Sledujte také :  Hosting Onlio, a.s. |
 logo český šerm
   | uživatel :guest | zaregistrovat | přihlásit |
   
Aktuální diskuse
FOTKY Z BITEV a jiných šermířských akcí....
(celkem 2045 ) 2045 nových
Dům rytířských ctností kalendář akcí
(celkem 1 ) 1 nový
Vikingové na severu Čech?
(celkem 3 ) 3 nové
Digladior otevírá pobočku v Mladé Boleslavi
(celkem 2 ) 2 nové
Bitva SOEST 2019 2.-4.8.2019
(celkem 3 ) 3 nové
SHŠ Drago - nesmazatelná verze :)
(celkem 26 ) 26 nových
Kornet Moravia šerm Uherské Hradiště
(celkem 1 ) 1 nový
Zbraně do zahraničí
(celkem 1 ) 1 nový
Prodám paví pera
(celkem 3 ) 3 nové
Litoměřické vinobraní 2018
(celkem 1 ) 1 nový

seznam témat -> IV Dobývání Královické tvrze / 2007 /

Pokud chcete přidat nový příspěvek musíte být zaregistrován  | nové zprávy : dolů
Proki 28. červen 2007 19:39:31
Velmi poutavá diskuze. V každém příspěvku jsem našel kousek pravdy, něco k zamyšlení nad sebou samým i inspiraci do budoucna. Rád bych se připojil s několika zášlehy vlastního intelektu. Současný šerm potřebuje bezpochyby lidi jako Wothan, Broďan a mnozí další, aby bylo koho následovat. Potřebujeme i Jiřího z Holohlav, aby prvně jmenovaní do nás nekopali příliš prudce. Potřebujeme i všude zmiňovaného keckodlaka v podvlíkačkách s pantem místo meče, protože všichni jednou umřem a proto je nám potřeba i oné haněné smrkové krajinky s jejíž pomocí z Váguse Nezaměnitelného vytvoříme Šviháka Táborového a ten nás nahradí. Potřebujeme toho prostě moc a já už svůj intelekt vyčerpal.
Wothan 26. červen 2007 19:07:50
Jinak by si pomoci mohli - alespoň pro jednotlivá období. Tahle země zase tak veliká není aby se tu nedalo vybrat pár základen pro určité "spádové oblasti" a období. Jenže uznávám že když je často problém aby se dohodli jen lidi z jediné skupiny, šance že se dohodne více skupin na společném postupu, vizi a organizaci akce je malá a se stoupajícím počtem zainteresovaných strmě klesající. Nakonec by došlo na standardní hádky o peníze apod. Netvrdil jsem že to není utopie, ale stávající stav kdy tu máme milion skupin, které se dále množí dělením, většina chce bůhví proč pořádat akce a to nejlépe na vlastní pěst, na vlastním území a s vlastními zdroji byť to přináší ty problémy o kterých jsme mluvili mi nepřijde optimální. Ale to je prostě jen povzdech.
Wothan 26. červen 2007 19:02:52
Jiří z Holohlav: no já jsem asi nikdy nebyl příznivec masovek, protože ta možnost setkat se s několika přáteli, které nevidím jak je rok dlouhý je tu více než bohatě vyvážena negativními průvodními jevy a faktem že v masové podobě se nedá dělat hist. akce, právě pro to že máš příliš velké rozpětí období, která jednotlivé skupiny dělají.

Jinak ano - často by bylo lépe dělat malé komorní akce jako soukromé (zvláště když se tak často mluví o primární zábavě šermířů) bez diváků. Sice se nevydělá ale taková akce je ve srovnání s klasickou veřejnou akcí výrazně jednodužší a když se to chytne za správný konec může mít i zajímavější atmosféru. Ale to je spíš o prioritách a důvodech pořadatelů.
Jiří z Holohlav 26. červen 2007 18:43:23
Wothan(26. červen 2007 16:36:57) : Jo ,máš pravdu.
Jenže jsme v Čechách "já pán ty pán".Hejno blech.
Kolik je tu vlasně lidí,kteří chtějí dělat gotiku historicky?Hradec,Malešov ,Brodce ....,pár dalších se chytá do závěsu.
Ta doba je strašně dlouhá a proměnlivá-tak si ani moc navzájem nepomůžou.
Mě se dost líbí verze privátních akcí - zaplatím si režii a můžu dělat co chci bez ohledu na diváky .
Jakou velikost akce míníš- Libušín,HS,Zbořený Kostelec,Notorburk ...nebo Dohalice,Královice,Hasištejn..?
Jara 26. červen 2007 17:21:51
Tak ja zkusim navazat jeste na Wothana. Dalsi moznost jak se resi takova situace je poradat akci jednou za 2 roky. Ma to nekolik vyhod:
- Lidi se na akci vice tesi a je velka sance, ze jich prijde vice (jak divaku, tak ucinkujicich).
- Cela akce se da dobre naplanovat.
- Poradatele maji moznost sehnat i vice sponzoru.
- Poradajici skupina ma sanci si odpocinout.
- Navic za dalsi rok si vlastne muzeme diktovat tvrdsi podminky vybaveni, protoze ucastnici maji cas se dostatecne vybavit ;-)

Je to dalsi moznost jak situaci vyresit. Treba v napoleonice je to celkem casty jev.
Wothan 26. červen 2007 14:36:57
A já teď pronesu hodně kacířskou myšlenku a budu za to dozajista pykat, ale - já rozumím tomu jaké kdo máte problémy s pozemkem apod. ale je nezbytně nutné, aby jste všichni pořádali bitvy? Já vím, je vaše právo to dělat a nikdo vám ho neupírá, ale nebylo by někdy dobré se nad tím zamyslet a říct si pár bodů jako: máme vhodný pozemek kde by se to dalo dělat pořádně? Nespotřebuje nám většinu výtěžku nájem pozemku tak že už nezbude na jiné věci (třeba ty kulisy apod.)? Máme dost lidí na to abychom dokázali zajistit kontrolu nad akcí? Máme jasnou vizi jak by to mělo vypadat a jsme schopní jí zajistit vlastníma silama? (často se na akci skupiny ani nepodílí všichni její členové).

Rozumějte mi dobře - ti rozumější z vás reagují na kritiku méně potrefeně a přiznávají chyby a často jde o chyby, které jsou za daných podmínek jen těžko řešitelné. Jenže o to právě jde - jít do toho i když víme že to nepůjde udělat pořádně?

Proč vlastně pořádáte akce? Pro prachy? No to možná leckoho napadlo, ale upřímně řečeno výtěžky komornějších akcí kterých jě většina obvykle pokryjí náklady a pokud něco zbude, je často diskutabilní zda to za tu námahu stojí. Jen opravdu málo akcí skýtá naději na větší "vejvar". U nás třeba se už něco vydělá po všech těch letech co to děláme a stačí to tak na pomalý rozvoj a výstavbu. Ostatní spíše doufají že jednou, časem, třeba...a po pár letech pochopí že je fajn, když akce neskončí v mínusu. Takže pro to to asi nebude, takže pro zábavu kamarádů? Hmm no budiž. Pro možnost udělat si konečně akci po svém? To by byl dost dobrý důvod, ale pak zase není moc důvod tolerovat věci které se nám jinde nelíbí, nemyslíte?

A teď k tomu co jsem chtěl - pokud vám nejde o podnikání, proč se pokoušíte ty akce často pořádat za každou cenu? Na nevyhovujícím pozemku (pokud není akce vázaná třeba na nějakou památku které se snaží pomoct apod.), s nedostatkem prostředků, lidských zdrojů nebo jasnou vizí co vlastně chcete? Proč se nespojíte s někým kdo řeší stejný problém, potažmo proč se takových skupin nespojí více a neřeší problém společně? Někdo sežene vhodný pozemek, někdo má větší šanci sehnat sponzory apod.

Čili myslím si že kdyby bylo bitev méně, na méně místech, ale udělané pečlivěji, s pomocí většího počtu lidí, peněz, na vhodnějších místech apod. bylo by to lepší. Ale je to prostě můj ničím nepodložený názor a třeba se mýlím. Ostatně není tu arbitr který by něco takového mohl nařídit - ten požadavek a snaha by stejně musel přijít od vás samotných.

Pokud chcete, klidně si nad tím zanadávejte, ale zkuste se nad tím trochu zamyslet než to odsunete do propadliště zavrženíhodných nebo škodlivých nesmyslů.
Ogrier 26. červen 2007 08:45:46
Brodan: Vlastne mas pravdu...
Broďan 26. červen 2007 07:09:43
Jiří z Holohlav(25. červen 2007 17:00:53) : Na Malešově bude velkotvrzař opevnění nad rybníkem zajišťovat, ale až za dost let, páč to chce hodně peněz a výsledek bude zřejmě hradba bez ochozu, aby nebyla narušena zažitá silueta stavby. Navíc ten špinavej rybník je údolní nádrž a břeh pod tvrzí nesmí být využit, neb je v ochranném pásmu vodního zdroje.
Tu kašírovanou barokní stavbu z Pultusku uvádím jako příklad. Nejedná se o pevnost, tam se bojovalo o polní opevnění před ní.
Z gotického období jsem nic podobného neviděl. Když má ta kulisa vypadat dobře je nesmírně drahá a tudíž pro naše účely nereálná. Proto jsem dal ten odkaz na reálné polní opevnění. Je to doloženo a není to zas tak náročné. Jelikož jde o tábor, není třeba vnitřní zástavba, ale umístí se tam stany. Taky není potřeba rekonstruovat celý obvod, ale pouze jednu stranu, nejlépe zalomenou a končící třeba ve stromech. Zemní práce není možný provádět kdekoliv a problémy s jejich povolením si dokážu představit. Nejlepší by bylo využít třeba polní cestu se škarpu nebo potok apod. Lokalita se hledá obtížně, ale určitě by to šlo. Pokud má ale obléhání vypadat dobře, tak to nemůže být narychlo stlučená ohrada z krajinek, jak někoho napadne, doplněná plachtama s namalovaným zdivem a tak. V divadle si takové kulisy mohou dovolit, ale venku to vypadá příšerně, zvláště, když se do krajinek pálí z děl a jsou naznačovány obléhací práce.
Nejjednodušším východiskem z poněkud svízelné situace "gotických" bitev, je jejich označení za pohádku z dávné historie. Pokud jde hlavně o zábavu, tak nemá smysl něco datovat.
Jestliže se však někdo rozhodne pro ukázku datované bitvy, tak si na sebe plete pořádnej bič a pokud to není ojebálista, pořádně se zapotí. A to i bez stavby kašírovaného opevnění. Začne ovšem studií pramenů a k vlastnímu uskutečnění bitvy se tak dostane třeba až po několika letech. Možná si bude muset v mezičase taky "vychovat" pár desítek bojovníků, protože postavit ze současných gotických šermířů dostatečně velké vojsko pro datovanou bitvu, je v podstatě nemožné.
Pyroh 26. červen 2007 05:01:28
Kdyby pozemky neexistovaly, tak C.V. nestojí.

A dobře - někde to nejde - pak je podle mého ale vhodnější nemít nic. Nic dojem nezkazí, narozdíl od některých "staveb".

Na druhou stranu, u některých "mečíkářských" bitev mi to moc nevadí, pokud to je opravdu spíš zábava, než rekonstrukce, a pokudmožno to v názvu má pohádka, či tak něco, tak mi to přijde docela hezké, i když to není dobové.
Magda 26. červen 2007 04:29:48
Ono třeba taky občas postavit pevnou stavbu na bojišti nejde. Ačkoli se tam bitva koná pravidelně, většinou se jedná o pronajatý pozemek. Dost často to bývá louka využívaná na seno nebo tak podobně, a málokterý zemědělec si nechá urpostřed louky vybudovat dřevěné tvrziště s pevnými základy. Navíc, jako majitel pozemku je pak zodpovědný za všechny stavby tam umístěné, za jejich bezpečnost, popř. zajištění proti "neoprávněnému použití". A s ohledem na současný stavební zákon, by to mohlo být i víc než jen složité, něco podobného vybudovat.

My děláme bitvu na obecním pozemku, který nám obec propůjčuje zdarma, ale podmínkou je, že pozemek musíme uvést do původního stavu. I kdybychom nakrásně chtěli, nedokážem udělat, byť i mělký, příkop tak, abychom neponičili pozemek. Proto asi taky u nás neexistuje žádná taková stavba.
Wothan 25. červen 2007 15:50:33
Já bych se osobně přimlouval za ta "lehká" polní opevnění o kterých tu mluvil Broďan - alespoň tam kde to jde udělat ten příkop, násep a nějaký polský plot, ježky apod. Navíc jako parádní kulisa pak můžou posloužit i samotné historické stany - ty budou (když se vykážou kopule a pseudohistorické stany) vždycky lepší než různé krajinko/papírové pokusy. Ačkoli třeba letos na Frýdlantě sice tábor měli ale stejně si tam neodpustili podobné hrůzy postavit. Tahle polní opevnění navíc mohou spolu se šikovným scénářem věrohodně vysvětlit i absenci jízdy tam kde by jinak být měla (a teď nemluvím o skutečných hist. bitvách a jejich rekonstrukcích - těm se obvykle snažíme třeba my spíše vyhýbat a dělat spíše smyšlené příběhy na pozadí skutečných hist. událostí...i když občas holt taky neodoláme :-) ).

