |
Kain 18. září 2003 07:45:41
|
|
Dlouhán(17. September 2003 17:00:44) : :-), aneb není nad jízdní formace bez koní... |
Dlouhán 17. září 2003 15:00:44
|
|
Je tu ještě jeden moment, který je třeba zohlednit při posuzování nějaké formace nebo taktiky a to výcvik. Prostě nic nejde hned napoprvé. Třeba jen taková jednoduchá formace jako je těsně sevřená řada vyžaduje od všech zůčastněných určitý cvik a i disciplínu jinak je snadný ji prolomit nebo se rozpadne sama.
Je třeba velký rozdíl postupovat v řadě jako římani (Pacholík nás vycepoval) nebo jako románci (někteří se vůbec nechytají). I když na druhou stranu to odpovídá historické raelitě. Asi nemůžu dost dobře srovnávat římský legie s bandou románských těžkooděnců.
|
Venuiah 16. září 2003 17:57:21
|
|
.....................na tom něco bude... |
alistaire 16. září 2003 16:20:22
|
|
Venuiah(15. September 2003 20:51:17) : správně to řekl Wothan. To že někdo neumí formaci utvořit, neznamená že je formace nefunkční. Kdyby ji utvořit uměl, kamarád už by byl "potetovanej" od šípů lučištníků a v lepším případě (pro něj) rozmázlej na štítech nebo napíchlej na píkách...
A dřevárny :?))))) no to je opravdu poměr k realitě jako první liga fotbalu a načutávání vršku od piva na asfaltce ;?) Ber to tak :?) |
Kain 16. září 2003 07:30:50
|
|
Venuiah(15. September 2003 20:51:17) : Neber dřevárny jako bernou minci, kazí jak techniku šermu, tak celkové pojetí boje. A navíc elfové jsou slabí namyšlení zmrdi :-) |
Venuiah 15. září 2003 18:51:17
|
|
Asi to, co vám sem plácnu budete považovat za blbost, však nevadí, posuďte sami: Tu jednou jsem byl na jedný skautský dřevárně (konkrétně Bitva pěti armád u Doksů - 2003) s kamarádem Martinem Suchým (dřevárny asi nepatří do týhle diskuse a mnohý z vás je nesnáší, vím to) Tak jsem byl na tý dřevárně prostě s Martinem Suchým a takhle bitčíme, když tu náhle přijde asi 15 elfů a netváří se příliš přívětivě a začínají tvořit zeď (fulwall). Štíty dopředu, řve jejich kápo, lučištníci za ně!!! Martin vzal krátkej meč, zařval, vrhnul se proti nim, tělem prorazil jejich zeď a začal se točit a hrozně řvát, udělal jim s formace bordel a .....
zabili ho, samozřejmě, ale mezitim přišli naši kámoši a elfové s rozbordelenou formací radši zdrhli (ti pomalejší odešli do věčných lovišť) Od tý doby si o formacích myslim svý..... a řek bych, že když se jí podaří prorazit, což si myslím není zas tak těžký a když to udělá víc lidí najednou než jeden, vítězství útočníků je na dosah. Nebo má snad někdo jinou zkušenost?
Tak pravil: Venuiah Vallorden |
Arrand 15. září 2003 14:43:08
|
|
Kdyz uz se tu mluvi o formacich a vsem okolo, co takhle vytvorit jednotku bubeniku ? Kazda formace mela vlastniho bubenika (popripade pistalu nebo dudy) kteri predavali rozkaz muzstvu skrz rytmy (melodie, nebo tony). Navic takove bubnovani bylo perfektni pro moralku, nevite o kolik vam to zvedne adrenalin takovy virbl kdyz se na vas riti rada nepratel. Je to doplnek ktery vnimate nejen vy jako vojaci ale i divaci - doplnuje to bitevni vravu. Pri strelbe z musket (byli jsme tri, bubenik a velitel) se to da pekne zkombinovat, velitel da rozkaz, bubenik ho pretlumoci do rytmu a bubnuje, musketyri nabiji, polozi muskety a cekaji na zmenu rytmu, popripade ticho. Potom strileji skoro naraz (tak jak to bylo v historii). Nedavno jsem tady udelal na bubeniky a tambory forum a docela me prekvapilo, ze o nich prakticky nikdo nic nevi. Pritom byli jedni z nejdulezitejsich vojaku na bojisti - ridic se starym uslovim "Bez veleni neni vedeni" byl bubenik jednim z prvnich, na ktere se ridil utok. |
MAF 19. srpen 2002 15:59:04
|
|
Tak do tehle diskuze jsem taky slibil neco zbleptnout, tak to zkusim.
