Česká družina šermířská Novica pořádala u příležitosti svých dvacátých narozenin na konci září minifesťáček s názvem Brána věků. Do Nového města nad Metují se sjelo dost gratulantů, pamětníků i lidí, kteří na to všechno čuměli jak puk úplně poprvé. Nejen pro ně je tu malé shrnutí téhle merendy.
Páteční ceďák prověřil morálku většiny zúčastněných a trošku posunul začátek průvodu učinkujících městem. Totálně promoklý jsem chytil coby civil průvod právě při vstupu do centra Nováče. Vážení, něco takového jste asi jestě nezažili. Směle jsme se všichni shodli na tom, že to je nejhrůznější průvod kam naše paměť sahá, a výkon neskutečného
bubeníka to jen podtrhoval. Mohutně se pracovalo na tom, aby tento dojem nebyl po celou dobu průvodu narušen a do šermířských análů mohl být beze sporu zapsán ;-)
Průvod se zastavil na náměstí, kde Burdýři a Novičáci předvedli po souboji, Asmíci vykouřili z pididěla maxiďahu a pak už se průvod potácel blátivou tmou na staré koupaliště, kde se celá akce odehrávala.
Večírek započala proslovem paní starostka, po ní chvilku práskal fousy do mikrofonu pan Vajíčko a rozjel se večerní program sestávající z nějakých šermů, cikánských a historizujících tanců a závěr patřil výřezu z nového Novičáckého vystoupení, ukazujícímu dobývání barbarské pevnosti římánkama. Paráda. Poprvé jsem v Novičáckém vystoupení chápal kdo je kdo a proti komu. Ať žijí dresy!
Po vystoupení se obecenstvo rozprchlo (návštěvnost navzdory dešti a kose byla myslím hodně velká) a večírek pokračoval intimněji, šeptanými milostnými vyznáními mezi Novikou a Burdýři, vzpomínáním nad horkou medovinou a svařákem, přátelským pošťuchováním a opileckým poměřováním pinďourů.
Sobotní dopoledne měli Novoměstské děti možnost na starém koupáku střílet z luku, házet sekyrkama a kopíma, vytáhnout na sebe molitanomeče a palice, dát si klobásku a něco k pití a těšit se na odpolední program zakončený losováním diváckých vstupenek o Svijanské pivo a další ceny, kteréžto z losovacích pětilitrovek rozdělovala Bábí Albrechtová.
Omlouvám se, už si nepamatuju, kdo všechno vystupoval, zvláště tanečnice z Plzně prosím o prominutí, že jsem zapoměl jejich jméno. Na tance nemám buňky, nebaví mne a oceňoval jsem pouze to, jak málo jsou v té zimě oblečené.
Pamatuju si vystoupení olomoucké skupiny Salvy Quardia. Dokonce si ho budu pamatovat hodně dlouho, neb nás velitel Kondor donutil namašírovat do rybníčku a většina ho skutečně poslechla a riskovala zdraví i botky. Ale co bychom Novičákům k narozeninám neudělali...
Pamatuju si zběžně na vystoupení chlapů, co šli po nás - Manové Přemysla Otakara. První dějství gotika, druhé baroko. Ty kordy byly výrazně na lepší úrovni.
Zapamatováníhodné bylo stoprocentně vystoupení Burdýřů o drahokamu zastavujícím čas. Burdýře už jsem neviděl asi tak dva tři roky a tohle bylo moc pěkné. Divácky čitelný příběh (i pro malé děti), jasně definovaní záporňáci, herecky dobře zvládnuté, pěkný šerm a kostýmy. Jednoznačně
herecky a asi i šermem nejlepší Robert a hned po něm hlavní záporňák (bohužel pro mne bez jména, neb asi nakalí nebo prostě jsme se u baru minuli) jsou logicky umístěni v hlavních rolích. Parádka. Kecy o tom, že Burdýři jsou buď staří a nemohoucí a nebo že jejich mladí jsou nezkušení, jsou prostě jen kecy. Burdýři maj jedničku a jejich vystoupení
bylo pro mne na Bráně věků jednoznačně nejlepší.
(Burdýři - zabijte nebo vyžeňte na konci taky vedlejšího záporňáka, na můj vkus se v závěru Studna moc radoval z nového krále :-)
Jo sorry, čumělo se a nefotilo, škoda.
Hlavním bodem programu mělo být nové představení Novicy.