Jinak ohledně naší palisády - její hlavní chyba je že je nedodělaná, což ale souvisí spíš s tím že nemáme k dispozici dub který tu neroste takže stavíme se smrku a ten se musí co pár let obměňovat. Se vším vyměněným dřevem by už byla skoro hotová. Kdysi se z jehličnanů stavěly podobné věci spíše výjimečně, když to jinak nešlo, máme stejný problém. Nicméně palisáda Curie bude zřejmě výhledově úplně odstraněna a nahrazena masivním polským plotem, který tomuto typu vysloveně "lehkého opevnění" či "ohrazení" bude odpovídat více. Není to pevnost a útok skutečné armády (proti té to nikdy stavěné nebylo) by trval asi tak polovinu času, který obvykle zabere naše bitva.
Jiří z Holohlav 25. červen 2007 15:00:53
Broďan(25. červen 2007 16:34:54) : Na Malešově jsem myslel spíš na ty hradby u rybníka,jestli by na ně dovolili sáhnout.
A kašírku hradu nebo městských hradeb do středověku někde v šupleti nemáš?Ti napoleonci jsou sice pěkní ,ale časově daleko,myslel jsem na inspiraci pro pořadatele.
Broďan 25. červen 2007 14:34:54
Na Malešově by to bohužel nešlo, je tam příliš málo místa, rušivé okolí a vlastní budova tvrze bude mít vždy exteriér sýpky. Památkáři bohužel nedovolí upravit její vzhled. Jsou tam ovšem dokonalé interiéry, nejlepší, co jsem kdy viděl.
Dřevěná kašírka, který se velmi blíží reálu byla právě loni na již zmíněném Pultusku:
www.poniatowski.org.pl...
www.poniatowski.org.pl...
Ale na to je potřeba opravdu slušná dotace.
Jiří z Holohlav 25. červen 2007 13:58:18
Broďan(25. červen 2007 15:20:48) : Ne,ne,nejsem nadšen,tady chybí to zubaté cimbuří,které umožnuje přelézt hradbu i v plátech.Je to jako na Hasištejně - tam je sice zedˇ kamenná, ale zarovnaná a přes to v plných plátech skoro přelízt nelze,jen se tak blbě překulit.
Ale tedˇ mě napadá,že by ten echtovní kousek zdi mohli dostavět na Malešově.
No,bylo by to krásné mít někde alesponˇ kus echtovní hradby a zkoušet si tam dobývací techniky.
No a jak by dle Tebe měla vypadat dřevěná kašírka,aby se blížila co nejvíc reálu.
Broďan 25. červen 2007 13:20:48
Jiří z Holohlav(25. červen 2007 14:24:43) : Tak to bys byl asi nadšenej z 5m vysokejch hradeb Fort Beaveru?
www.westerners.cz...
Ty jsou právě z těch nastavovanejch palisád a mají dokonce i jakési cimbuří. Co na tom, že tahle stavba vychází z podoby amerických pevností z doby indiánských válek a konstrukčně odpovídá skutečnosti (až na umístění)? Stačilo by obsadit opevnění šermíři a gotická bitva je na světě, co?
Ještě se zeptám, zda-li někdo nevíte, proč neexistuje i replika gotické tvrze či hradu v podobném stabilním provedení? Myslím, že by se využila vrchovatě.
Dovolím si opět upozornit, že středověké tvrze a hrady, byť v lehkém dřevěném provedení, měly zcela jinou konstrukci. Nemůžu ovšem za to, že to šermíři nechtějí slyšet a klidně polezou i na hradbu z maskovací sítě.
Jiří z Holohlav 25. červen 2007 12:32:33
Jo a ještě poznámka - bitvy jsou ještě dobovým skvostem pro komerčním vystoupením.Obávám se ,že ta shlédne mnohem víc diváků než bitvy.
Jiří z Holohlav 25. červen 2007 12:24:43
Kdyby mě nepřijala klasická SHŠ tak bych se k šermu vůbec nedostal a ani neměl šanci "objevit dobovost" a pustit se po její stezce.
A tu Královickou hradbu chráním urputně proto,že je to jedna z mála hradeb dost vysokých na to ,aby bylo možno smysluplně použít žebříky/ ty miluju/.Boj proti hradbě ze země mě skutečně prudí.
Jara(25. červen 2007 12:56:49) :
Z lidí,který to dneska dělaj špatně to bude za rok část dělat líp a kdyby platnéři a další nemněli dost zákazníků,tak by se taky třeba těžko pustili do extra kousků.Kdyby se nekopalo v každý Hornídolní ,tak taky nebudeme mít fotbalový špičky - stejně jako je nemá USA - prostě to tak je,smiř se tím.
Jara 25. červen 2007 10:56:49
Jiří z Holohlav(25. červen 2007 11:03:36) :
Vubec nechapu proc by mela byt "masa" neboli siroka "zakladna" tvorena lidma, kteri jsou naprosto nedobove vybaveni! Pokud budes chtit zacit v napoleonice a to, tak ze se jiz pridas ke stavajici jednotce, popripade si vytvoris vlastni, tak budes muset vytvorit stejne dobre vybaveni jako maji ostatni jinak proste nikam nepojedes, protoze te poradatel nepusti/nepozve. Navic ve stavajici skupine by te hnali svinskym krokem.
Podle me lidi, kteri to delaji spatne nejsou zadny jinym prinosem nez: "Jezisi koukni na to v cem si dovolil prijit...".
S kulisami je problem, ale jak jsem uz psal. Nekdy je lepsi mene nez vice... kdyz nemuzu udelat doborou kulisu tak radeji zadnou (tim nekritizuji Kralovickou tvrz, protoze jsem ji nemel mozno shlednout).
Melkel 25. červen 2007 10:21:23
Ogrier(25. červen 2007 12:04:34) : tím myslím současné lidstvo .-) Opravdu nechci označovat jakoukoliv skupinu v rámci šermířstva za držitele pravdy :-) A děkuji, hodně si mě pobavil.
A moc nechápu, proč je kolem prostého konstatování takový humbuk. Kulisa má splňovat stejná kriteria koukatelnosti jako kostým, a jestli je postavená z krajinek, nebo z ručně kovanou sekyrou narubaných klád je mi vcelku jedno - proto je to kulisa, že? A pokud v bitvě pobíhá 50 výborných maníků a 50 keckařů, nelze ji označit za historickou. Jeden keckař proklouzne snad vždy (a je samozřejmě vidět na většině fotek, protože se toulá u diváků), aby byla bitva koukatelná, musí být výborných maníků převaha.
Ogrier 25. červen 2007 10:04:34
Melkel: Pan Jiri z Holohlav vybral kus vety, ale stejne tak se tady v debate vybiraji jen ty nejhorsi predstavitele sermirstvi. Rozciluje me, jak se hodi vsochni "sermiri" do jedne skatule podle toho nejhure vybaveneho. Jasne ze opevneni v Kralovicich neni to nejmegasuprrealistictejsi, ale to se snad ani neda cekat, jelikoz je to jen kulisa. Tahle veta mi prijde vystihuji postoje hodne lidi: "Koukatelností rozumím vzhled odpovídající našim poznatkům o době, kterou tvrdí, že ztvárňuje." Tim "nasim" myslis koho?
Broďan 25. červen 2007 09:57:24
Jiří z Holohlav(25. červen 2007 11:03:36) : Teda Jirko, teď jsi mne dostal, netušil jsem, že jsi takovej extrémista. Přiznávám, že mám plnou hubu plomb a dva umělý zuby, dále moderně spravovanej kotník, jezdím autem a zrovna teď sedím u PC a vůbec se chovám dost nedobově. A už si ani nevzpomínám, kdy jsem se naposledy utíral travou.
Ale na tom "nemoderním" prachu se pracuje, jeden známý je takovej alchymista. Zatím se musím spokojit s neověřenou informací, že středověký prach byl asi 3x méně výkonný, než Vesuvit LC.
Melkel 25. červen 2007 09:51:33
Jiří z Holohlav(25. červen 2007 11:03:36) : ano, a existuje ochotnické divadlo.... jelikož ale evidentně neumíš číst, nevím, jestli má cenu psát něco dál...... Ale zkusím to, předem ale upozorňuji, že bys měl číst celé věty a nevybírat si jen to, co tě hned praští přes nos. Protože celá věta o plaveckých závodech (a bylo to pouhé přirovnání) zněla poněkud jinak, že?
Každopádně, minimum, které by měl každý, kdo se chce označovat za historického šermíře splňovat, je koukatelnost - jak na výstroj a výzbroj, tak na způsob boje. Koukatelností rozumím vzhled odpovídající našim poznatkům o době, kterou tvrdí, že ztvárňuje. Přičemž "gotika" není doba, "románec" taky ne. Pokud toto nesplňuje, ať neleze před diváky, toť vše.
A Královice nehodnotím, protože tomu prd rozumím, pokud ale Broďan, který většinou píše věci, které mají hlavu a patu, píše, že opevnění stojí za prd a není gotické ani vzdáleně, jsem nakloněn mu věřit.
A zcela na závěr - pokud tvrdíš, že bez masové základny je nemožné dosáhnout vrcholné úrovně, musíš si definovat "masu" a "vrchol", to zaprvé, a za druhé se domnívám, že v tuto chvíli slouží "masa", tedy běžný okapošermíř, maximálně jako nasírací faktor, od kterého se vrchol (KVH, pokusy o LH) snaží vší silou oddělit. Pozitiva nevidět.
Jiří z Holohlav 25. červen 2007 09:03:36
Melkel(25. červen 2007 09:33:03) : Sám ses chytil - jasně ,že jsou plavecké soutěže začátečníků v rámci oddílů a spousta dalších ,postupně vyšších a vyšších soutěží.
Bez masové základny lze dosáhnout skutečných vrcholů jen zřídka a už vůbec ne tam ,kde Ti diváci pomáhají financovat Tvé hobby.
Královice mají snad nejlepší kulisu gotického opevnění jakou jsem viděl.
Na C.V. má palisáda taky své chybky,ale nikdo jí nekritizuje,protože se ví ,že se to jednou podaří vylepšit a že to bude hrozná práce a spousta peněz.Tak tolik nesol ty ,kteří Tě následují i když se značným odstupem.
Formulace co není LH ,to je fantasy je sice pravdivá ,ale moc k postupu nepomáhá.Jak známo skutečné LH není a i Brodˇan má nejspíš zubní plomby ,tupou zbranˇ a moderní prach.
Myslím,že je třeba akce hodnotit vzhledem k jejich vlastnímu vývoji - lepší se či stagnují.
A ještě s tím plaváním - i členům plavedkých oddílů se říka plavci ,bez ohledu na jejich výkony.
Tuším se hovořívá o rekonstrukci bitvy u Slavkova - jakápak rekonstrukce - vždytˇnestřílej ostrejma?!?
Pyroh 25. červen 2007 08:46:24
Ogrier: Tak tak, Melkel to napsal velmi dobře. Ještě bych dodal, že je to o to horší, že to je pro začínající, protože se takto blbnou od začátků. Je to jako s keramikou - po vypálení už se s ní hýbe blbě, proto je třeba ji před pálením dobře vytvarovat. No a když se od začátku učí věci ojebávat, některé věci příliš odkládat atd., budou z nich další mamlasové.

A nikdo nebrání bitvám s jinou úrovní, než historickou. Ale pak by se měly jmenovat např. pseudohistorické, či ty extrémnější, fantasy.
Melkel 25. červen 2007 07:33:03
Ogrier(25. červen 2007 07:09:53) : a proč by měl být "prostor pro ty, kteří začínají"? Máš snad v závodech v plavání prostor pro nováčky, kde se jen plazí v brouzdališti? Je v divadle speciální jeviště pro začínající herce, kde jsou k nim diváci shovívaví a kritici laskavě píší "on teprve začíná, nevadí, že zapomíná text a neumí hrát"? Pokud chce někdo začít, má k dispozici hromadu informací, hromadu řemeslníků a hromadu času. Není tudíž omluva pro to, že někdo zprasí historii, nazývá se hrdě "historickým šermířem", pobíhá v děsivě poskládaných hadrech a kusech plechu bouchaných na schodech kladivem a ojetých signovačkou a blbne hlavy další generaci diváků.
Ogrier 25. červen 2007 05:09:53
Wothan: Me jde jen o to, ze mi fakt neprijde trefne nazvat Kralovice fantasy bitvou. Jak rikam, ja jsem rad, ze jsou lidi jako jsi ty, jelikoz si myslim, ze ostatni to nuti se poradne vybavit, ale sam vis jak je to narocne, proto tu musi byt nejaky prostor pro lidi, kteri zacinaji a nebo treba ani nechteji byt na takove urovni jako treba ty, ale casem zjisti, ze se tomu budou muset chte nechte priblizovat.
Magda 25. červen 2007 04:38:41
hawkwind(24. červen 2007 23:55:47) : Nejde o hollywoodský blábol, jde o to, co se naše děti ve škole skutečně učí. Zkus si někde vypůjčit učebnice dějepisu pro základní školy. Myslím, že bys občas docela zíral.