Sice, jak se tak divam, vetsinu uz jsem toho k tematu Taktika a formace rekl v diskuzich "Kvalifikace sermire" a "Dobove verny kostym", ale napada me jeste par veci. Z toho co tady ctu, musim podporit hlavne tu zakladni myslenku Doktora, ze vyvoj v rekonstrukcich bitev by mel smerovat ke srazkam jednotek a ne jednotlivcu. Zatim, jak to tak pozoruju posledni roky, konecne nejake jednotky jsou videt (aspon ve tricitce) a ted je na case zavest nejaky prirozeny mechanismus jejich propojeni, aby to v tech bitvach k necemu bylo. Materialu je dost a o tom, jak treba bojovala v bitve takova jedna tercie pikenyru a musketyru, snad vi kazdy. Problem je v tom, ze vetsina skupin ma vzdycky od kazdeho druhu vojska neco nebo naopak jen jeden druh vojska a neumi spolupracovat s ostatnimi, maji to proste nejak nacviceny jen mezi sebou, ale tim se vyuziva jen napul ten potencial, co by se s tim dalo delat. Proto se treba snazime i pred bitvou a ted i mimo ne, dohodnout se skupinama, se kteryma se zname dlouho a potkavame se s nima casto na bitvach a ktere uz maji vyhranene jednotky, popr. v idealnim pripade se sladi i mundury, na nejake spolupraci a jednotnem veleni v bitve a odzkouseni si toho. To je podle me jedina prirozena cesta, jak se dostat k vetsim formacim, ktere budou jednak fungovat jako celek a jednak se budou moct stretavat s jinyma podobnyma formacema. Tyhle jednotky pak muzou fungovat nevisle a pritom plnit scenar bitvy, ktery, pokud se to ujme ve vetsim meritku, uz opravdu muze byt jen velice ramcovy. Dulezite jsou tady hlavne osoby velitelu, protoze je jasny, ze opravdovy vojensky dril se da nacvicit v ramci skupiny (tak jako u nas v Salve, jak ja te nekdy proklinam Dedku s drzkou plnou blata ...:-)), ale neda se nacvicit na par setkanich za rok mezi skupinama z cele republiky, kdyz pak cela jednotka bude slozena treba ze sesti nebo deseti skupin. Lidi sice budou teoreticky vedet, co maji delat, ale nebudou to mit v krvi a pak takhle velky utvar bude v bitve zmatkovat, jak jsme se nekolikrat presvedcili. Takze kompromisem je, aby v kazde skupine byl velitel "tech svych" (popr. velitele, pokud ma skupina vic lidi od vic druhu vojska) a pak staci, kdyz tihle lidi reaguji presne jak maji a dana cast ( jedna SHS) velkeho utvaru pak reaguje podle nich, ale pro divaka to vypada, ze tomu veli jeden, protoze je tak obleceny i vyzbrojeny a rika ty povely prvni. Ostatni "velitele" jsou "radovi vojaci" a povely akorat opakuji, (popr. nejak interpretuji, jak je ta skupina zvykla, i kdyz postupem casu by jiste bylo zadouci se na necem domluvit), tak jako kdyz na lodi veli kapitan "skasat plachty" !! :-)) No a tyhle lidi, kterych by melo byt tak do 10, uz se muzou setkavat vickrat rocne a nemusi se nekde sjizdet 100 lidi, aby secvicili nejakou tercii s delama po boku nebo se jeste po nacviku pred bitvou nekde morili s nacvikem vetsi formace.
