V podstatě od chvíle založení internetových diskuzních fór se diskuze na komunitních serverech začaly zaobírat zodpovídáním dotazů, radami zkušenějších nováčkům, více či méně odbornými disputacemi na konkrétní témata. Dokonce možná, že potřeba takovéto komunikace dala myšlence vzniku diskuzních fór život. Bohužel více než často se stává, že otázka zapadne nezodpovězena, nejčastěji zahrabána pod nánosem hádek (kterým se na netu říká flamewar) a s tématem nesouvisejících blábolů (neboli OT - off topic). Pokud se chcete na internetové diskuzi dozvědět odpovědi na své otázky, dopídit se nějaké rady, můžete své šance zvýšit dodržováním několika celkem jednoduchých pravidel.
Přesně prosím!
Zkuste svůj dotaz formulovat co nejpřesněji! V době, kdy stále dokola na diskuzích čteme příspěvky od náctiletých nadšenců (nic proti nim!) typu "Chci meč, poraďte mi!" nebo "Kde sehnat boty?" a když se někdo zeptá, na jaké období a lokaci, tak jen vyvalují oči a mumlají "No na gotiku, přece!" se nemůžeme divit, že trpělivost místních renomovaných přispěvatelů pomalu vyprchává... Vždyť je to stále dokola...
Zamyslete se nad tím, jak co nejpřesněji svůj dotaz naformulovat. Samozřejmostí by mělo být specifikování KDY, KDE, KDO.
KDY - to je tedy období, kterého se dotaz týká. A promiňte - středověk a ani gotika tak nějak nejsou přesným označením období. Zkuste zadat století, či ještě přesněji.
KDE - tak jako se i dnes liší východ Evropy od západu, tak se lišil, co snad lidská paměť pamatuje. Zkuste lokalizovat místo, kterého se dotaz týká. Skutečně je rozdíl mezi jihem a severem, západem a východem, anglií a moravou...
KDO - celá historie je charakterizována výraznými rozdíly mezi pány a kmány. Zvažte, koho se dotaz týká. Jinak bude vypadat meč knížecí, jinak vojácký, jiné budou láptě sedláčka, jiné vojvody.
Dotaz lze specifikovat ještě šířeji, ale tyto tři věci by měli být základem.
Pokud vyloženě chcete obecný dotaz, například vás zajímají všechny tyčové zbraně obecně napříč historií a hledáte prameny, nezapoměňte to v dotazu zmínit!
Nebylo to tu už?
Spousta dotazů už tu byla položena, některé z nich byly dokonce i zodpovězeny. Ano, pročítat několikaletý archiv naší diskuze, proložený minimálně devadesáti procenty balastu, hádek a bohužel i naprosto špatnými a matoucími doměnkami a nesmysly, je otravná vyhlídka. Ale vy máte zájem o zodpovězení dotazu, vy by jste měli investovat alespoň trochu času do získání odpovědi. Pokud položíte sebelépe formulovanou otázku na téma, které se zde obšírně přetřásalo před pár měsíci, lehce můžete očekávat reakce plné invektiv na svou inteligenci a lenost, v lepším případě se někdo smiluje a dá vám na téma odkaz, nikdo však nebude odpovídat znovu.
Samozřejmě je tak lákavé a jednoduché napsat "Poraďte mi mečíře", nechat po sobě ztéci několik nelichotivých příspěvků a doufat, že se někdo smiluje a napíše link na diskuzi, kde se téma probírá. Ale svoji reputaci tím rozhodně nezvýšíte.
A nenašel bych to sám?
Velmi často se tu vyskytují dotazy na internetové odkazy. "Nemáte někdo link na stránku s..."
Samozřejmě, většina z nás má bookmarky plné odkazů na osvědčené internetové prameny, některé z nich jsme opravdu težce získávali filtrováním mezi stovkami těch méně kvalitních. Ale pokud někoho zajímá opravdu základní téma, či velmi konkrétní věc, doporučoval bych zkusit nejprve vlastní cestu.
Pokud například chci "nějaký obrázky kordů" nebo "marozovu učebnici šermu", je pravděpodobné, že mezi prvními reakcemi na dotaz bude odpověď - "Proč si to nevygůglíš sám?"
Internetový vyhledávač Google snad doufám nemusím představovat. Pro jistotu - adresa je www.google.com
Umí vyhledávat po celém webu, umí vyhledávat stránky pouze s českým jazykem (resp. s výskytem středoevropských znaků), umí vyhledávat obrázky, atd.
Samozřejmě Google není jediný vyhledávač, dále je tu www.altavista.com nebo www.yahoo.com nebo www.lycos.com a řada dalších, včetně českých www.seznam.cz nebo www.atlas.cz nebo www.centrum.cz. Pokud chcete například pracovat s něčím, co umí ohýbat a skloňovat naše česká slovíčka, použijte www.jyxo.cz
Já doporučuji ten Google a Jyxo.
A zase, možná, že už jste pár hodin na vyhledávači strávili, ale relevantního výsledku jste se nedopátrali. Do svého dotazu to klidně zmiňte, ruka vám kvůli pár znakům navíc neupadne.
Nedrážděte češtináře
Hodně častým spouštěcím mechanismem pro flamewar a spolehlivým vrahem diskuze i celkem rozumně položeného dotazu je zprzněná čeština. Každý chybuje, nikdo z nás myslím nemá doktorát z češtiny, přesto - zkuste si, než dáte Odeslat, po sobě příspěvek přečíst, případně prohnat nějakou kontrolou pravopisu, třeba ve Wordu.
Pokud vám tam vklouzne i nedopatřením nějaká chybka, budete vypadat jako trouba a místo fundovaných odpovědí se dočkáte leda tak nadávek a posměchu.
(teď jsem si káknul do holínky, určitě v mém textu najde někdo chyby a sežere mne)
Slušně
Tohle snad asi doufám nemusím ani připomínat. Nebo ano? Jdu mrknout do diskuzí...
...aha, tak raději ano.
Pravděpodobně většina z vás se mnou bude souhlasit, že mnohem spíše získá adekvátní reakci dotaz "Nemohl by mi, prosím, někdo poradit jak získat..." nežli "Kde mám kurva sebrat..."
Souhlasíte? Tak proč je tu kurva tolik vydláckých dotazů bez jediného kouzelného slovíčka? ;-)
Děkuji za pozornost a všem nám přeji mnoho úspěšně a fundovaně zodpovězených dotazů, diskuze a fóra bez balastu, keců, OT a invektiv.
Pokud cítíte nutnost se k obsahu či formě článku nějak vyjádřit (třeba seznamem hrubek :-), můžete tak učinit zde - Diskuze k článku
|