Například já jsem základní školu ukončila s dokonalými znalostmi starověkého Říma, znala jsem nazpaměť všechny egyptské faraony, ale moje znalosti končily u první světové války, protože bohužel jsme se dál nedostali. Středověk skoro jako když neexistuje, přeskakovali jsme jednotlivá témata jak jen to šlo, s odůvodněním "to je zbytečné".

Na střední jsme si dělali výpisky z výpisků. Za jeden rok jsme zvládli dějepis od brontosarů po normalizaci. To taky asi není zrovna nejlepší.

A teď si na mém příkladu zkus představit, kolik šermířů prošlo stejným vzděláním, kolik z nich si neuvědomuje tuhle nedostatečnost a kolik si to uvědomuje.
hawkwind 24. červen 2007 22:00:56
Brodan
- víš co je nejzajímavější - člověk který se zabývá skutečně LH, nebo rekonstrukcí v archeologi, což má k sobě blíž než "LH" k šermu má na sobě obvykle špinavý montérky nebo džíny. Ono dobrat se skrze pokus a omyl k použití byt´jen autentického receptu na barvu, nebo lepidlo, nebo se naučit řemeslo, aby ho jeden mohl předvádět jsou stovky a tisíce hodin práce, které nikde nejsou vidět a jeden je většinou stráví na dílně, staveništi, nebo kuchyni, podle každého gusta.
To ovšem spousta lidí nedokáže pochopit a proto máme my takový problémy.

J.
hawkwind 24. červen 2007 21:55:47
Já nechápu ten argument "lidi, kteří neumí ani zacházet mečem a štítem si pořizují tyčovky" - to prozrazuje opravdu demeci jedince, který něco takového napíše.
Sudličník neměl ani postavení, příležitost, ani zájem se zabývat něčím jako mečem a štítem, nota bene v době, kdy byl pěší boj mečem a štítem zastaralý!
Co se týče "dostání na tělo" ten argument hodně bledne v okamžiku kdy se skutečně bojuje jak se má - totiž toho člověka, který zázrakem proleze do prostoru kde ho nemůžete uzemnit vy (tedy kde je vaše násada, propíchne ho v praxi někdo z druhé řady - jehož sudlice právě vyplnuje ten hluchý prostor.
A něco jako "ty těžký když se dostanou na tělo" - pěší těžkooděnec je v tomto případě vyzbrojen právě tyčovou zbraní - sudlice, "poleaxe" a různá kladívka apod. Pěší těžkooděnec hrdině se vrhající na formaci sudlic s jedneapůlkou v ruce a výkřikem "mor ho!" je prostě výplod choré mysli.

Další argument je, že je potřeba dělat to podle představy jakou mají diváci. No abysme jim náhodou ten hollywoodský blábol neponičili!
Divák se rád nechá vzdělat - je jenom na nás abysme si je vychovali.

J.
Broďan 24. červen 2007 21:37:04
Jara(24. červen 2007 23:19:16) : Cit.: Proc to, ale u nas jde delat a v gotice ne, tak to jsem jeste nepochopil....

Je to tím, že to právě gotika odnesla za všechny ostatní období. Někdy tak v 60.-tých letech vymyslelo pár šikulů, že budou šermovat meči. A jelikož věděli o historii málo (a mysleli si, že ostatní nevědí nic), zjednodušili si to takto: gotika=šerm mečem. Jinak se jim zdálo, že tohle období je tak vzdálený a tak mlhavý, že se dá ošulit jakkoliv. Stačily holínky s kůžičkama, užší kalhoty a košile, příp. kápě. Pak už jen svařence ve tvaru meče, kus plechu jako štít a aby to bylo jó pěkný, tak si na ten štít namalovali třeba českýho lva nebo spíš něco jednoduššího. Potom přibyly podomácku vyrobený "zbroje", opravdová hrůza. Všechno se sice potom trochu zlepšilo, ale špatný pohled na gotiku zůstal.
A na tento styl navazuje spousta tzv. SHŠ.
Pokud to někdo chce dělat pořádně, dostává se do konfliktu s masou šermířů, kterým tento pohádkový styl vyhovuje. Noční můrou spousty šermířů je zřejmě zkratka LH (livinghistory), neboť smrdí spoustou vědomostí a mravenčí práce, přesných rekonstrukcí a taky vysvětluje, proč je počínání šermířů leckdy absurdní.
Současný stav "gotiky" bohužel připomíná stokrát překopaný smetiště, který by bylo nejlepší zahrnout buldozerem a začít nanovo.
Jara 24. červen 2007 21:19:16
Broďan(24. červen 2007 20:34:49) :
Pokusim se objasnit par veci z napoleoniky.
Kvalita "osad" se ted resi hodne i u nas. Treba ty kulisy na Pultusku byly jen z jedne strany (ja zde nebyl tak nemuzu potvrdit), ale jejich vzhled byl velice dobry. Ale je pravda, ze dobre kulisy mohou ukazku velice zkraslit, ale spatne s temi je to mnohem horsi, kdyz jsou jen pro smich, tak to jeste jde.
Je pravda, ze i u nas se muzes setkat se sedlou jizdou (s lidma co nemaji kone). My s klukama jim rikame "motorkari" ( jako kluci co nosi bundu na motorku , ale zadnou nemaji). Je ale obrovsky tlak takove lidi vystrnadit. Zatim jsem se nesetkal v zadnem jinem obdobi s tak kvalitni jizdou jako je u nas.

Nesouhlasim s tim, ze by u nas byla jen jedna bitva (napr. u nas letni Slavkov, zimni Slavkov, Uhrice, aj., pak se mnoho akci porada v zahranici).

Ale presne jak rika Brodan, ze by nekdo u nas behal v monterkach (prestoze by mohli byt uniforme podobne) to si asi ani nedokazu predstavit.

Proc to, ale u nas jde delat a v gotice ne, tak to jsem jeste nepochopil....
Broďan 24. červen 2007 21:17:22
Ogrier(24. červen 2007 22:58:09) : Proč skřítek? Zdá se, že jsi nedočetl tu definici na wiki do konce. Mne to přijde trefný. Ti skřítkové se týkají jednoho výkladu, ale pro ČR je tam tohle:
"V ČR se pojem vžil spíše v užším významu toho slova, jako dílo jehož děj se odehrává v imaginárním světě, minulosti, popř. čerpá z bájí a mýtů. Tento druh fantasy se také označuje heslem Sword & Sorcery, tedy meč a magie."
V případě většiny bitev se přece jedná o minulost a zároveň o imaginární svět. Protože je vymyšlený a nevychází z historických faktů. ... ale je to trochu přitažený za vlasy, to uznávám.
Wothan 24. červen 2007 21:15:05
Ogrier: máš zapotřebí schazovat všechny své argumenty takvou pitomostí jako je ta poznámka o "bramborách"? Pamatuji tupce co argumentovali mechem na utírání zadnic, když jsme se snažili šít oděv ze lnu a vlny místo oblíbeného dyftýnu. Vyznívá mi to tak trochu podobně, promiň. Ale buď je tu snaha přiblížit se historii co to půjde a výsledkem tu pak bývá ta "koukatelnost". Jenže s tím se pojí i odpovídající výstroj a výzbroj účinkujících, zvolená taktika, kulisy apod. A omezujícím limitem tu pak je do jisté míry spíše bezpečnost, než ochota lidí podřídit se. A nebo je to tomu vzdálené - a důvody mohou být různé - záměr pořadatele, příliš velká tolerance co se rozsahu datace týče apod. - a pak se to spíš blíží tomu fantasy. Za posledních cca 10 let jsem viděl opravdu hodně bitev a jen málo z těch které jsem viděl a byly situovány do gotiky by se blížilo historii (a pro jistotu říkám že jsem Královice neviděl a tedy nesoudím). Spíše se to většinou blížilo klasické představě šermíře o tom jak má vypadat bitva hist. šermu - kdy se využije obvyklé vybavení a zařídí se to tak aby si všichni dobře cinkli. Velice pak o to víc oceňuji jakoukoli snahu vykašlat se na ty debilní alibistické argumenty typu "my to tolik nehrotíme" a utahovat šrouby - někde rychleji, někde pomaleji. Nejvíc si ale cením lidí kteří se nebojí a hned u prvních akcí se pokouší realizovat své představy s vysokou laťkou - tj. nezačínají u "klasiky" (vymezení středověk) z obavy že přijede málo lidí ale spokojí se s komorní akcí s tím že se to časem rozroste. To je ale spíše o přístupu a motivaci té které skupiny. Tak jako tak bych ale nikdy nikomu neřekl že to příliš přehání - zatím jsem na nikoho takového stran pořadatelů akcí nenarazil, spíše naopak.

A ohledně fantasy - mám pocit že slovo "fantasy" je pro většinu šermířů něco jako muleta pro býka. Možná právě pro to že si často nechtějí přiznat že to co dělají je spíš fantasy než historie. Dá se říct že jakmile se vzdaluje akce (nebo i pojetí, výstroj a výzbroj jednotlivce) historii, blíží se fantasy. Fantasy nutně neznamená že musíte mít zbroj s hromadou rohů nebo keckařský ohoz a meč z hokejky. Je to často cosi jako alternace k historii. Pamatuji si i slušné akce s pojetím scénáře ála pohádka nebo fantasy a upřímně řečeno někdy to bylo takhle lepší než akce co se historicky pouze tvářily. Třeba staré Války Chymér nepovažuji za špatné akce a to bylo fantasy vysloveně hrubého zrna.
Broďan 24. červen 2007 21:06:58
Ogrier(24. červen 2007 22:29:07) : Ano, tak to je. Špatná teorie musí být základem i špatné praxe.
Ten pojem "fantasy" nemůže sedět na všechny bitvy, to není třeba brát tragicky. Správné označení některých by bylo "historicky nesprávné", "vymyšlené", "diletantské" ... já nevím, jak bych to jinak nazval. A tímto pojmenováním prostě někoho musím naštvat, ale k čemu by potom bylo takovýhle fórum? Snažím se svoje názory něčím podložit, což se někdy podaří a někdy ne. Některé bitvy jsou lepší, obecně jsou však základy těchto akcí velmi vratké, neboť mívají jen velmi slabou oporu v historii.
A ještě k těm bramborám a kouření. My si na to dáváme bacha, někdy jsou však ty dobový pokrmy dosti nechutný. Z takovej těch blivajzů snesu tak akorát hrachovou kaši s medem, bylinkový pomazánky a pak už jen maso. Škoda, že i to maso dělaj naše dobový kuchařky někdy na sladko. Takhle jsme hodovali na sv. Martina, tam naštěstí bylo 30 kg husí, takže se dalo normálně nasytit:
www.strelci.webzdarma.cz...
Akorát některý fifleny ohrnovaly nosy nad hygienickým zařízením přímo v hodovní síni:
www.strelci.webzdarma.cz...
... no, stejně to byla nadsázka.
Ogrier 24. červen 2007 20:58:09
Dobre panove chytraci, ja jsem odedneska skritek sermir a na vas znalce budu pohlizet smerem vzhuru...
Ono totiz pokud nekdo neco porada, tak vidi i tu druhou stranu, ale to samzrejme je dementni argument.
A co se tyce Kralovic, tak proste nesouhlasim stim, ze to byla fantasy. Sice tam bylo vedro jako v pekle, ale certi s vidlema honici nasrane trpasliky tam proste nebyli. Ja jsem rad za to, ze se nejaka LH dela, protoze to nastavuje latku, kterou jenutno preskocit, ale chapu, ze jsou lidi, ktery napred musi trenovat, aby ji preskocili. Ale to proste nekteri lide nechteji slyset. Furt je to o tom, ze jedu tam, kam mi moje vybaveni dovoli.
Kubák 24. červen 2007 20:51:55
Pyroh(24. červen 2007 22:39:09) : Jó, kdyby o sto let...
Pyroh 24. červen 2007 20:39:09
Ogrier: Ad to "kolik bitev pořádáš" - zajímavé, asi si začnu dělat čárky, tento naprosto dementní rádobyargument začíná být skutečně častý :-)

Snažíš se k něčemu konstruktivnímu dostat, nebo ti jde o pohlazení ega? Přece je jasné, že rekonstrukce i s mrtvolami nebude. Jde o míru, pokud někdo má v bitvě z nějakého roku výbavu o sto let jinde, je to trošku divný?

Ad psaní, aby to lidi nesralo...většinou se lidi naserou sami, než že by to bylo primárně vnější, řekl bych :-) A je rozdíl mezi nasíráním pravdou, a nasíráním tupostí, například.

Taky bych nesouhlasil, že některé bitvy jsou vyloženě "fantasy", to ano...ale historické teda taky ne.

Mimoto, proč je ukazování spojů Královic a fantasy mimo téma?
Ogrier 24. červen 2007 20:29:07
Jane, v tom pripade my vysvetli jak se da spojovat fantasy a Kralovice? Ale to jsme uz zase mimo tema diskuze.
Brodane, teorie a praxe, tam se to proste bije!
Asi bychom si temer vsichni meli rikat pohadkovi nebo fantasy sermiri. Ale pockejte az vas uvidim, jak jite brambory nebo treba kourite tabak ;o)
Broďan 24. červen 2007 20:05:29
Ogrier(24. červen 2007 21:24:03) : No, jo, no ...hmm. Každej je ňákej.
Jan z Siecina 24. červen 2007 19:57:42
Ogrier(24. červen 2007 21:24:03) : Teď sis naběhl, přesně podle toho textu na Wikipedii mi tam sedí ten českej historickej šerm.