Dalsi vec jsou erarni piky, to je fakt dobra vec a jeste lip kdyz jsou i narezane, aby se lamaly. To je pro sermire a hlavne divaky bazvadna vec, clovek se o ne nemusi bat, jinej mu to zase s gustem zlomi (pak samozrejme musi pikenyr piku zahodit, protoze je nebezpecna) a divak vidi litou rez a pritom clovek, kterej zlomi piku, jen vytahne ostatni zbrane, co ma, a pokracuje v boji, cili presne tak, jak to bylo ve skutecnosti a jeste je to pro vsechny zucastnene strany atraktivni. Takove ty tanecky s krasnyma pikama a se sice dobovyma, ale nebezpecnyma hrotama, do kterych si navic nemuze clovek ani seknout, popr. kdyz nekomu takovou piku prelomis, kdyz ti ji rve do ksichtu, a on po tobe zacne rvat "...co robis chumaj..." a pak uz jen sproste nadavky, ze to slysi i divaci, to mi opravdu nesedi a navic tam opradu nejde nic vymyslet nez porad dokola davat piku k boji nebo k noze a vlastne se s nikym nestretnout ani nikoho moc nechranit (pokud neni aspon neco secviceny ve vetsi jednotce), v horsim pripade jima pichat pres palisady nebo hradby, coz je uz uplne ulet. Pritom pri nakladech na bitvu sehnat par tyci a udelat drevenou imitaci zelezneho hrotu, neni problem.
Posledni vec je zminka jak udrzet formaci v bitve. Za prve musibyt dobry a hlasity veleni a zkusenosti z bitev a druha vec spoluprace i radovych vojaku, to znamena zopakovat povel po veliteli, kdyz tusim, ze to rady vedle ve vrave neslysi, sledovani ostatnich a necumeni nekam "jak tam nekoho krasne vrazdi", atd ... My napriklad kdyz dostaneme povel jit ve formaci "na bardyse", tak se jednak srazime co nejbliz k sobe na povel "arme zu arme" - rameno na rameno a tento povel si pak rveme i sami na sebe kdyz vidime, ze se rozpadame jako rada a navic se udrzujeme v utoku ve formaci neustalym rvanim na kazdy krok: "hej, hej, hej ..." Takze kdyz opravdu nechceme, tak nas nic nerozdeli a maximalne ustoupime, i kdyz to byva vzacne, spis projdeme jako nuz maslem, prave tema skupinama neorganizovanych kusovek, o kterych tady vlastne zacala rec. Tak to je zatim vse folks. :-) |
Mrkvoslav 10. květen 2002 12:27:18
|
|
Podívej se na tu vzduchovou bublinu, ve které se potápeč nachází - ta chrání jak jeho, tak bochník... |
Honsieg 08. květen 2002 23:05:55
|
|
Mrkvoslav(08. květen 2002 11:18:37) : Měl bych jisté obavy stran kvality pod hladinou pojídaného chleba. Leda... že by ta šumava byla starší. Tedy... jako... hodně starší. |
Mrkvoslav 08. květen 2002 09:18:37
|
|
Honsieg(08. květen 2002 11:11:18) : Pravdu díš, je to potápeč pojídající chleba (podle tvaru to vidím na malou Šumavu), na druhém obrázku pak zkouší prototyp šnorchlu... |
Honsieg 08. květen 2002 09:11:18
|
|
Trochu odbočím, koukal jsem na muschwerku na obrazky z Talhofera a mezi bojovou technikou jsem nalezl tohle: myschwerk.webzdarma.cz...
Co to je? Potápěč?? V 15. stol.? Sado-maso obleček? Maska slona? |
Doktor 06. květen 2002 12:53:13
|
|
navi91: Už si sa niekedy zamyslel nad tým, načo slúžilo poľné delostrelectvo? Ku každej tercii boli pridelené dva kanóny ktoré ju kryli zo strán. Jednalo sa o trojliberné kanóny, tie nabíjať nieje taký problém ako ťažšie kusy. Kadencia bola pomerne vysoká. To o čom si hovoril ty, je ťažké obliehacie delostrelectvo 6, 12 a 24 liberné. tie sa skutočne museli nechať vychládať. Prehrievanie diel bol aj dovod prečo sa neujali kožené kanóny, inač veľmi efektívne a ľahké.