Nevzpomenu si už, jak se to jmenuje, celé to prochází časem a průvodcem je dýka kuchající většinu přítomných. Od hýkajících neandrtálců, přes barbary čelící římským nájezdům, přes "novičáckou" gotiku až po třicítkové švédské zběhy. Neandrtálci byli úplně nečitelní a nebyl jsem jediný, kdo je nepochopil. Barbařina je to, co dělá Noviku
Novikou a byla z celého představení nejlepší. Už jsem psal, že rozdělení na neukázněné a živelné barbary a secvičené vzorné římany je skvělý tah. Ten kontrast kultur včetně technik boje, oblečení a zbraní je parádní. Škoda, že to bylo za dne, den před tím byl tenhle kousek dáván ve tmě a byl díky ohňům ještě o hromadu lepší. Snad jen vypustit z římanů ty obouručáky a je to bez chyby.
Závěr tohohle představení (a vůbec každého Novičáckého) je na můj vkus příliš patetický, nemám to rád, ale to je věc vkusu, znám hromadu lidí, kteří si v tom libují. Každopádně se mi to celkově dost líbilo a z toho, co jsem kdy od Novicy viděl, asi nejvíc.
Neměl bych asi zapomenout zmínit se o kanónové prdě, kterou si uprostřed vystoupení Novica objednala od kluků z
href="http://www.asmodeus.cz" target="_blank">Asmodea. To fakt nikdo nečekal a účinek byl parádní :-)
Večerní program měla otvírat proslulá kapela Krahoš z Rajhradu,
ale ještě než se tak stalo, seskupili se na place všichni stávající i bývalí členové Novicy. A než stačili bouchnout šampáňo a vést hlubokomyslné přípitky, napochodovali s gratulací mušketýři Salvy se slibem, že milou Novicu budou bránit vždy a všude, i kdyby na hadry nebylo. Práskly čestné výstřely, zátky šampíčka, mušketýři si natáhli zase gatě a pařba začala.
Krahoši předvedli obvyklou parádu z osvědčených fláků, šermíři i prostí diváci se promíchali v kotli pod pódiem a tančilo se a zpívalo. Večerní program však byl docela nadupán a tak Krahoši končili na můj vkus příliš brzy, aby udělali místo dalším. Tím dalším byl nefalšovaný mongolský pop. Už kdysi na
href="http://www.ceskyserm.cz/NewsDetail-223">bitvě v Rajhradu jsme s otevřenou klapačkou zírali na mongolského národního umělce Dashu. Teď se na nás vybavil ještě svým synem a jeho mladou ženou. Jeho syn se v mongolské obdobě Superstar dostal na tuším čtvrté místo a v podobě jakéhosi karaoke to na nás vybalil a dav roztančený Krahošem nevychladl a žádal si další a další přídavky mongolského discohiphopu nebo co to bylo.
Pak nastoupila puňková kapelka Wořeshprut. Instrumentálně celkem v pohodě, ale zpěv byl hodně o ničem, stejně jako texty a příliš křečovité neustálé "volekalímevole" házené do kotle - prostě umělohmotná drsnost, přitom na baru to byli fajn kluci.
Program večírku byl na úřadě nahlášen do půl jedné a už tři minuty po tomhle termínu byla novoměstská policie přičinlivými občany požádána o zákrok proti porušování nočního klidu. Poldík byl v pohodě, ale bohužel se nedalo nic dělat. Wořešpruti museli z pódia. Bohužel se všemi těmi přídavky všech vystupujících trochu program protáhl a málem
nevybylo na půlnoční překvapení. Tím byla Akádova Xena, resp.
ohňotočská skupina Mečeblesky. Nakonec Xena přeci jen vystoupila a předvedla něco ze své ohnivé šou, bohužel s hudebním doprovodem staženým sotva na desetinu a na celkové atmosféře to bylo sakra znát. Škoda.
No, pak už se jenom jedlo a pilo, vedly se obvyklé drby, plky a chytré řeči, zkrátka normální šermířská afterpárty až skoro do rána.
Pokud jsem na někoho zapomněl, omlouvám se mu, v návalu ostatních hlubokých vjemů prostě leccos zapadne, zvlášť v mé děravé palici. A že Brána věků 2007 byla plná hlubokých zážitků, to si sakra pište!
P.S. V každém článku o Novice se sluší napsat nějakou dezinformaci a fámu, nerad bych této tradici zůstal dlužen. Do placu tedy hážu drby, které jsem zaznamenal již v pokročilém stádiu večírku: Myšák bude babičkou, Vejce přejel trabantem policajty a Blinky je na kriminálce. Nebo tak nějak sakra, už si fakt nepamatuju :-)
P.P.S. Vše v tomto článku je vymyšleno a podobnost s žijícími osobami a skupinami je čistě náhodná!
(Photo by Plavuňa)
|