Mimochodem, to slovo fantasie (-:fantasy) pochází z latinského phantasia, což znamená zjevení, přelud, a nebo také strašidlo. A strašidel je v ČŠ opravdu hodně.
Ogrier 24. červen 2007 19:24:03
Broďan: Ty delas co? Jakou bitvu poradas? Jakym stylem ji delas? Ja jsem se osobne jeste nesetkal s tim, ze bych byl na REKONSTRUKCI nejake bitvy. Ano muzeme delat akce co nejrealneji, ale aby se pak nezacal stavat pravidlem dav zranenych... Pristup lidi jako ses ty se mi opravdu nelibi. Zkus psat tak, aby to lidi nesralo a radsi si z toho neco vzali... jen pro predstavu, abys vedel, co znamena slovo fantasy cs.wikipedia.org... A jen tak mimochodem ses mimo tema diskuze
Broďan 24. červen 2007 18:34:49
Pruser(24. červen 2007 13:19:20) : Jasně, ta zmínka o alkoholu byla obecná a vycházela z mých zkušeností. Pokud si to před bitvou pořadatel ohlídá, je to výrazné plus ve prospěch bezpečnosti akce.
Kulisy, to je velký problém. Když se vytvoří špatná kulisa bez znalostí dobových staveb, tak navodí klamnou atmosféru. Gotických bitev je u nás několik do víkendu, jsou si hodně podobné a úroveň odpovídá členské základně. Zpravidla se děj točí kolem nějaké tvrze či hrádku, pořadatel ale nemá dost peněz, aby postavil něco pořádného.
V jiných obdobích je třeba jen jedna bitva do roka (když pominu průběžná soustředění) a taky se na větší projekty zřejmě daří získávat dotace a granty. Jak je vidět třeba na loňském Pultusku: www.militarni.pl...
Nebo se buduje stabilní stavba, jako je Curia Vitkov a už jen existence opravdového opevnění umožňuje pořádání akcí zcela jiné úrovně, než v "gotice".
Pro gotické bitvy vidím cestu ve stavbě polního opevnění, tj. opěvněného tábora, resp. jeho části. Sice je to taky dost náročné a mj. to obnáší i určité zemní práce, ale se stavbou přijatelné tvrze se to přeci jen srovnávat nedá. Jednu studii o táboře katolického vojska z doby husitských válek jsem dal sem:
www.brodabohemicalis.wz.cz...
Rekonstrukci valu s polským plotem, předsunutým příkopem a šikmými kůly před ním, lze provést s přijatelnými investicemi. Odpadá zde stavba roubené hradby nebo palisády. Ten příkop je sice problém, ale není příliš rozměrný a rozhodně se nedá srovnávat s mnohem masivnější fortifikací stabilních staveb.
Bitvy lze ale pořádat i úplně bez opevnění, většinou zde ale chybí znalosti dobového vojenství, přijatelně vybavení účastníci a vůle oddělit šerm od dobového způsobu vedení války.
V případě gotiky by "méně" určitě znamenalo "více", ale ono skutečně platí, že se dnes už nechodí na vandry do lesa, ale místo toho se jezdí na nereálné a nevěrohodné, tj. fantasy, bitvy. Je to proto, že ta laťka je opravdu nízko, respektive, že kromě mnoha vylevněných a nenáročných pseudobitev se tady pro gotické období vlastně nic pořádného na úrovni rekonstrukcí nedělá. Napoleonika, tereziánská doba, prusko-rakouská válka apod. evidentně takové problémy nemají. Tam buzňáče, kanady, opěšalý kyrysníky v pseudozbrojích, střelce bez mušket mávající poboční šavlí asi neznají.
Škoda, že tady jsou tendence pouze zlepšovat to, co se o moc zlepšit nedá. Třeba když tady napíšu, že šermíř nemá na bojišti co dělat, tak je hned dost lidí nasr.nejch. Přitom když u nás před pár desítkama let začal historický šerm, tak někdo vymyslel, že se právě v gotice převážně šermovalo mečem a tudíž není špatný vyštrachat těch pár fechtbuchů a všechno gotický postavit na šermu. Že je to blbost se dnes obtížně vysvětluje.
Přitom je naprosto jasné, že v pozdní gotice měl meč opravdu pouze roli poboční zbraně, protože jezdectvo mělo za hlavní zbraň kopí a pěchota střelnou či palnou zbraň nebo tyčovku. V novověku byl palaš či šavle pro některé jezdecké jednotky základní zbraní (kyrysníci, husaři) a pistole až druhotnou (vzhledem k nízké účinnosti), přesto se nesetkáváme v rekonstrukcích bitev z tohoto období s pobíhajícími opěšalými jezdci, ale se skutečnými jezdci na koních. Tyhle bitvy mají taky svoje nedostatky, ale rozhodně je není možné označit jako "fantasy".

Pruser 24. červen 2007 11:19:20
Broďan: S tvou kritikou souhlasím a domnívám se, že jak členové SHSŠ Fortuna tak i ostatní účinkující v královické bitvě mají na své výzbroji a výstroji mnoho nedostatků. Jako prořadatelé akce se snažíme rok od roku utahovat šrouby.... loni jseště na Královicích pobíhali lidé v pexesech a normankách. Pokud bychom ale udělali z roku na rok "revoluci" a nařídili kasickou "wothanburgskou" koukatelnost tak se na nás 90% stálých účinkujících vybodne. Navíc mám obavu, že i někteří členové Fortuny by nebyli schopni této mety během jednoho roku dosáhnout. Letos jsme začali tím že jsme zakázali: nedobovou obuv, elasťáky, pexesa, normanky, pérovky atd... Příští rok opět o level přitvrdíme. Musím s tebou však polemizovat ohledně kulis a alkoholu. Kulisy slouží pro navození dobové atmosféry, jsou zpravidla největší položkou v rozpočtu akce a neznám bitvu (mimo těch pořádaných ve skanzenech), kde by měli dobovou kůlovou palisádu, jako je např. na Wothanburgu nebo v Chotěbuzi. Co se týče alkkoholu ten si na našich akcích přísně hlídáme a v bitvě nebyl jediný účastník pod vlivem. Poslední věc ke které jsem se chtěl vyjádřit je můj naražený loket. Toto zranění se odehrálo mimo bitvu v táboře při testování nové prošívky. S akcí to nijak nesouvisí jedná se čistě o soukromou iniciativu Jana ze Siecina a mé maličkosti. Prosím všechny kdo u toho nebyli a koho se to netýká aby se pozdrželi komentářů.
Broďan 22. červen 2007 20:25:42
Jiří z Holohlav(22. červen 2007 22:09:04) : Cit.: "Na Sigiho doporučení jsem si přečetl Čorneje a ten dost ty všemožné staré zprávy zpochybnuje - tedy získal jsem až pocit,že velmi mnohé mají úroven a vypovídací hodnotu AHA".

Jo, Čornej je dobrej. Dle mne nejlepší husitolog, škoda, že trochu víc nedělá do vojenství. Pokud máš na mysli "Tajemství kronik", tak to je velmi dobrá kniha. Vypovídající hodnotu kronik opravdu nelze přeceňovat.
Při kombinaci více pramenů si ale zpravidla lze přibližný obrázek vytvořit.
Broďan 22. červen 2007 20:13:43
hora z ocelovic(22. červen 2007 18:44:37) : To já nevím, kde beru tu drzost, prostě to je ve mne. Jsem jízlivej hajzl. Ale jelikož jsem během své šermířské kariéry navštívil několik desítek klasických gotických bitev typu Rosice, Libušín, Libštejn, Litomyšl, Ústí nL apod. tak prostě vím, že to neodpovídá asi tak z 90% historickým skutečnostem a tak to nazývám fantasy. Taky se už hodně let zabývám historií vojenství, vývojem opevnění, zbraněmi, zbrojemi, někdy dokonce i LH-rekonstrukcemi apod. a faktem je, že už to je snad i možný nazvat úchylkou.
Skoro každá šermířská bitva má scénář, který někdy bohužel vychází z historických skutečností a bývá i datován. A tak mám i tu drzost nazvat takovouto činnost znásilňováním historie a záměrnou demagogií.
Možná jsi abstinent takže tu zmínku o promilích nemusíš vztahovat na sebe. Realita je ale taková, že na všech takovýchto akcích se celkem nevázaně chlastá, zatímco nácvikům už taková důležitost přikládána není.
Dále jsem kritizoval přítomnost pěšího šermíře vyzbrojeného pouze mečem na bojišti. Pokud nezastává funkci velitele, je to hovadina. Meč byl v pozdní gotice z vojenského hlediska zbraní již velmi nepodstatnou a plnil roli poboční zbraně, na kterou v bitvách často ani nedošlo, neb v případě rozbití šiku docházelo častěji k útěku, než k boji muže proti muži. Sesedlé jezdce řešit nebudu, to byla výjimka a není mi známo, že by i na zemi nepoužívali svou hlavní zbraň - kopí.
Úloha pozdně got. meče byla větší mimo bojiště, při šarvátkách, soubojích, jako sportovní zbraň do šermíren, dále při drancování, terorizování civilního obyvatelstva při přesunech. Prostě něco jako dneska pistole. V RS byla jeho role pochopitelně větší.
Na Královicích jsem nebyl, přesto vysvětlím na pár fotkách, proč je to dle mého názoru fantasy. Budeš si myslet, že reju, ale nemám to v úmyslu.
1) www.kralupy.cz...
www.kralupy.cz...
Takovéto opevnění neodpovídá středověké předloze v ničem a nejblíže má k nastavovaným palisádám severoamerických pevností. Palisády se nestavěly z krajinek a není u nich doloženo ozubení typu cimbuří, i když určité domněnky existují. Počínání útočníků je absurdní, na čepel kopí či sudlice by nikdo na opevnění nečekal a navíc byly hradby vyšší a obvyklý byl předsunutý příkop a val, který zabraňoval přilnutí nepřítele k hradbám.
2) www.kralupy.cz...
www.kralupy.cz...
www.kralupy.cz...
Zbraně, zbroje, plechové štíty, sem tam šalíř, sesedlí jezdci? Proč bojují meči, kde mají kopí, jejich zbroje jsou vesměs vůči mečům odolné. Provedení řešit nebudu, ale na první pohled jde o klasickou klempířinu, nikoliv o platneřinu. Kombinace zbrojí
3) www.kralupy.cz...
Lučištníci v r. 1425 ve Slaném? V té době se ve středoevropské výzbroji již luk neobjevoval. Co kuše, ručnice?
4) www.kralupy.cz...
Jaké předloze odpovídá tohle dělo? Domnívám se, že žádné.

Toť asi vše. Snad nemusím dále odůvodňovat svůj názor, proč mi i tahle bitva přijde jako fantasy? Je to subjektivní názor, ale chápu, že trochu ješitnějšího člověka to může naštvat. Nicméně i nám se dostává kritiky vrchovatě, vždycky nás to ale posune o něco dopředu.
Jiří z Holohlav 22. červen 2007 20:09:04
Tedy pane Horo,řekl bych,že pokud se dostali těžcí tyčím na tělo,tak tyče utíkaly,až se za nima prášilo.Páni s tyčí neberou v úvahu,že logicky jasný a pro meč poměrně dostupný terč jsou jejich ruce.Možná proto,že je přes ně nikdo netluče propadají takovému optimismu co se jejich bojové nadřazenosti týče.

Broďan(22. červen 2007 10:19:00) : Na Sigiho doporučení jsem si přečetl Čorneje a ten dost ty všemožné staré zprávy zpochybnuje - tedy získal jsem až pocit,že velmi mnohé mají úroven a vypovídací hodnotu AHA.
hora z ocelovic 22. červen 2007 16:44:37
Broďan(21. červen 2007 12:20:18) : Ahoj.Nevím,kde bereš tu drzost psát,že akce pořádané SHŠ jsou fantasy.Na Královicích jsi nebyl tak se drž hezky zpět ve svém úsudku.Akce má reálný základ ve vypálení tvrze a části vesnice v roce 1425 při šarvátce husitského polního houfu a katolického oddílu.Toto je zaznamenáno v kronikách muzea ve Slaném.Kostýmy a zbroje na této akci mají k fantasy také daleko.
A to,že členové ShŠ bojují se 4.promile v krvi mne jako abstinenta přímo uráží.
Píšeš,že člověk s mečem nemá v bitvě co dělat.A když se bojující s tyčovkami dostaly v bitvě ,,tělo na tělo´´dělali podle tebe co?Kopali se,boxovali.nebo tasili meče,tesáky,sekery a další krátké zbraně?
Pavel Hora
hora z ocelovic 22. červen 2007 14:51:36
příspěvek byl smazán użivatelem hora z ocelovic 22. červen 2007 18:22:21
Magda 22. červen 2007 13:15:28
Jara(22. červen 2007 08:06:17) : Promiň, trochu jsem se zamotala v napoleonice a třicítce.