To o čom tu diskutujem je ľahké Švédske poľné delostrelectvo pohybujúce sa po poli zároveň s pešiakmi. To je jedna z vecí ktorá stavala švédov vysoko nad ostatné vojská a ktorá im pomohla vyhrať. Bohužial, v mne dostupnej literatúre nieje podrobnejší popis manévrovania s týmto typom diel.
A to je onen problém. V podstate všetky delá ktoré sa po bitvách pohybujú patria do skupiny ľahkých poňých diel, ale zachádza sa s nimi ako s ťažkými kusmi. To sa mi nepáči a to sa snažím nejak vyriešiť. |
navi91 06. květen 2002 11:40:27
|
|
wothan: ad: 3.5. 1055
nemýl si delo z mušketou, v 16 - 17 storočí bola podľa dochovaných záznamov strelba z dela dosť pomalá zo začiatku rádovo 10 výstrelov za deň, takže nejaké menenie formácie a krytie pod paľbou druhých diel neprichádzalo do úvahy.
po výstrele sa muselo delo vyčisti, dotiahnúť naspäť na pozíciu, keďže spätný náraz ho zvyčajne posunul, pričom ak mali čas ako pri obliehaní vyrobili pod delom podlahu a lanami ho brzdili, nabiť, namieriť to všetko trvalo dosť dlhú dobu najmä pri vačších delách, taktiež rýchla strelba ako hovoríš neprichádzal do úvahy aj kvoli prehriatiu, ked hrubá hlaveň sa dlhšie chladí.
Na lodiach sa používali nízke lafety upevnené lanovími prevodmi, ktoré použíli aj na umiestnenie dela naspäť |
mascha 03. květen 2002 09:59:08
|
|
Doktor: delame dve zbrane, neb jsou u nás tací, kterým bud nebylo 18 a nenecháme je strilet a pak tu jsou taci, kteri maji ke strelbe odpor. a na druhe strane nez donutit ostatni k zahozeni flint a mavani halaprtnou, to radsi skocit z mostu. Take jsou v tom prachy, za poradnou flintu das desitku, za halaprtnu tretinu. |
Doktor 03. květen 2002 09:22:42
|
|
Mascha: Nikdo netvrdi, ze mate delat dvě zbrane najednou kdyz je vas malo. Skus si postupovat s musketyrama ve dvojřadě. Eventuélně skus se v dvojřadu rozběhnout s taseným kordem tak aby se vám formace nerozpadla. A u pikenýrů je to ještě těžší.
Wothan: Ustup se dvěma kanónama jsme schopni uskutečnit. Bohužel více kanónů k dispozici nemám a když jo, tak pouze na bitvě a ti už neznají jaši metodiku. Mě ovšem ještě napadá rozbití nepřátelské formace tím že kanón kryt mušketýry mezi ně vjede a podobně. To už jsou kousky, které vyžadují větší souhru a to je ta historicky nepodložená část. Jinak když velím, snažím se v bitvě manévrovat s jednotkou jako celkem. |
mascha 03. květen 2002 09:18:55
|
|
Kazdopadne vzdy skacu radosti, kdyz poradatel tricitky pripravi erarni piky, ktery je mozne i znicit (prosekat a odlamat pri utoku na naježené píky). Proto byla predlonska Okor IMHO tak bezva. Proste tricitkova bitva bez štanglí je trochu divna. |
mascha 03. květen 2002 09:16:11
|
|
Wothan: my radeji spis konec tricitky, plechy nee, tech mame dost z gotiky. Taky pika je naprosto neprakticka vec na transport a i z divackeho pohledu mene atraktivni nez halapartna. Halaprtnou se dá sekat, pretlacovat atd. a vyuzijeme to i v predstaveni.