Broďan(22. červen 2007 09:20:28) : Jo přesně to jsem v podstatě napsala, protože jsem jen holka, kterou nezajímá ve své podstatě válečnictví. Spíš jsem to vzala ze strany "neznalého diváka", který to takhle vidí a má většinou tyhle povrchní znalosti. Stejně jako já. :-)
Broďan 22. červen 2007 08:19:00
Ono se zdá, že všude cpu západoevropskou taktiku, která se u nás ujala poměrně pozdě, ale jelikož není možné zrekonstruovat těžkou či lehkou jízdu ani vozovou hradbu, tak v podstatě nic jiného nezbývá. Resp. zbývalo by, kdyby se např. z husitských válek "rekonstruovaly" i jiné bitvy, než které nám předkládá běžná literatura. Ono se moc neřeší, že husiti často bojovali mimo vozovou hradbu buď v šicích nebo za využití terénních podmínek či opevněných míst, např. kostelů. A taky, že jejich vítězství jsou často zveličována, ačkoliv se mnohokrát jednalo o šarvátky mezi několika desítkami či stovkami bojovníků. No a, že byli taky občas poraženi (např. 1421 u Petrovic od slezského knížete Konráda IV. Kantnera).
Pokud se podíváme na obrazy z bojišť 15. stol., zvláště s důrazem na pěchotu, zjistíme, že výzbroj, výstroj i chování bojovníků jsou zcela jiné, než je dnes uvažováno na šermířských bitvách. Obrazy byly často malovány s časovým odstupem a ne očitými svědky, ale leckdy známe i popisy průběhu bitev. Proč tedy nevycházet raději z tohoto, než vařit z vody?
de.wikipedia.org...
upload.wikimedia.org...
houfy.webzdarma.cz...
de.wikipedia.org...
Broďan 22. červen 2007 07:20:28
Magda(22. červen 2007 06:26:52) : No, tak jsi tady jinými slovy napsala, že o gotickém a raně barokním válečnictví nevíš nic a na to nic se v podstatě ani nedá reagovat.
Nemyslím to nijak zle, ale písemně to může vyznít všelijak.
Pokud by tě zajímalo něco o výzbroji a struktuře českého vojska z konce 14. stol., tak tady máš jednu studii o zemské hotovosti, aby sis nemyslela, že se v celé gotice (v oněch třech stoletích) brali lidi "z polí":
www.brodabohemicalis.wz.cz...

A ohledně pohledu na válečnictví v 15. stol. opět odkazuji na můj článek, kterej mi zatím nikdo dostatečně neomlátil o hlavu, takže si myslím, že v něm moc nesmyslů nebude:
livinghistory.cz...

... a branná povinnost za třicetileté války? Tak to musíš ještě cca 100 let přidat. V třicetiletý válce to bylo všude samej žoldák.
Něco o historii branné povinnosti je zde, ale do toho moc nedělám:
www.kcprymarov.estranky.cz...

Jara 22. červen 2007 06:06:17
Magda(22. červen 2007 06:26:52) :
Jej, takhle si tady nabehnout. Skoro se mi zda, ze nektere diskuze ti naprosto utekly (vcetne znalosti). Navic nejsem stejneho nazoru, ze by volne pobihajici jednotky meli vetsi uspech u divaku nez dobre secvicene formace (tohle velice zalezi na scenari, secviceni, aj.).
Nevim proc byl smerovan prispevek me, ja s tricitkou nemam zhola nic spolecneho.
Wothan 22. červen 2007 04:42:18
Myslím že to bylo trochu víc jinak, ale to už ti tu otlučou o hlavu jiní :-)
Magda 22. červen 2007 04:26:52
Jara(21. červen 2007 12:16:04) : Na třicítku jezdím pouze na Bílou Horu (na čumendu), jinak "gotiku". A musím říct, že mě osobně se víc líbí "zmatený" pohyb jednotek v gotice, než uspořádaný v třicitce. Přijde mi, že prostě v třicítce neexistuje jiná možnost než držet zbraň takhle, střílet takhle, útočit takhle. Je to všechno strašně sešněrovaný, naopak "gotika" má svoji určitou volnost. Samozřejmě hodně záleží na scénáři, protože pokud mi scénář dává možnost flákat se, tak toho využiju, a pak plácám játra, jak se nedalo nic dělat, že tam nebylo s kým si ťuknout.
Myslím, že rozdíl v boji v třicítce a gotice je propastný a nelze je srovnávat, ať už z pohledu diváka, tak z pohledu šermíře. Už jenom vezmu-li to z laicky historického pohledu. V "gotice" "neexistovala" stálá armáda (jasně, že určité oddíly na ochranu krále, pánů apod byly, ale nebyla to organizovaná armáda), naopak ve třicítce už existovalo cosi jako branná povinnost, vojáci byly cvičeni, neboť používali většinou zbraně, které v normálním životě do ruky nedostali, narozdíl od "gotiky", kdy se v době branné pohotovosti brali lidé z polí, pokud bylo na vybavení tak se jim dal do ruky i meč, nebo jiná zbraň, ale většinou si "sedláci" upravili svoje nářadí a šli bojovat.
Neberte tenhle můj výklad do detailu, vím, že to bylo "trochu" jinak, chci to spíš přiblížit z pohledu neznalého diváka, který se tohle učil na základní škole v dějepise.
Broďan 21. červen 2007 10:20:18
Thales01(21. červen 2007 11:46:40) : Cit.: "Tyčové zbraně jsou jistě účinné a rádi je používáme ve svých vystoupeních, ale myslím si, že je alarmující, jaká zranění se v Královicích stala."

Co je na tom alarmující? Pokud jsem dobře četl, tak jeden naraženej loket z blbosti zraněného a jeden bod kopím vedle oka. Už jsem zažil bitvy, kde se sanitky jen míjely a bylo to všechno od mečů. Jsou to prostě takový bitvy-rychlokvašky a tam se dá čekat ledacos. Požadavky na výbavu i IQ účastníků jsou na fantasy-bitvách nižší, než na románských či KVH-akcích. Projde tak leckdo, hodně se tam chlastá, koordinace minimální. Tak co chceš? At´ tam mají všechno z gumy a pěnovýho polystyrénu, když se chtěj mastit hlava nehlava bez koordinace a se 4 promile v krvi. Pak ale ať nikdo z nich nekafrá, když to někdo nazve "fantasy dřevárnou", navzdory hrdé dataci.
Zákazy určitých typů zbraní nebo jejich nesmyslné bezpečnostní úpravy nic neřeší, v rukou idiota je nebezpečnej i klacek s gumou na obou koncích.
Wothanburg je dobrej proto, že tam byly stanoveny podmínky, který prostě idioti nejsou schopní splnit. Tam byl uplatněn přesně postup, který bych si představoval i pro pozdní gotiku a o který usiluji. Menší skupina lidí to začala a nastavila laťku a další ji buď přeskočí a nebo jsou vyhozeni. Neusiluje se o pobavení a o dobrý pocit všech. Prostě ten přichází automaticky, když se dílo daří.
Jara 21. červen 2007 10:16:04
hora z ocelovic(19. červen 2007 19:03:07) :
Tak treba v napoleonice je velice bezne poradat tzv. secvicne. Jde o akce, kdy jednotky cvici manevry na bojisti, spravne uzivani zbrani a samozrejme jde i o setkani kamaradu, apod. Proto je pozdeji mozne slozit nekolik mensich jednotek do jedne ( a tak se priblizit skutecne historicke podobe).
Koukatelnost na takto secvicene jednotky je podle me alespon o 100% lepsi nez na podivne se pohybujici shluky lidi, kteri nevedi co maji delat...
Thales01(21. červen 2007 11:46:40) :
To ze nekteri lide nejsou ochotni dopredu akci nacvicovat?! Tak at se akce nezucastnuji! Diky secvicenemu scenari bude rekonstrukce vypadat mnohem lepe a jiste se zlepsi i bezpecnost.
Thales01 21. červen 2007 09:46:40
Broďan(21. červen 2007 11:11:49) : Máš pravdu, co se nácviků týče. Krátce si projít scénář ráno před bitvou je nedostatečné a aby byla bitva skutečně dobrá, měl by se den před samotnou bitvou provést velký a důkladný nácvik. Na akcích je to ale v praxi problém, protože za a) nikoho to moc nebaví a za b) častokrát účastníci přijíždějí v průběhu celého dne, takže není tak jednoduché najít čas, kdy by se nácviku zúčastnili všichni. Osobně bych ale byl pro důkladný nácvik a nácvik v rámci samotných oddílů.

Tyčové zbraně jsou jistě účinné a rádi je používáme ve svých vystoupeních, ale myslím si, že je alarmující, jaká zranění se v Královicích stala. Kopí jsou samozřejmě určeny primárně k bodu a tak by se měly i používat, ale nesmí se zapomínat na bezpečnost. Důvodem proč s kopím například na Wothanburgu nejsou problémy je ten, že tam jezdí ustálená skupina lidí, kde by člověk těžko našel idiota, který bude kopí používat tak špatně, že někomu, byť nechtěně, způsobí zranění. Bod do oka a probodnuté stehno mi nepřijde jako něco, co by se dalo zlehčovat.

Vždy je to o člověku, o jeho schopnosti ovládat bezpečně svou zbraň a také jeho inteligenci. Je to koneckonců rekonstrukce bitvy, kterou si mají užít diváci i šermíři a na to by se nemělo zapomínat. Tím nemám na mysli Královice, ale bohužel se v poslední době stále setkáváme s higlandery a lidmi, kteří chtějí během bitvy z okolí vymlátit duši. Takové lidi je nutné z bitev eliminovat, protože zbytečně ohrožují bezpečnost svou i ostatních.

Stejně tak nesmyslné jsou debaty na téma, jestli je lepší meč nebo tyčová zbraň, je to naprostý nesmysl. Záleží na tom, jak zručný je šermíř ovládající danou zbraň, nelze nic zobecňovat a říct že tato zbraň je lepší než tamta, tak jednoduše to zkrátka nefunguje.

Pokud bych se v něčem pletl, tak mě prosím opravte, většina z vás má víceletou zkušenost než já, ale za tři roky jsem došel k těmto názorům.
Broďan 21. červen 2007 09:11:49
hora z ocelovic(19. červen 2007 19:03:07) : Cit.: "Bohužel poslední 3-4 roky nám přibývá tyčovek v rukou těch,kteří neumí slušně šermovat mečem a štítem,a kteří byli na bitvách opakovaně,,biti´´.Tito lidé došli ke špatnému názoru,že tyčovka je to pravé jak si zvednout své sebevědomí.Bohužel neumí správně(bezpečně)použít ani zbraň tyčovou a shovávají se za názor,že s tyčovou zbraní se dá pouze bodat.Pak jsme na bitvách svědky nekoukatelného pošťuchování."

Pokud je pravda, co tu píšeš, tak je to špatné a politováníhodné. Je-li pro někoho důvodem pro volbu účinnější, tj. tyčové zbraně ve fantasy-bitvách neschopnost bojovat mečem a štítem pak je třeba, aby takovéto jedince pořadatelé identifikovali a zabránili jim v účasti. Osobně nechápu, jak může někdo bojovat mečem a štítem tak špatně, že bývá "opakovaně bit" a proč tento styl boje někdo nedokáže zvládnout.
Pokud však scénář a podmínky stanovené pořadatelem neřeší střet nerovnocenných zbraní na bojišti a nechává výsledky soubojů náhodě, je to cesta do průseru. Postavit lidi s meči proti řadám tyčovkářů je absurdní, v historii k tomu dojít prakticky nemohlo (resp. nemělo). Tady to není jen o problému ovládání zbraní, ale o jejich nerovné účinnosti. To je jako jít s pistolema proti kulometům. A taky je nesmysl zakazovat někomu bodat. Body se kontrolujou daleko lépe, než seky, zvláště dlouhou zbraní. Pokud však někdo míří na obličej, je to debil, ovšem stejně tak i ten, který hekticky kryje sražením zbraně do ksichtu kolegy. Kopí moc nemusím a žádné ani nevlastním, boj s ním mi přijde dost nezáživný, ale to je asi subjektivní pocit.
Já jsem se během let (od r. 1992) stal z mečíkáře střelcem+mečíkářem a následně střelcem+sudličníkem. Ten vývoj byl logický a nebudu zde psát, proč se tak stalo. Dneska už pohádkové a fantasy bitvy nevyhledávám, přijdou mi nějak víc a víc agresivní a podivný.
A z rekonstrukcí (kterých je ovšem jak šafránu) bych všechny lidi, co chtějí šermovat jak v tělocvičně, prostě vyhnal. Na bojišti nemá šermíř co dělat. Buď je ochoten přijmout a nacvičit dobový styl boje a nebo ať tam neleze. Něco ze šermu může sice v určitých situacích taky využít, ale nelze na něm stavět pěší šarvátky či dokonce bitvy z pozdní gotiky.

Skoro všechny bitvy pořádané SHŠ jsou nehistorické a hodně špatné hlavně kvůli nedostatečnému nacvičení. Pokud by to mělo dobře vypadat a být zároveň i bezpečné, tak určitě nestačí jeden či dva nácviky před akcí, ale je třeba pořádat cvičení jednotlivých oddílů a pak se sejít na akci, kde se to jen zkoordinuje. Prostě ideální stav je, když na bitvu přitáhne pár velitelů, každý s pár desítkami lidí a dohodnou se na průběhu bitvy i na způsobu táborového života. Pozvaní jednotlivci se přidělí dle potřeby k jednotlivým oddílům a záleží zase jen na velitelích, jak s nimi naloží. Prostě válka byla vždycky o disciplíně a jenom pro gotiku se to pořád nějak nechápe.
Jiří z Holohlav 20. červen 2007 14:58:07
Kuno(19. červen 2007 21:27:16) : Nojo,když to dělaj Poláci,tak se na to aspon pořádně oblíknou.
Pyroh 20. červen 2007 06:47:39
Wothan: Dle mého je o fousek vhodnější bodat shora dolů, z toho důvodu, že když to nějak sklouzne, sklouzne to dolů, zatímco při bodu odspodu to má tendenci jet ke krku a hlavě. Ale tak to už je čistě pro dnešek, jinak je funkční určitě obojí :-)
Kuno 19. červen 2007 19:27:16
Jiří z Holohlav(19. červen 2007 21:09:13) : Tak jest příteli.Jen bych doplnil,že jsem zaznamenal čím dál víc "válečníků" at už s mečem nebo dřevcem,kteří inscenovanou "bitvu" začínají brát vážně a dokazují si jestli dřevec nebo meč..a to je myslím špatně.
Wothan 19. červen 2007 19:26:55
Neexistuje z RS žádný předpis který by nám řekl jak správně bodat a jak nebodat. Podle mne je možné s tím kopím bodat shora dolů i odspodu nahoru - jak komu vyhovuje, podle konkrétní situace a podle povahy zbraně (váhy, délky apod.). Jinak kopí je velice nebezpečná zbraň - pokud zasáhne probije i kroužkovou zbroj, neřku-li při zásahu na nechráněné místo. To dává tomu kdo jím vládne (a nemusí to být nutně lehkooděnec) spolu s délkou zbraně značnou výhodu. Ale není to samozřejmě všemocná zbraň a její síla je asi jako u všech tyčovek hlavně v šiku. Nicméně v kruzích zrady jsem zkoušel boj kopím i v duelu (pochopitelně s bodem) - a to jak se štítem a mečem proti kopí, tak opačně a musím říct že i pak je to nebezpečná zbraň a před obratným jedincem je potřeba se mít na pozoru - ostatně často se stává že člověk s kopím vyhrává kruh (v rámci pravidel samozřejmě). Ale obávám se že tady jsme s touhle debatou off topic.
Jiří z Holohlav 19. červen 2007 19:09:13
Wothan(19. červen 2007 20:39:26) : Oprav mne.
V RS se obvykle drží v jedné ruce štít a druhá bodá šíkmo z úrovně hlavy na štít či tělo protivníka.
Poslední dobou jsem dost stál proti tyčovkám a ty nezřídka mířily zdola proti obličeji - to se špatně útočí i když tak scénář velí.Potíž je i v přesvědčení některých,že na ně mečíkář nemá.Ty debaty tu běhaly až nekonečně.Osobně myslím,že srazit kvalitně vystrojeného těžkooděnce není zas až tak úplně snadné - obzvláštˇ s ohledem na to ,že jakmile se těžkému podaří zkrátit vzdálenost,je lehký téměř bezbranný.Něco jiného je samozřejmě formace.Možná ta bezbrannost vede některé tyčovkáře k - třeba podvědomé -snaze,nepustit si meč na tělo za "žádnou"cenu.
Wothan 19. červen 2007 18:39:26
Jen mně napadá - kopím se dá buď za

a) bodat (od toho ta zbraň vznikla a to je její primární účel)
b) sekat (některá kopí mají list toho schopný a zřejmě se tak i mohla používat, ale není to primární účel zbraně)
c) máchat ratištěm jako s holí.

A pochopitelně x dalších kombinací podle situace. Kopí bylo primárně určené k bodu, proto jakékoli použití bez bodu je jako používat meč pouze k úderu hlavicí nebo příčkou - jistě, jde to, dělá se to, má to svůj nesporný efekt, ale používat meč pouze takhle by bylo přinejmenším divné. Souboj a to i scénický kde by se kopí používalo úplně bez bodu nebo nedej bože jako hůl považuji za hloupý (narozdíl od souboje skutečnou holí, který může vypadat v konkrétní situaci dobře). Bitva je trochu náročnější na bezpečnost než secvičený souboj, uznávám, ale člověka co by chtěl používat kopí jako hůl v šiku bych asi vyhnal. Srážet zbraně protivníka, případně jej seknout břitem kopí si představit umím, ale bitvu kde bych zakázal body kopím ne. V RS je to běžná věc a pokud vím u nás k žádnému vážnějšímu zranění nikdy nedošlo a nevím ani o žádném jiném z akcí z RS prostředí. Takže je to - znovu opakuji - o použitých zbraních a o lidech, ne o bodání samotném. Nicméně pokud si pořadatel na akci přeje mít kopí a nebodat, budu si o tom myslet že je to blbé, ale budu to respektovat neboť je to jeho svaté právo.

Jinak to že by k tyčovkám inklinovali lidé pro to že neumí šermovat mečem - to může být v některých konkrétních případech pravda, ale byla by kravina to generalizovat. Mnozí z lidí které znám a kteří používají kopí tak činí pro to, že je zajímá hist. vojenství víc než "klasický hist. šerm" podle ustálených představ ortodoxních hist. šermířů. A pro to že si zvolili takovou postavu, která ve své době tyčovku používala a má-li se hist. šerm přesouvat od fantasy k historii, všichni holt meče a štíty mít nemohou, jenže o tom se tu už asi nikdo dneska nepře ne? Ovládání tyčovek je dneska o něco složitější, paradoxně, protože je to velmi účinná zbraň a je potřeba s ní zacházet na jednu stranu věrohodně a na druhou nezabít ani nezranit, což klade na tyčovkáře velké nároky a určitě by neměl po tyčovce sahat každý - stejně jako u meče to vyžaduje výcvik, takže začátečník co neovládá žádnou zbraň by neměl na své první druhé akci dostat do ruky tyčovku, v tom se asi shodneme. Jinak bitvy jsou hlavně velká show (ať už ty historické nebo ty nehistorické) takže třeba já dost nelibě shlížím na jedince pro které je to více sport, kde se snaží soupeře "dostat" a "nechtějí být zmaseni" - o to raději mám ty co umí zahrát dobrou smrt, když je to potřeba. Ale uznávám že na to už léta nahlížím stále víc z pohledu režiséra, scénáristy a hlavně pořadatele, než řadového "šermíře" co si to přijel "užít" takže můj pohled je asi dost zkreslený,
Kuno 19. červen 2007 17:50:01
hora z ocelovic(19. červen 2007 19:03:07) : I když se neznáme s Tvým příspěvkem moc souhlasím,zvlaště od pasáže začínající:
Bohužel poslední 3-4 roky.....
To je velmi výstižné.
hora z ocelovic 19. červen 2007 17:03:07
Ahoj kamarádi a kolegové šermíři.
Přečetl jsem Vaše příspěvky k akci,kterou skupina Fortuna jejíž jsem vedoucím pořádala.
Předně děkuji za všechny členy skupiny za celkem kladné hodnocení akce.
Dále bych chtěl vyvrátit různé dohady a ,,zaručené´´zprávy,které se v příspěvcích objevily.Mám na rozdíl od ostatních diskutujících záznam celé akce z pohledů tří kamer pana Husníka,který pro nás akci natáčel.
1)Takzvaný LHčkář,který testoval prošívku je mladý a příliš aktivní člen naší skupiny s příhodnou přezdívkou Průser.Oblékl prošívku a požádal jiného mladého a stejně aktivního z jiné skupiny,aby jej udeřil do zad,bohužel do rány vložil krom zad i loket pravé ruky.Výsledkem je naražený loket.
2)Bodání při bitvě.
Na nácviku jsem připomenul,že je zakázáno bodat.Názor,že s kopím se nedá nic jiného dělat není pravda.Na vystoupení mám v rukou těžké okované kopí délky 2,2m a můj protivník meč a štít.V ukázce boje není použit jediný přímy bod,pouze pohrozy.Na videozáznamu bitvy je,že někteří tyčovkáři drží své zbraně v poloze ,,proti jízdě´´(šikmo vzhůru).
3)Zranění oka u Tomáše ze SHŠ Basilard.
Leno a Hermane.Není pravda,že z píchnutí pod oko nic nebylo.
Hrot kopí se zarazil o kost ve vnitřním koutku oka,kopí dle videozáznamu drženo šikmo vzhůru.Výsledkem je roztržené obočí,utržené výčko a poškozený oční důlek.O vážnosti zranění svědčí i to,že zraněného neodvážela normální sanita,ale rychlá záchranka.Dle lékaře chybělo 5mm a hrot vnikl očním důlkem do lebky.Argument,že si zraněný na kopí naběhl neobstojí,zbraň musím mít tak pod kontrolou,abych byl v případě nutnosti připraven ránu nasměrovat vedle protivníka.
4)Případ bitky onoho jak mnozí handlivě píšete mečíkáře.
Jedná se o Vojtu ze skupiny Malchus.Onoho tyčkaře napadl poté co mu tyčkař i přes upozornění,že se nemá bodat probodl stehno.Vojta odmítl odjet do nemocnice se slovy,že si ránu ošetří sám.A jen tak na okraj,tomu,,mečíkáři´´by se mnozí z Vás s mečem jako rovnocenému soupeři mohly těžko postavit.
5)Použití tyčovek v bitvách,tyčovkáři versus šermíři.
Můj názor je,že ovládámli dobře zvolenou zbraň mohu s protivníkem divákům poskytnout pěknou podívanou a mohu si souboj užít já i protivník a je jedno co mám v ruce.
Bohužel poslední 3-4 roky nám přibývá tyčovek v rukou těch,kteří neumí slušně šermovat mečem a štítem,a kteří byli na bitvách opakovaně,,biti´´.Tito lidé došli ke špatnému názoru,že tyčovka je to pravé jak si zvednout své sebevědomí.Bohužel neumí správně(bezpečně)použít ani zbraň tyčovou a shovávají se za názor,že s tyčovou zbraní se dá pouze bodat.Pak jsme na bitvách svědky nekoukatelného pošťuchování.
Pokud by jste mně chtěli psát,že určitá tvrdost v boji je na místě,a že jsem,,měkký´´a ať se jedu podívat do zahraničí,tak připomínám.Jako bojující jsem se zúčastnil bitvy u Grunwaldu v Polsku,každá korouhev má ve svých řadách cca 50 tyčovek.Nikdo si,ale nedovolí bodat,všechny údery jdou na hlavu a ramena krytá zbrojí případně štítem.Každá,,čuňárna´´je ohodnocena rozhodčími v kostýmech vyloučením z bitvy.Každý bojující má u sebe vojenskou známku s číslem,které je napsáno u jeho jména v seznamu bojujících.Snadno se tak zjistí jméno hříšníka a pořadatelé jej těžko do další bitvy pustí.
6)Apeluji na všechny a nejen v této diskuzi,místo planného tlachání věnujte svůj čas poctivému tréninku a ubyde úrazů a následných sporů.
Pavel Hora
Tento úraz není v žádném případě vhodné zlehčovat a mněl by nám být ohledně bodů varováním.
Proki 15. červen 2007 18:05:58
Vážení přátelé ... ANO.
Zčásti měl každý kus pravdy, ale bylo zapomenuto na poměrně zásadní fakt. Je lhostejné zda používáte meč, sekeru nebo kopí. V rukách slabomyslného idiota se i pinzetka na klíštata může stát život ohrožující zbraní.
Kuno 07. červen 2007 14:25:27
Jiří z Holohlav(07. červen 2007 15:36:49) : Přijed,budeš vítán! Budeme slavit několikatery narozeniny.
Jiří z Holohlav 07. červen 2007 13:36:49
Kuno(07. červen 2007 14:52:52) : Tedy pane,to je zcela zásadní připomínka!Tak to se asi seriozního výsledku nedoberem - o to víc se můžem dohadovat.
Že bych dal Hajnice taky?
Kuno 07. červen 2007 12:52:52
Jiří z Holohlav(06. červen 2007 21:57:40) : Zdar příteli!
Doplnil bych : Je obrovský rozdíl sekat do mrtvého masa a živého.
Do mrtvého to "jde" nepoměrně snáz.
Kdo nevěří-kupte kus masa a sekněte si do něj OSTRÝM nožem.Ne moc,stačí ho pustit z 40cm výšky. Seky budou znát. A pak třeba na své předloktí. Při stejné síle seku do mrtvého projde,do živého ne.Snad je to pružností živé tkáně.
Jiří z Holohlav 07. červen 2007 07:19:30
Magda(07. červen 2007 06:18:57) : Špice asi prošla skrz.Je tu znovu problém upevnění a úhlu dopadu,může-li lebka někam odpružit,nemuselo by k probití dojít.
XEN 07. červen 2007 06:30:59
Jiří z Holohlav(06. červen 2007 21:57:40) : Tím se zjistí poškození zbroje. A ještě může být problém s tím jak to prase upevnit, aby co nejlépe připomínalo živou hmotu s volnou pohyblivostí. Kdybych na někoho útočil cepem, tak většina úderů by šla z prava šikmo dolu (tedy na jeho levou stranu) někam mezi hlavu a rameno, mám v tom největší sílu a když to trochu ulítne, tak jsem pořád soupeře zasáhnul. Nedělám si iluze, že pokud zasáhnu rameno či levou ruku, případně hruď, že bych soupeře totálně vyřadil z boje. Důležité bude nakolik to sním otřese, jestli tak na půl sekundy či jestli ho to posadí na zem. A abych mlátil ZBRANÍ do živého člověka, i když dobře obrněného, tak na to nemám odvahu.
Imani 07. červen 2007 04:35:05
Jiří z Holohlav(06. červen 2007 21:57:40) : Hlavně to prase ti neřekne, jak moc to bolelo. :-))
Magda 07. červen 2007 04:18:57
Jiří z Holohlav(06. červen 2007 21:57:40) : Známý zkoušel bojové kladivo na prasečí lebce - ničím nezakryté. Zkuste si tipnout výsledek :-)
Jiří z Holohlav 06. červen 2007 19:57:40
XEN(06. červen 2007 17:15:43) : Třeba by stačila modifikovaná "Wothanova zkouška" - prase /ještě syrové/ zabalit do prošívky,na to kus nejtovaných kroužků a navrch kus plátu - od Broži kvalitně ukutého.A pak si bouchni, fakt bych rád viděl výsledek.Bude tu sice jistá nepřesnost,protože kompletní zbroj bude proti úderu odolnější než jen kus plechu ,ale i tak.....
XEN 06. červen 2007 15:15:43
Broďan(04. červen 2007 16:01:37) : Az budete testovat, dej te prosim vedet, rad bych si takovy cep vyzkousel - cep je totiz ma nejoblibenejsi zbran.