Taky nemame radi spanely, spis se snazime udelat oddil najmutejch zoldneru, ktery vyfasovali erarni morion a halapartnu. Flinty mame kazdou jinou (bohuzel, neni many) a tyke malokdo z nas si muze dovolit vice kostymu, takze nosime to co mame na vystoupeni a tam neni jednotny mundur zadouci. |
stefan 03. květen 2002 09:08:15
|
|
Wothan(03. květen 2002 10:59:51) : já a šerm neblbni já tak střelný zbraně, ale tak od 20stol. No i když luk mám moooc rád :O))) Na Libušíně sem si říkal že bych si někdy do bitvy šel zastřílet :O))) Sem divnej luk nemám střílet celkem umím :O)) |
mascha 03. květen 2002 08:59:31
|
|
prave sme si vymysleli na tricitku za usetrene chechtaky halapatny. skupina jsme mala, osm lidi plus minus, tak budeme nacvicovat nejaky saskarny 4 chlapy s musketama a 4 s halapartnama. spolecne pochodovat, nabijet pistolky pri kryti halapartnikama, stazeni halaparten a psouknutí z musket a znova halapartny vpred a ladovat. pak este jednou pufnout, zahodit flinty, tasit kordy a s halaparnama do ztece.
Neni v tom neco spatne? |
mascha 03. květen 2002 08:54:56
|
|
Wothan: ano, ano, scenar byl bordel a mozna se menil i primo behem bitvy. To ze neslysite mne nenapadlo, moje prilba slouzi jako rezonator a slysim vic nez bych si pral. Ok beru ;-) |
stefan 03. květen 2002 08:51:33
|
|
jen taková otázka jak se vlastně dá na takovou formaci zaútočit ??? |
Doktor 03. květen 2002 08:50:16
|
|
On mandlový štít je jenom jedna z variant. I secvičení mušketýři po odložení mušket a vytažení kordů vypadají hrozivě. Ale bohužel se to vidí stále jen vzácně a ač na bitvy jezdí celé skupiny, většinou vystupují v bitvě jako jednotlivci a žádné formace nemají nacvičené. Je to velká škoda, protože pak by bylo možné zadat rámcový scénář a velitelé by ho vlastním více-méně inteligentním manévrováním byli schopni vyplnit.
Mimochodem, secvičujem manévry s polním dělem. Neví někdo o historických podkladech o přesné funkci poních děl. Jediné co vím, že nestáli jako idioti vzádu, ale postupovali zároveň s jednotkami. Bohužel vždy když u nás navrhnu nějaký konkrétní manévr a formaci ve spolupráci s mušketýry narážím na problém jestli to je historické, nebo ne. |
mascha 03. květen 2002 08:29:18
|
|
He wothane, neodpustim si rejpnuti: na lonskem Libusine jste uspesne zorganizovali madlakovy kolecko, ktere bylo skutecne nerozbitne, tristili se o nej plechovky o hadracich ani nemluve. Problem byl v tom, ze jste ho tak trochu v nesouladu se scenarem rozpustit nehodlali. Kolem krouzku lítalo nekolik maníku z kiriusu a jecelo Rozpustte to, rozpustte to, a dokonce i moderatizátor nekolikrat "nenapadne" vyzival k rozpusteni obrany do mikrofonu: Stítový val se rozpadá... Tak ted už by se měl stítový val skutecne rozpadnout... Tak uz se ROZPADÁ... a mandle stale drzeli jak prilepeny... Nic ve zlym :-) |
Doktor 03. květen 2002 07:21:08
|
|
Uz to tady bylo nakousnuto v jiném tématu, ale rád bych se k tomu vrátil a znal váš názor. Jedná se o to, že v bitvách se srážely hlavně celé formace kde se bojovníci navzájem podporovali a srážka jednotlivců byla spíš okrajová záležitost. V součastnosti je však potíž v tom, že když někdo vyrazí ve formaci, nemá na koho útočit. Všichni protivníci mu zdrhnou.
Jen námatkou si spomínám na stesky z minulého Libušína kde se zformovaní "mandláci" proháněli bojištěm a všichni prchali. Totéž jsem zažil loni s Corporalem a takových je více.
Otázka zní jestli je vůbec účelné a žádoucí nacvičovat v našich podmínkách formace když je potom není možost adekvátně využít. |
|