Co se tyce tycovek, je to o lidech. A to na obou stranach.
Wothan 05. červen 2007 17:41:54
Jen taková zkušenost od nás - v RS a specielně u nás byly tyčovky povolené poměrně brzo (už pro to že dělat RS jen s mečem a sekerou je dost dobře nemožné) a proto že nemáme zrovna moc navýběr co se tyčovek týče, jedná se vlastně jen o kopí. A od kopí se očekává že jím budete především bodat. Tudíš se u nás kopím bodat smí, ale má to svá omezení - jednak samotná zbraň musí být upravena tak aby se snížilo riziko vážnějšího úrazu (zaoblení hrotu, opatření hrotu hříbkem či kuličkou aj.). Další omezení je že se smí bodat pouze do krytých částí těla a to především do trupu. Nemělo by se bodat do lehkooděnců bez zbroje (i bez prošívanice) ale na druhou stranu se od těchto lidí očekává že se kopím vyhnou a nebudou toho zneužívat protože pak se zranění logicky nevyhnou. jenže to celé je obvykle o lidech a zatím jsme měli co do činění s rozumnými lidmi na obou stranách. Já osobně jsem kopím dostal už mnohokrát (a že kroužková zbroj a krzno řádné ráně i jen tupým kopím neskýtá zrovna dobrou ochranu je nabíledni) a ne vždy to bylo příjemné, nicméně nikdy to nebylo nebezpečné. To bych si asi mnohem víc zanadával na lidi ovládající dlouhé obouruční sekery - danaxy. Přijde mi že s tím mnozí neumí zacházet nebo s tím třískají zbytečně brutálně. I s tímhle už jsem párkrát dostal a jedna na můj vkus až moc ostrá mi prošla štítem skrz. Na druhou stranu ani tady si ale z RS nevybavuju žádné vážnější zranění.

Komunita lidí co k nám jezdí je ale na poměry hist. šermu stále poměrně malá a uzavřená takže se většina lidí zná véce méně osobně a problémy s anonamními mlátiči nemáme, v gotice nebo nedej bože allgotice to asi bude mnohem horší.
Jiří z Holohlav 05. červen 2007 06:02:55
Kolečko(04. červen 2007 22:10:20) : Možná je potíž v tom,že jen málokdo umí proti tyčovkám bojovat,cpe s příliš blízko a pak se diví a nadává.
Magda 05. červen 2007 04:21:32
Kolečko(04. červen 2007 22:10:20) : Mě osobně by to naštvalo a jak vidno "mečíkáře" to nas... trochu víc. I diváci kolem mne byli poněkud udiveni tím, co vidí.
Chápu, že použití tyčovek v bitvě je "dobové", i s ním částečně souhlasím (proč a jak, to by bylo na další diskuzi), ale myslím si, že by každý uživatel tyčovky měl přemýšlet hlavou. Pokud mu tedy je jednou řečeno, ať nebodá na obličej, tak logicky nebude bodat ani jinam. S tyčovkou se toho moc nadělat nedá, pokud nechci druhému ublížit, ale v podstatě skoro stejně to pak dopadne s použitím jakékoli zbraně, zřížím-li ji s protivníkem, který má zbraň jiného ražení (např. kombinace meč X tyčovka, meč X biják ap.).
Ale dost na tom, že mě se bitva líbila, i přesto, že úmorné počasí ji poněkud zrkátilo. Líbilo se mi i to, že do poslední chvíle nebylo určeno vítěze.Škoda, že husitům utekl ten "bonzák", kdyby nepřivedl křižácký vojsko, husiti mohli vyhrát. :-)
Kolečko 04. červen 2007 20:10:20
Magda(04. červen 2007 14:02:57) : Nic proti nikomu !!! Jen jsem stál proti tomu "Mečíkáři" a vedle mě ten "Tyčkař" a když byl několikrát upozorněn (tyčkař)at nebodá na obličej tak ho bodl(mečíkáře) do nekrytého stehna.
No nenaštvalo by tě to ???
Jiří z Holohlav 04. červen 2007 14:57:21
Jo není nad praktický pokusy,hoši našli dobrovolníka a testovali odolnost své echt prošívky - sorry ,rána padla do mezírky na lokti.
Jiří z Holohlav 04. červen 2007 14:48:28
Broďan(04. červen 2007 16:01:37) : Ty jsi vykuk,Ty si pořídíš pravej válečnej cep za desítku a já abych sháněl repliku zbroje a ještě ne pro své hubené tělo ,ale pro udělanýho ,tuhýho chlápka.
Thales01 04. červen 2007 14:16:23
Broďan(04. červen 2007 14:25:48) : Neříkám, že s tím souhlasím. Nemám rád ani tyčovky bodající na obličej, ani cvoky, co si chtějí skutečně něco udělat. Jenom říkám, co k té situaci zřejmě vedlo, protože se na to tady lidé ptali, toť vše.
Broďan 04. červen 2007 14:01:37
Jiří z Holohlav(04. červen 2007 15:52:39) : To ne, zbrojema se už zabývám dlouho a znám jejich odolnost poměrně dobře. Co ale neznám, je odolnost krční páteře. Když se podíváš na dochované exempláře (či jejich zbytky) válečných cepů, uvidíš, že se velmi liší od těch současných kašírovaných. Plná rána bojovým cepem byla strašná a hlava v helmě nebo ruka se štítem neměla šanci. Bojový cep byl obvykle na delší násadě kolem 2m dlouhé a jeho okovaný biják byl dlouhý i přes 50 cm. Takovou ránu prostě neustojíš. Ale říkáš, žes dostal "výchovnou". No já se už delší dobu chystám na repliku válečnýho cepu, tak ti pak zkusím jednu výchovnou dát, abys věděl.
Jiří z Holohlav 04. červen 2007 13:52:39
Broďan(04. červen 2007 15:43:19) : To jsem čekal.Proto jsem zmínil Lipany.Půl dne do sebe mydlili a na straně vítězů jen 200 padlých.Možná podcenuješ odolnost zbrojí i jejich nasitelů.Tím cepem mě dal výchovnou,ne že mě fláknul,jako někdo neznámý co mě ke konci bitvy nátáhl poctivě na zátylek - to jsem šel dolů bleskově.
Broďan 04. červen 2007 13:43:19
Jiří z Holohlav(04. červen 2007 15:12:56) : No já třeba nejsem tyčkař, jsem hlavním zaměřením střelec. Ale už jsem bojoval lecčíms. Akorát se věnuju taky historii a chybí mi trochu reality v tom současném plácání. Třeba zrovna ten útěk, kterej zmiňuješ. A pod ranou cepem bys měl padnout bez řečí, protože není okovanej jen proto, že se jedná o představení pro diváky a není cílem tě zabít.
Jiří z Holohlav 04. červen 2007 13:27:33
Imani(04. červen 2007 15:12:02) : To by musel být sakra časový odstup.Stáli jsme před tvrzí,do které se stahoval protivník.Najednou se jeden rozběhl zpět proti kopiníkovi stojícímu vedle mne.Ani jsem nestačil říct "co to dělá" a už vrávoral pryč.Myslel jsem ,že pěkně sehrál kamikadze.Kdyby se měly spory vyřizovat zbraněmi a navíc při bitvě,tak bych to považoval za mnohem vážnější,než nehodu při riskantním útoku.
Jiří z Holohlav 04. červen 2007 13:12:56
Broďan(04. červen 2007 14:25:48) : Ach vy tyčkaři- stál jsem tam vedle tyčkařů a proti tyčkařům.Bylo třeba chvíli vyčkat až moji sousedé protivníky zaměstnají a pak se dalo celkem snadno projít jim řadou.Je pravda,že jsem hned v úvodu obdržel jednu výchovnou cepem po hlavě,když jsem se roztržitě přiblížil /jak se brzdí cep?/.Jo pane - nákrčník a hledí dolu a můžete obíhat jak mlsní kocouři.A jak se formace rozbije,tak každý rozumný tyčkař vezme nohy na ramena - jo ty útěky to nám v bitvách chybí.Kolikrát se bijem zcela nedobově do posledního.Lipany - jedna z nejkrvavějších bitev - z téměř 30000 bojovníků padlo pouhých 1500.
Imani 04. červen 2007 13:12:02
thales01(04. červen 2007 14:18:09) : ...V tom je možná ten problém, že po té, co mu šly dva body na obličej, tak se vrhá na útočníka a snaží si to s ním vyřídit.
Broďan 04. červen 2007 12:25:48
thales01(04. červen 2007 14:18:09) : On ale každej netouží dostat se před soud za ublížení na zdraví. Nám se taky dostal na Libušíně jeden pošuk s mečem do šiku jen proto, že jsme ho nechtěli zabít a všechny rány jsme brzdili.
thales01 04. červen 2007 12:18:09
Já jsem viděl kus toho souboje na videu a člen ze skupiny byl v bitvě kousek od něj. Pokud se nemýlím, tak na něj šly dva body v úrovni obličeje, načež po útočníkovi vystartoval. A musím uznat, že na to, jak sehraně skupinka tyčovek vypadala, jim poměrně rychle (a sám) rozbořil formaci.
Magda 04. červen 2007 12:02:57
Broďan(04. červen 2007 11:48:55) : No zpočátku se bránil dost dobře. pak jsem v dáli zmerčila manžela, tak jsem objektiv přesunula trochu jiným směrem, a viděla už jen závěr bitky.
Pappi 04. červen 2007 11:15:28
Broďan(04. červen 2007 11:48:55) : Oj přeukrutné násilí spáchané na nebohém mečikáři jak odporné!
Siegfried 04. červen 2007 11:05:25
Wolfen(04. červen 2007 10:49:33) :
To co obvykle, tedy: www.brodec.org...
první pán zleva (akorát bez pěstního štítku a stuhy na sudlici - nevelel sem...)


Broďan 04. červen 2007 09:48:55
Magda(04. červen 2007 06:27:43) : Mne přijde divný, že se mečikář "slušně ubránil" třem tyčkařům. Ale jak píšeš, vídíš na dálku špatně, takže to mohlo být i jinak.
Nemohlo to tedy být spíš takhle? Tj. že se neubránil?
www.kralupy.cz...
www.kralupy.cz...
Na téhle akci jsem nebyl, ale přijde mi divný, že by člověk s mečem odolal přesile bidlařů. To by ho museli hodně šetřit a dělat ze sebe voly. Ještě by mne zajímalo, co by se mělo dělat s kopím či jinou tyčovkou, když by se nesmělo bodat? Pochopitelně ne nad úroveň ramen a kulatými hroty. Navíc bod tyčovou zbraní je daleko lépe kontrolovatelný, než sek a taky se dají použít "zástupné cíle" (to je teda hnusnej výraz). Např. naše pavézy mají po víkendové akci, navzdory luxusnímu malování, mnoho desítek šrámů a vrypů, protože sloužily právě jako ty "zástupné cíle".
Siegfried 04. červen 2007 09:38:41
příspěvek byl smazán użivatelem Siegfried 04. červen 2007 13:43:1
Siegfried 04. červen 2007 09:29:50
příspěvek byl smazán użivatelem Siegfried 04. červen 2007 11:42:8
Wolfen 04. červen 2007 08:49:33
Ogrier(03. červen 2007 21:27:23) : Siegfried byl na tehle btive ? Co mel na sobe ?
Herman z lesa 04. červen 2007 08:31:15
to že se tam před diváky docela slušně řezaly a nadávaly až to bylo k divákům slyšet to vím mám to nafocený od přítelkyně.
Magda 04. červen 2007 04:27:43
Herman z lesa(02. červen 2007 11:17:25) :Pro upřesnění, kdyby výklad byl nepřesný - na dálku vidím skutečně velmi špatně.
Tuším oč jde. Viděla jsem z řad diváků a naprosto před začátkem bitky na pěsti jsem slyšela "Ty ... už jsem ti jednou říkal, že se nebodá" a s těmi to slovy začal nejprve osobní boj. Z toho "tyčkař" velmi rychle vycouval - možná bych doma i našla fotky - něco málo jsem z toho "souboje" vyfotila. Pak se tři "tyčkaři" vrhli na toho jedince, který nesouhlasil se způsobem použití tyčovky, a trochu se pokusili ho "zmasit", myslím, že se docela slušně ubránil.

Lena(03. červen 2007 11:04:24) : Proti lidské blbosti jsou i bohové bezmocní. Toho kluka, který dostal přes záda azároveň přes loket znám. Zvláštní je, že i očití svědci situaci viděli každý jinak. Raději mu nechám místo k vlastnímu vyjádření. Nebyla jsem u toho a jak říkám, výklady očitých svědků se dost liší.
Ogrier 03. červen 2007 19:27:23
Wothan: Byl to Siegfried a spol, ale me neprislo, ze by to bylo nejak mooc ostry. Ja jsem stal proti nim s tycovkou a bylo to sice same nudne a nezrovna bezpecne bodani (parkrat mi taky letelo kopi na oblicej), ale co jineho od kopi muzeme cekat... Jestli padali nebo ne, to nevim. Ja vedrem padl dobrovolne.
Broďan 03. červen 2007 17:36:45
Lena(03. červen 2007 11:04:24) : No, evidentně zase problém "šermíř versus LH", ve skutečnosti se ale jedná o konflikt "fantasy versus historie".
Mimochodem je možné ubránit se tyčovou zbraní, zvláště sudlicí, i třem lidem s meči najednou, resp. je postupně pobít. Protože nikdo se nechce na tyčovku napíchnout jako první. A když k tomu vezmu slušnou zbroj, která mečům odolává, tak někdy vlastně není důvod padnout. Ovšem, vyžaduje-li to scénář akce, tak by se i oděný geroj se sudlicí měl nechat zabít mečíkářem.
Wothan 03. červen 2007 16:18:24
Lena: nechtěla bys to trochu upřesnit? Mám takový podprahový dojem, že slovo "Lh-čkař" tady používáš tak, jak třeba i já umím použít slovo "šermíř" když chci a lichotivé to zrovna nebude. Ale ti lidé zřejmě byli z nějaké konkrétní skupiny a nějak se jmenovali ne? To jen takový námět k zamyšlení nad používáním obecně vžitých (a to často ještě blbě vžitých) termínů.
Lena 03. červen 2007 09:04:24
Herman: Co já jsem slyšela, tak jednoho šermíře píchl jeden z těch LHčkářů pod oko, ale snad z toho nic nebylo.
Oni tam tihleti úžásní Lh chlapíci vyváděli spoustu věcí. V pátek do sebe mlátili klackem, aby zjistili, jestli jejich LH prošívky vydrží (teda, zkusili to jen jednou, pak se ozvalo křupnutí a chlapec se svalil se sprostýma nadávkama k zemi), v bitvě jsem na ně chvilku koukala z hradeb, jak si hráli na Hajlendry a odmítali padnout k zemi, i když se na jednoho sesypali tři šermíři a začali do něj "sekat", a když k zemi prostě nešel, tak ho nakonce nechali být....
Herman z lesa 02. červen 2007 09:17:25
tak já také děkuji za dobře strávený výkend
chtěl jsem se zeptat tyčovek co tam měly při bitvě při druhém útoku za problém s jedním šermířem kdy se tam rvali na tvrdo.
Dále bych se chtěl zeptat co je pravdy na tom že někdo měl zraněné oko od bodnutí .
mluvil jsem s jedním starousedlíkem Špekem a ten potvrdil že uraz byl že byl u toho
Jinak dobrá akce
Herman z lesa 02. červen 2007 09:17:24
příspěvek byl smazán użivatelem Herman z lesa 02. červen 2007 11:23:8
hora z ocelovic 01. červen 2007 13:57:46
Ahoj všichni.
Chtěl by jsem touto cestou poděkovat učinkujícím za to,že v úmorném vedru vydrželi celou dobu bitvy na place.Díky Pavel Hora.
Josh 30. květen 2007 07:10:52
Thales01(29. květen 2007 20:34:38) : Tak já vezmu kromě luku i kuši a budu vám míchat pořadím ...
Thales01 29. květen 2007 18:34:38
Za kušiníky chci poděkovat za střelecký turnaj. Moc se nám líbil a jsem rád, že nás lukostřelci vzali mezi sebe. Příští rok nás tam máte zase, jenom doufám, že tam bude víc kuší a nezvrhne se to opět ve vnitroskupinové klání...

Bitva je pěkná, komorní a moc povedený výbuchy, jenom letos nás mořilo vedro, takže proti loňskému ročníku byla bitva i poměrně rychlá. Ale akce celkově opět povedená a máme jí zapsanou v kalendáři i do příští sezóny.

Zdravím Fortunu za SHŠ Thorax
Josh 29. květen 2007 15:08:10
Turnaj byl fajn, ještě jednou díky Pavle!
Bitvu jsem si taky užil (až na to horko), křtil jsem píštalu a při přesunu do pevnosti po první salvě jsem vytrousil nabiják a musel jsem ládovat zlomeným šípem. V pevnosti jsme pak trochu podcenili obranu, takže jsem měl při prvním útoku na hradby drahnou chvíli proti sobě jednoho katolíka na žebříku zprava, druhého zleva a třetí se mě snažil zespod píchnout kopím. Naštěstí se kolegové obránci včas zorientovali a hnali jsme ty papežence sviňským krokem. Po obklíčení ve vesnici už jsem toho měl tak akorát, tak jsem se útočníkům moc neodporoval a šel odpočívat do stínu
Wolfen 29. květen 2007 09:37:05
Jiří z Holohlav(29. květen 2007 10:25:49) : Bohudiky :)) nejak jsme se z toho nezvladli rozkoukat :))
Jiří z Holohlav 29. květen 2007 08:25:49
Wolfen(29. květen 2007 10:16:38) : Bohužel ani mažoretky!
Wolfen 29. květen 2007 08:16:38
Ty kone doufam k zadne skupine nepatrili :))
pavelH 29. květen 2007 06:50:18
pár fotek z bitvy www.kralupy.cz...
XEN 29. květen 2007 06:18:54
Wolfen(28. květen 2007 15:40:50) : Ne, jako sedlak, a docela jsem si to uzil, asi si zacnu na bitvach vice hrat pokud to scenar dovoli. Jinak cep je ma oblibena zbran, clovek je hezky daleko od vetsiny lidi a tem par tycovkam se vyhne. A v hadrech kazdemu plechakovi utece. Letos jsme si ja s kyjem a jeste jeden clovekem s cepem pekne davali jednoho plechaka. Kdyz se otocil na jednoho tak hned utocil druhy ze zadu. Skoda ze skoro nehral zasahy, kdyby se pokazdem zasahu do prilby truchu zamotal, mohlo to vypadat jeste o moc lepe.
Jiří z Holohlav 29. květen 2007 05:50:13
Wolfen(28. květen 2007 21:37:51) : ano.
Wolfen 28. květen 2007 19:37:51
Jiří z Holohlav(28. květen 2007 20:16:19) : jsi to ty ? :)

seekorka.none.cz...
Wolfen 28. květen 2007 19:23:28
Jiří z Holohlav(28. květen 2007 20:16:19) : fotila pritelkyne, takze fotecky urcite sou a hned je prolezu :))
Jiří z Holohlav 28. květen 2007 18:16:19
Wolfen(28. květen 2007 16:55:47) : Ty máš bitevní fotky?Na těch fortunackých "čekaní na útok" - zády ,ten vpravo.Jinak štít -červený kříž ve zlatém kruhu na modrém poli.Asi budu někde na žebříku - miluju žebříky.
Wolfen 28. květen 2007 14:55:47
Jiří z Holohlav(28. květen 2007 16:22:27) : Kde jsi na fotkach at vim ? :) diky
Jiří z Holohlav 28. květen 2007 14:22:27
Wolfen(28. květen 2007 15:51:13) : Kvalitní zbroj to unese.Ale ten "můj" jsem pak viděl mezi padlými.
Wolfen 28. květen 2007 13:51:13
Jiří z Holohlav(28. květen 2007 15:49:43) : koukal sem ze par cepu padlo za vlast, rezali s tim asi slusne :))
Jiří z Holohlav 28. květen 2007 13:49:43
Wolfen(28. květen 2007 15:40:50) : Byly,hned v úvodu jsem jednu poctivou chytil.
Wolfen 28. květen 2007 13:40:50
XEN(28. květen 2007 14:45:12) : jako obesenec ? :)) ... ale cepy tam byli ne ? :)
XEN 28. květen 2007 12:45:12
Wolfen(26. květen 2007 20:33:27) : Diky. Letos mi zakazali cep :(. Tak jsem se musel vyradit jinak.
Kamik 28. květen 2007 07:54:35
Jiří z Holohlav(28. květen 2007 09:27:38) : Jo, a bitevní fotečky se teprve připravují...
Kamik 28. květen 2007 07:36:46
Jiří z Holohlav(28. květen 2007 09:27:38) : Fotečky na www.kralupy.cz/fortuna v sekci Galerie:-))
Jiří z Holohlav 28. květen 2007 07:27:38
Bitva skvělá,navíc takové opevnění se hned tak nevidí.Jen ten hluk kolotočů........A fotečky ,nebylo by něco?
Wolfen 28. květen 2007 07:26:37
pavelH(28. květen 2007 09:17:09) :

Ja ne :) pritelkyne strili ... ja bych si tak maximalne vystrelil oko :)) Tak treba priste ;)

My jsme bohuzel na webu nenasli presnejsi info ohledne casu, tak jsme jeli "na blind" :)

Kazdopadne se nam libilo jak jste po bitve strileli na dalku, coz je asi tech 120 m :)) to by tam na bojisti skutecne neslo :))
pavelH 28. květen 2007 07:17:09
Wolfen(28. květen 2007 08:16:02) : jestli jste se chtěli turnaje účastnit, tak o to víc mě mrzí, že jste nepřišli o trochu blíže a nezeptali se :o)) Jinak malinko poupravím pohled na místo konání turnaje. Byla to louka za parkovištěm www.kralupy.cz... , protože jinde jsem bezpečných 120m pro zkrácený clout nenašel
Lena 28. květen 2007 06:55:16
Fortuně moc díky za supr bitvu. Po dlouhé době bitva, kterou jsme si fakt užili, obzvláště voda kombinovaná s bahnem stříkající z potoka byla velice osvěžující :o) Příjemná komornější akce, takovejch víc :o)
Za všechny Lena - SHŠ Fragarians
Wolfen 28. květen 2007 06:16:02
pavelH(28. květen 2007 08:03:25) : my sme prave nevedeli jestli je to trening nebo turnaj, tak jsme vesele odkraceli :)) ale mas pravdu ze lidi byli jak .... no comment :))
pavelH 28. květen 2007 06:03:25
Wolfen(26. květen 2007 20:33:27) : Bohužel lukostřelecký turnaj se nedal pořádat na jiném místě. Přes bitevní plac proudil stále dav lidí. Také některé soutěže vyžadovaly větší vzdálenosti a toho na "place" dosáhnout v žádném případě nešlo. Jinak velmi děkuji všem zúčastněným lukostřelcům a kušiníkům v turnaji, že vydrželi i přes to úmorné vedro až do konce.
Smrček 27. květen 2007 13:12:50
Díky Fortuně za hezkou bitvu. Jen to vedro bylo nelidský :)
Ogrier 26. květen 2007 19:03:36
Ano bylo to pekny, me teda z boje vyradilo to sileny vedro, zlil jsem se vodou jak to slo, ale i tak to bylo sileny, tak jsem radsi brzo padnul, zalezl si do chaloupky a tam jako mrtvola preckal konec bitvy. Jinak to bylo pekne ;o)
Wolfen 26. květen 2007 18:33:27
Bylo to hezky :) az na to ze lucistnici strileli nad divaky, takze o zasahy v civilnich radach nebyla nouze ;) ale oni si to zaslouzili, kdyz po zahajeni zacali prebihat ze jedne strany na druhou pres bitevni pole :)

Ja jsem aspon zjistil kdo je muj oblibeny "Alice Cooper" :) tedy nyni clen Fortuny :)

Bajecnej byl obesenec, sice nemel s bitvou asi mnoho spolecneho, ale suprove se tam hodil :) a taky neznamy sedlak, ktery pozoroval bitvu s poza domecku a kdyz to slo tak holi uderil nekoho ze sermiru a utek :)

Skoda ze lukostrelecky turnaj probihal na parkovisti : resp. u nej a tedy mimo hlavni deni :)

Co vy ostatni ?

webmaster